Search
Close this search box.

Slobodna procjena: Analiza suđenja 26. kola HT Prve lige (VIDEO)

Foto: Pixabay (ilustracija)

Odigrano je i 26. kolo Prve HNL, a iako ovo već radimo nekoliko tjedana, svaki put iznova iznenadi nas koliko su bivši suci, a sad kontrolori i „stručnjaci“ spremni braniti neobranjivo.

Pa kad se dogodi da padne pogodak iz zaleđa, nađe se milijun opravdanja kako je pomoćnom sucu zapravo bilo teško. I onda nama suza suzu stiže nad teškom mukom naših junaka u crnom…

A evo za početak i dvije oklade. Platimo pivo Goranu Loparcu kad prvi put dobro procijeni zaleđe, a boca dobrog vina ide onom heroju koji su usudi dati opomenu Osijekovom kapetanu Škoriću…

Utakmicu između Slavena i Rudeša sudio je Marko Matoc, a pomagali su mu Mario Pepur i Alen Jakšić. Četvrti sudac bio je Tomislav Bionda.

U 14. minuti igrač Rudeša (Vuco) povlači igrača Slavena (Jelić) u izglednoj prilici i zbog toga je opravdano isključen.



U 55. minuti nije dosuđeno igranje rukom jer su ruke uz tijelo i ne šire obujam tijela. Za vrijeme trajanja akcije vratar i igrač Rudeša su se sudarili i igrač je ostao ležati. U objašnjenju kontrolora suđenja Pristovnika saznali smo da je naputak sucima da se akcija odigra do kraja osim ako nije očito došlo do teže ozljede.             


U 79. minuti igrač Slavena je u trku gurnut s leđa, ali sucu to nije bio razloga za prekršaj. U nastavku akcije drugi pomoćni sudac je ispravno označio zaleđe.                                    


U 93. minuti igrači Rudeša tražili su kazneni udarac zbog igranja rukom. Matoc je ispravno procijenio da se ne radi o kažnjivom igranju rukom. Igrač Rudeša je zbog protestiranja dobio opomenu, ali je nastavio protestirati i Matoc mu je morao pokazati još jedan karton i isključiti ga. Ali nije.       



Utakmicu između Osijeka i Gorice sudio je Fran Jović, a pomagali su mu Borut Križarić i Goran Loparac. Četvrti sudac bio je Igor Križarić.

U 29. minuti Loparac je neispravno signalizirao zaleđe Gorici u izglednoj situaciji za pogodak. Sjećate se, to je onaj sudac što je sudio zaleđe Rudešu u finišu dvoboja s Lokomotivom, a igrač Rudeša je bio jedno metar u dozvoljenoj poziciji… Očito bi netko trebao zagrijati stolac i malo ponoviti gradivo.                      


U 34. minuti igrači Osijeka izveli su ubacivanje desetak metara dalje od mjesta gdje je lopta izašla iz igre.                


U 38. minuti igrači Osijeka opet su izveli ubacivanje desetak metara dalje od mjesta gdje je lopta izašla iz igre              


U 69. minuti Osijek postiže izjednačujući gol iz zaleđa. Opet se naš junak Loparac „iskazao“…



U 78. minuti Jović je pokazao na korner za Osijek. Nesiguran u svoju odluku i uslijed protesta gostiju prišao je igraču Osijeka (Marić) i nakon kratkog razgovora pokazao na udarac s vrata Marić je mogao reći da ne zna, da nije siguran ili da se ne sjeća… Nije, fer i sportski je priznao da je on zadnji igrao loptom. Svaka čast na ovom krajnje poštenom (i rijetkom) potezu!


U 89. minuti ispravno je nakon pokazanog drugog žutog kartona isključen igrač Osijeka (Muzafer Ejupi) zbog udaranja protivničkog igrača



U 92. minuti igrač Osijeka (Škorić) pada u kaznenom bez vidljivog kontakta i glavni sudac ništa ne dosuđuje. Čak ni simuliranje, iako to sudački „stručnjaci“ opravdavaju inercijom, ali nama je to ništa drugo doli dobra gluma.



Utakmicu između kluba koji ne bi smio igrati u istoj ligi kao Dinamo i Rijeke sudio je Mario Zebec, a pomagali su mu Tomislav Petrović i Miro Grgić. Četvrti sudac bio je Zdenko Lovrić.

U 21. minuti dosuđen je neizravni udarac za Rijeku zbog opasne igre iako tako ne izgleda.


U 34. minuti u duelu u kaznenom prostoru igrač Rijeke je prvo izbio loptu i zato ništa nije dosuđeno.                    


Zebec je utakmicu produžio četiri minute iako su bile samo dvije zamjene u drugom poluvremenu i nije bilo drugih prekida.                                                   

Utakmicu između Dinama i Intera sudio je Ivan Bebek, a pomagali su mu Robi Kezele i Marko Stolnik. Četvrti sudac bio je Marko Linić.

U 23. minuti igrač Intera protrčava i pada. Sudac je blizu i nije označio ni simuliranje ni prekršaj.                                   


U 28. minuti dosuđen je kazneni udarac za Dinamo zbog opasnog prekršaja. Iako je igrač Intera (Čeliković) prvi igrao loptom, u nastavku je pogibeljno startao na protivnika. Strahonja je objasnio da igranje loptom ne znači da se u nastavku duela ne može napraviti prekršaj. Ako se dogodi lagano guranje ili saplitanje nema prekršaja, ali ako se dovodi u pitanje sigurnost igrača onda je prekršaj. Za ovaj start glavni sudac mogao je i isključiti igrača.     



U 30. minuti prilikom izvođenja kaznenog udarca vratar Intera izašao je ranije s crte.              


U 40. minuti Stolnik je neispravno signalizirao zaleđe igrača Dinama.                                          



Bebek je prvo poluvrijeme produžio samo dvije minute, a trebalo je još nadoknaditi zbog  baklji u terenu i pružanja pomoći igraču.                                                        

U 65. minuti ispravna procjena prvog pomoćnog suca koji je dosudio zaleđe igračima Dinama.                       



Drugo poluvrijeme produženo je tri minute, a moglo je i duže jer su bile četiri zamjene, prekid zbog bakljade i tri prekida radi ukazivanja pomoći igračima.                                             

Utakmicu između Istre i Hajduka sudio je Ivan Vučković, a pomagali su mu Ivica Modrić i Igor Krmar. Četvrti sudac bio je Ante Čuljak.

U 33. minuti vratar Hajduka (Posavec) prvo odnosi loptu, a u nastavku igrač Istre (Maicon) pada preko njegove noge i sudac ispravno ništa ne dosuđuje.



U 50. minuti ispravna procjena da igrač Hajduka (Lopez) u klizećem startu odnosi loptu, a u nastavku akcije igrač Istre za prekršaj na centru ne dobiva karton.                                              


U 58. minuti igrač Hajduka (Lopez) radi oštar prekršaj za koji je po mišljenju Strahonje trebao biti isključen dok u emisiji Treće poluvrijeme ta situacija nije uopće komentirana.                           


U 60. minuti igrač Istre (Sane) je opravdano opomenut zbog simuliranja.                 


U 62. minuti ispravno je dosuđen kazneni udarac za Hajduk zbog igranja rukom.             



U 64. minuti u trenutku izvođenja kaznenog udarca pet igrača je u kaznenom prostoru.                                       


U 65. minuti nije dosuđen prekršaj za Hajduk iako je Jairo udaren po nogama.                            


U 87. minuti ispravna procjena suca da ne dosudi igranje rukom igrača Hajduka jer su ruke uz tijelo.               



U 89. minuti ispravno je isključen igrač Istre (Franić) zbog povlačenja igrača u izglednoj prilici za gol.



Nakon svih ovih situacija iz 26. kola, možemo reći da smo ipak naučili neke stvari kroz objašnjenja sudačkih „eksperata“. Još da ih konzistentno primjenjuju oni koji bi trebali, gdje bi nam bio kraj… Eh da, kad smo već kod konzistentnosti. Moramo priznati Mariju Strahonji da ima dobar smisao za humor. Zatražio čovjek od hrvatskih sudaca – konzistentnost. Bolje bi prošao da od slijepca traži oči.

Zapravo, svi oni jesu manje-više konzistentni u jednoj naizgled banalnoj stvari. Ubacivanje se očigledno može izvesti s kojeg god mjesta na terenu želite. N’eš ti 10-15 metara…

I još nešto. Glavni antagonist jednog nedavnog teksta pokazao je da se može suditi dobro kad se hoće. I kad nema potrebu pokazivati mišiće na djeci.

Ali zato jedan njegov kolega nikako ne može „ubosti“ je li zaleđe ili nije. Ne pomaže tu ni zakon velikih brojeva, ali dobro, mlad je. Naučit će.

I da ne završimo u crnim tonovima, još jednom svaka čast Osijekovom napadaču Mariću. Fair-play potez dosadašnjeg proljetnog dijela! Bravo!


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter