Search
Close this search box.

Što je donijela formalna suradnja Širokog Brijega i Dinama?

Izvor: index.hr

Prije šest i pol godina, 30. lipnja 2011., u javnost je izašla vijest da je Dinamo potpisao desetogodišnji ugovor s NK Širokim Brijegom. S jedne strane, zagrebački se klub, koji je predstavljao njegov izvršni predsjednik Zdravko Mamić obvezao redovito financirati hercegovački klub (kojeg je, pak, predstavljao general Zlatan Mijo Jelić) i njegovu školu, a zauzvrat je de facto dobio pravo prvokupa igrača koji izlaze iz njega i njegove škole. Činio se to vjerojatno dugoročno isplativim poslom, s trenutnim efektom. Ipak je škola Širokog imala određenu težinu, pokrivajući prilično plodan bazen talentiranih nogometaša, klub je netko i nešto u okvirima BiH, a usput je demonstrirana i moć, financijska primarno. “Označen” je teritorij, prema drugima, primarno puno geografski bližem Hajduku, sagrađen je zid. Poruka je jasno poslana i sve je prikazano kao još jedan trijumf zagrebačkog kluba

Suradnja, naravno, nije došla iz ničega. Dinamo je već nekoliko puta ranije posegnuo u omladinsku školu Širokog. Tri godine ranije je u Zagreb došao pionir (’95) Mile Zelenika, za kojeg se “garantiralo” da će postići puno, a u 2009. dvojica su odabrana u Dinamovom selekcijskom kampu – mladi reprezentativci, vratar Kristijan Jajalo i budući kapetan juniora Dinama i U19 reprezentacije BiH Zdenko Bilać. Katalizator je, vjerojatno, ipak bio transfer mladog reprezentativca Gorana Zakarića. Mladi je krilni igrač došao godinu ranije na Pecaru iz Kozare iz rodne mu Gradiške, gdje je već s 16 godina igrao za seniore. Tad, s 19 godina, već je imao lijepu sezonu u Premijer Ligi iza sebe, te čvrstu poziciju u mladoj reprezentaciji. Dobio je, kako je bilo uobičajeno u to doba, ugovor na čak sedam godina.

Sve je izgledalo lijepo i idilično.

Problem? Nakon više od šest godina može se utvrditi da niti jedan igrač koji je došao preko ugovora o suradnji nije odigrao ni minutu u Prvoj HNL za Dinamo.

Kolonijica igrača u omladinskoj školi prva je počela lagano otpadati. Mladi Zelenika juniorski je staž odradio u Zagrebu, te kasnije uglavnom proveo seleći se iz kluba u klub, mahom u drugoj ligi, bez veće minutaže i prvoligaškog iskustva, te je trenutno u Čapljini. Dvije godine stariji Bilać odradio je u kompletu juniorski staž, te, ne dobivši ugovor, otišao u francuski Laval, gdje je imao sitnu minutažu u njihovim rezervama. Nakon nekih epizoda u drugo i trećeligaškim BiH ekipama, završava u njemačkom desetoligašu Südringu. Talentirani je golman Jajalo već kao junior otišao na posudbu u Sesvete i zaslužio profesionalni ugovor na 3.5 godine. Međutim, za U21 reprezentativca BiH uslijedila je posudba za posudbom… Stupnik, Lučko, Sesvete, Inter Zaprešić… mahom u 2. ligi, s miješanim uspjehom. Na kraju provodi neko vrijeme kao rezerva godinu mlađem Marku Mikuliću u drugoj ekipi Dinama. Ugovor mu istječe, odlazi kratko i neuspješno u Zrinjski, ali od ljeta 2016. odlazi na Island. Tamo s Grindavíkom ulazi u prvi rang nogometa i igra standardno…

Goran Zakarić / Foto: GNK Dinamo

Zakarić je, pak, poslan natrag u Široki na sezonu… slijedi potom Lokomotiva, gdje nije ostavio pamtljiviji dojam, opet dvije sezone u Širokom, tri dakle ukupno na plaći Dinama, pozvan je i u A reprezentaciju, ali ne mijenja mu se status, u 15/16 osvaja sa Zrinjskim naslov, opet ništa. Nitko nije računao na njega. Prvu polovicu svoje šeste sezone na ugovoru u Dinamu provodi u još jednom nedojmljivom izletu u Prvu HNL – u Slaven Belupo. I to je bilo to. Raskid i odlazak u Željezničar. Drugo mjesto na ljeto, a ove je polusezone tek 25-godišnji Zakarić odigrao svoju najučinkovitiju polusezonu dosad – 9 golova u 17 nastupa i dijeli zasad drugo mjesto na listi strijelaca Premijer Lige…

Drugi put kad je ugovor stavljen u prvi plan bilo je 2014. godine. Naravno, riječ je o Mirku Mariću. Mladi je napadač kompletan juniorski staž već poprilično zapaženo i učinkovito igrao za seniorsku ekipu Širokog i bilo je samo pitanje trenutka kad će dalje. Interesirali su se i drugi, ali zid je bio postojan. Dinamo potpisuje mladog Gruđanina već u ožujku, te ugovor stupa na snagu toga ljeta. Po dogovoru, vraćen je na posudbu u Široki, gdje igra i europske utakmice… Međutim, kako se u kolovozu prodao Ante Budimir iz Lokomotive, Dinamo brzo raskida posudbu te ga prebacuje tamo, gdje je u principu rezerva Anti Rukavini. Zabija u prosjeku svaku treću-četvrtu utakmicu, ali se ustaljuje već u sezoni 15/16 kao prvi izbor u napadu. Premda je nastupao nekad za mlade selekcije BiH, u 2015. “prelazi” u Hrvatsku U21 reprezentaciju. Na ljeto 2016. imao je pristojan učinak u kvalifikacijama Europa Lige, ali u Prvoj HNL zabija i asistira tek po tri puta u 15 nastupa. Dovoljno da ga Čačić Ante pozove u A reprezentaciju Hrvatske za China Cup. Iako promašuje jedanaesterac tamo, trud se isplatio, ostvaruje transfer u mađarskog doprvaka Videoton. Do kraja polusezone u 15 nastupa zabija tek dva puta i to je to. Povratak u Prvu HNL, ovaj put u Osijek. Tu je zadnje vrijeme čak izborio i mjesto u prvih 11. Još je vrlo mlad, tek su mu 22 godine, još stigne uspjeti u potpunosti, ali ugovor ima s Osijekom, i to na čak 5 godina.

Mirko Marić / Foto: GNK Dinamo

Zanimljivo, ugovor nije spriječio transfere igrača Dinama prema Rijeci – što lako moguće samo znači da kod njih Dinamo nije htio iskoristiti prvokup. Prvi je tako bio visoki veznjak Damir Zlomislić, u ljeto 2013. Rođen ’91 u Konjicu, završio je školu Širokog, koji ga je potom slao na par posudbi prije nego što je sezonu 12/13 odigrao standardno za njih. Potpisuje 2+2 ugovor s Rijekom, prilično brzo se nameće Keku, ali slijedi ozlijeda. Oporavljen, išao je po posudbama (Braşov i Istra 1961), ali za njega više nije bilo mjesta u riječkom klubu. Slijedi neuspješna polusezona u turskom drugoligašu Gaziantepu, ali potom igra na proljeće u Širokom, te je sada u rotaciji u hrvatskoj koloniji u Šahtjoru iz Soligorska.

Kad je Marić prešao u Dinamo, u smjeru Rijeke je otišao drugi mladi reprezentativac iz Širokog, tad 20-godišnji lijevi stoper Jozo Špikić. Mladi je Duvnjak već bio standardan u Širokom, te U21 reprezentativac BiH. Došao je također na 2+2 ugovor, uz riječi hvale sportskog direktora Srećka Juričića o suradnji s Širokim Brijegom – Jelić je godinu ranije zbog optužnice otišao iz BiH i njegov je utjecaj već možda bio manji. Kek ga, međutim, nije volio. 1 ulazak s klupe, 17 minuta, i to je bilo to. Poslan u Osijek na posudbu, grijao je klupu. Na ljeto 2015., trebao se vraćati kroz posudbu u Široki, ali njegova se golgota samo pogoršala… gubi sezonu radi ozljede koljena. Produženje ugovora u Rijeci nije dobio, te kao slobodan igrač odlazi u Imotski… i odlazi bez nastupa. Nogometu se pokušava vratiti u njemačkom šestoligašu SC Oberweikertshofenu. Igra dvije utakmice, svoje prve igračke minute još od ljeta 2014., zabija i gol, ali ozlijede križnih ligamenata su okrutne. Po nekim najavama od tad, trebao bi biti uskoro oporavljen. Hoće li ikad igrati profesionalni nogomet, pitanje je.

Mato Stanić / Foto: GNK Dinamo

Labuđi je pjev njihove suradnje bio transfer mladog veznjaka Mate Stanića (’98) na ljeto 2016., u vrijeme kada je već bilo problema s poštivanjem novčanih obveza prema ugovoru od strane GNK Dinama prema Širokom Brijegu. Mato je, kažu, oduševio na Kvarnerskoj rivijeri i zaslužio prijelaz u godište Dinama koje je bilo jedno od najboljih ikad, ali koje se već tada počelo osipati. Dok su najbolji već bili vani, na posudbama, u B ekipi, mladić ponikao u Mladosti iz Gornje Dubice u bosanskoj Posavini igrao je s juniorima, ugledavši tek klupu B ekipe jednom. Sada, seniorske dobi i na stipendijskom ugovoru čak do 2021. godine, povremeno s klupe gleda drugoligaške utakmice Dinamovih rezervi. Iako još može kao stariji  igtač nastupati u juniorima, zasad njihov trener nije posegnuo za njim. Uskoro navršava 20 godina, te bi zbilja trebao početi skupljati seniorsko iskustvo, ali ono još uvijek ne dolazi.

Ugovor između Dinama i Širokog je, čini se, na izdisaju, ako nije već izdahnuo. To je dala naslutiti prodaja Zvonimira Kožulja u splitski Hajduk baš na ljeto 2016., dalo se osjetiti nezadovoljstvo hercegovačkog kluba s plaćanjem rata. Točnije, njihovim potpunim izostankom. Međutim, ako je itko profitirao tu, to su bili oni. Financirani 5 godina uz minimum igračkih “gubitaka”, većinu su transfera vani dobijali natrag na posudbe. Prvokup je, za pretpostaviti je, držao na distanci određene klubove od mlađih igrača i smanjio osipanje kadra. Široki Brijeg je ispao “pobjednik” ovoga deala i ne čudi da određene strukture u klubu zagovaraju da ponovno zaživi i stane na snagu. Međutim, pitanje je i koliko ima želje i mogućnosti trenutno u zagrebačkom klubu to održavati. Financije na stranu, kako Dinamo i tako dovodi praktički svake godine nove mlade igrače iz BiH direktno u svoju školu, stvarna potreba za posrednikom je upitna. Budućnost ugovora je, čini se, podosta neizvjesna.

MODD


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter