Slobodna procjena: Analiza suđenja 26. kola HT Prve lige (VIDEO)

Strpljen, spašen! Rekli bi naši stari. Tako smo i mi čekali da se oko derbija igranog preko tjedna izjasne heroji s nacionalne dalekovidnice. I bilo je epski. Čuli smo da postoji nešto što se zove “lagani lakat”. Valjda zato što je bio lagan, nije bilo ni žutog. Jer, eto, lagano ga je (dvaput) udario laktom u lice. Prvi put nije uspjelo, a iako inače tek treći put Bog pomaže, Dinamovom stoperu pomogao je u drugom pokušaju da nacilja dobro. Ništa sporno za pomoćnog suca udaljenog 1-2 metra od spomenute situacije. Valjda mu je muha baš tada uletjela u oko pa nije vidio dobro. Drugog objašnjenja nema. Zanima nas samo kako bi bilo da se to dogodilo na drugoj strani. Nekako predmnijevamo da tada mušica ne bi bilo.

I kako ide u onim reklamama. To još uvijek nije sve! Čuli smo još dobrih stvari. Primjerice, da se drugi žuti, isključujući, može dobiti i bez prvog. Pa miša mu maloga, dajte se barem malo pripremite za emisije koje radite. Ne znamo jeste preplaćeni, potplaćeni, neplaćeni… Ali, što bi rekli stari Rimljani, haj’mo se nekih “ground rules” držati…

Tako je bilo u prošlom, 25. kolu, ali ništa nas više nije usrećila ni 26. dionica Prve HNL. Kao što ćete vidjeti iz sljedećih video isječaka.

Utakmicu između Intera i Slavena sudio je Duje Strukan, a pomagali su mu Hrvoje Radić i Mario Pepur. Četvrti sudac bio je Marko Linić, a VAR suci bili su Ivan Bebek i Vedran Đurak.

U 1. minuti igrač Slavena (Paracki) jako udara u tijelo igrača Intera (Andrić) bez imalo šanse i namjere da igra loptom te je trebao biti opomenut.

U 4. minuti igrač Slavena (Bačelić-Grgić) udario je rukom u lice igrača Intera (Tsonev) te je trebao biti opomenut.

U 26. minuti igrač Slavena (Lima) srušen je nadomak kaznenog prostora te je trebao biti dosuđen prekršaj za Slaven.

U 36. minuti igrač Intera (Tsonev) s dvije ruke u tijelo gura igrača Slavena (Bačelić-Grgić), a kada mu ovaj uzvrati istom mjerom tada sudac dosuđuje prekršaj za Inter.

U 41. minuti igrač Slavena (Bogojević) trebao je biti opomenut zbog ometanja izvođenja slobodnog udarca.

U 45. minuti igrač Slavena (Bačelić-Grgić) radi oštar prekršaj s leđa, ali ni sada nije opomenut.

Prvo poluvrijeme produženo je samo jednu minutu, a trebalo je bar tri minute zbog ležanja igrača na terenu (u 1. minuti Andrić, 4. minuti Tsonev i 11. minuti Krstanović) te ukazivanja pomoći u 9. minuti (Krstanović).

U 65. minuti igrač Intera (Mamut) udara igrača Slavena (Božić) rukom u lice neposredno ispred glavnog i četvrtog suca koji ništa ne dosuđuju.

U 86. minuti prilikom zamjene igrača Slavena ne poštuje se pravilo da igrač izađe na najbližem mjestu pa više od 25 sekundi čekamo da dođe do sredine terena.

Utakmica je produžena samo tri minute iako se u 50. minuti nije igralo 50 sekundi zbog ozljede Mitrovića i Glavčića, u 52. minuti jednu minutu zbog ozljede Bačelić-Grgića, u 59. minuti jednu minutu i 20 sekundi zbog ozljede Andrića, u 65. minuti 30 sekundi zbog ozljede Božića te u 80. minuti minutu i 20 sekundi zbog ozljede Gode. Na ovo treba dodati i vrijeme izgubljeno zbog zamjene igrača u 86. minuti.

U 91. minuti još jedna zamjena igrača Slavena se ne obavlja po pravilu već Lima s vrha kaznenog prostora laganih dvadesetak sekundi šeta do sredine terena.

Kraj utakmice označen je odmah po isteku treće minute nadoknade što znači da nije nadoknađeno vrijeme zamjene igrača tijekom nadoknade vremena.

Utakmicu između Osijeka i Varaždina sudio je Ante Čuljak, a pomagali su mu Ivica Modrić i Luka Pušić. Četvrti sudac bio je Tino Krečak, a VAR suci bili su Fran Jović i Jerko Crnčić.

U 42. minuti igrač Varaždina (Špičić) kasni u duelu i ruši igrača Osijeka (Marić) u kaznenom prostoru, a glavni sudac nije to procijenio kao prekršaj za najstrožu kaznu. Nakon intervencije VAR suca ponovno je pogledao situaciju i opravdano dosudio kazneni udarac za Osijek.

U 45. minuti prilikom izvođenja kaznenog udarca igrač Osijeka (Grezda) ranije je ušao u kazneni prostor i postigao pogodak koji je glavni sudac priznao, ali i opravdano poništio nakon intervencije VAR sudaca.

U 59. minuti igrač Varaždina (Posavec) opravdano je opomenut zbog simuliranja prekršaja u duelu s igračem Osijeka (Lončar).

Utakmicu između Dinama i Istre sudio je Dario Kulušić, a pomagali su mu Goran Perica i Alen Jakšić. Četvrti sudac bio je Tomislav Bionda, a VAR suci bili su Ivan Bebek i Bojan Zobenica.

Vratar Istre (Duka) ima u potpunosti crnu opremu, jednako kao i sudački tim.

U 2. minuti nije bilo zaleđa prilikom prvog pogotka Dinama.

U 5. minuti igrač Dinama (Kadzior) je skočio u zrak i bacio se na pod čim je osjetio blizinu igrača Istre (Pavić), a glavnom sucu je to bilo dovoljno za prekršaj.

U 16. minuti igrača Dinama (Ivanušec) lopta je unutar kaznenog prostora prvo pogodila u nogu te se odbila u ruku koja je uz tijelo pa ispravno nije dosuđen kazneni udarac.

U 32. minuti igrač Dinama (Gvardiol) gura igrača Istre (Fintić) s dvije ruke s leđa koji potom pada i uzima loptu u ruke. Ako već nije dosudio očit prekršaj nove nade Dinama kojoj treba popraviti statističke podatke o dobivenim duelima onda je trebao opomenuti igrača Istre zbog namjernog uzimanja lopte u ruke.

Prvo poluvrijeme produženo je dvije minute, a moglo je i minutu više s obzirom na VAR provjeru pogotka i prekid zbog pružanja liječničke pomoći Blagojeviću.

U 56. minuti igrač Istre (Lončar) bio je u malom zaleđu koje nije signalizirano.

U 72. minuti igrač Dinama (Kadzior) radi oštar prekršaj đonom za koji nije opomenut.

U 76. minuti dosuđena je lopta za Dinamo iako je trebao biti udarac iz kuta za Istru.

U 79. minuti dosuđeno je zaleđe igrača Istre koje nije bilo. Pohvalno je što je pomoćni sudac poštovao VAR protokol pa je naknadno signalizirao, a glavni sudac također nije morao dosuditi zaleđe budući da je lopta u rukama vratara Dinama.

Utakmicu između Rijeke i Hajduka sudio je Damir Batinić, a pomagali su mu Goran Pataki i Marjan Tomas. Četvrti sudac bio je Zdenko Lovrić, a VAR suci bili su Igor Pajač i Igor Krmar.

U 6. minuti igrač Rijeke (Smolčić) promašio je loptu te po nogama sapleo igrača Hajduka (Jairo), ali Batiniću to nije bilo dovoljno za prekršaj.

U 9. minuti igrač Rijeke (Andrijašević) radi prekršaj rukom u skoku koji također nije dosuđen.

U 13. minuti igrač Rijeke (Capan) radi prekršaj s leđa na igraču Hajduka (Jairo) koji nije dosuđen već je dosuđeno ubacivanje sa strane za Rijeku.

U 16. minuti igrač Hajduka (Jradi) nagazio je igrača Rijeke (Capan) te je trebao biti opomenut.

U 18. minuti igrač Hajduka (Radić) radi prekršaj s leđa identičan onom iz 13. minute koji je sada dosuđen za Rijeku.

U 19. minuti igrač Rijeke izbio je loptu ispred igrača Hajduka (Kreković), a drugi igrač Rijeke je onda uletio u njega iako je lopta daleko ispred, a Batinić ni sada nije dosudio prekršaj.

U 36. minuti igrač Hajduka (Jairo) prima loptu, a igrač Rijeke ga s leđa ruši što opet nije dovoljno za prekršaj.

U 37. minuti je situacija identična onoj iz 36. minute, ali u obrnutim ulogama pa igrač Hajduka (Mujakić) ruši s leđa igrača Rijeke (Andrijašević). Za razliku od prethodne situacije dosuđen je prekršaj i opomena za igrača Hajduka.

U 40. minuti igrač Rijeke (Lepinjica) nagazio je s leđa igrača Hajduka (Caktaš), a Batinić je ispravno pustio prednost, ali nije naknadno opomenuo igrača Rijeke.

U prvom poluvremenu nije bilo nadoknade vremena iako je bilo jedno ukazivanje pomoći u 30. minuti koje je trajalo gotovo minutu.

U 48. minuti igrač Rijeke s leđa povlači igrača Hajduka koji zbog tog prekršaja gubi loptu, ali Batinić ni sada ne dosuđuje prekršaj za Hajduk.

U 59. minuti igrač Hajduka (Jakoliš) napravio je oštar prekršaj i zasluženo je opomenut. Sporno je kako je Batinić i na čiju sugestiju donio odluku s obzirom na to da je dosudio s velikom zadrškom, a pomoćni sudac nije ništa signalizirao.

U 61. minuti ostalo je nejasno je li igrač Rijeke prije postizanja pogotka igrao rukom. Odluka suca na terenu je da nije, a na snimkama koje su nam dostupne ne može se sa sigurnošću tvrditi ni da je igrao ni da nije igrao rukom pa je ispravno ostaviti odluku kako je donesena na terenu. Nejasno je zašto odluka nije prepuštena glavnom sucu koji nije sam otišao pogledati spornu situaciju.

U 64. minuti igrač Hajduka (Juranović) izvodi ubacivanje sa strane desetak metara od mjesta gdje je lopta izašla van.

U 68. minuti ispravno je dosuđen kazneni udarac za Rijeku i opomena za igrača Hajduka (Caktaš) koji je zaustavio udarac prema golu rukom koja je ispružena ispred tijela. Batinić nije vidio igranje rukom, ali je nakon intervencije VAR sudaca donio ispravnu odluku.

U 75. minuti zamjena igrača Rijeke nije napravljena prema pravilima pa smo gledali kako Halilović polagano napušta travnjak.

U 90. minuti ponovno zamjena igrača Rijeke nije napravljena prema pravilima pa je sada Andrijašević polagano napustio travnjak.

Utakmica je produžena samo pet minuta, a trebala je barem dvije minute duže zbog dvije VAR provjere i dugotrajnih zamjena igrača.

Utakmicu između Gorice i kluba koji ne bi smio igrati u istoj ligi kao i Dinamo sudio je Mario Zebec, a pomagali su mu Vedran Đurak i Sanja Rođak-Karšić. Četvrti sudac bio je Marko Cestarić, a VAR suci bili su Dario Bel i Tomislav Petrović.

U 2. minuti pomoćni sudac ispravno je signalizirao zaleđe te nije priznat pogodak Uzunija koji je bio u zaleđu u trenutku kada je njegov suigrač Karačić uputio udarac.

U 15. minuti Jakić je u duelu s igračem Gorice (N’Dyiae) prvo izbio loptu, ali Zebec je ipak dosudio prekršaj za Goricu.

U 45+1. minuti igrač Gorice (Lovrić) uputio je udarac koji se od Mersinaja odbija izvan terena, a Zebec nije pokazao na udarac iz kuta za Goricu. Pohvalan je potez Mersinaja koji je priznao Zebecu da je zadnji igrao loptom pa je Zebec promijenio odluku.

U 45+2. minuti Zebec je dosudio prekršaj u napadu igrača Gorice (N’Dyiae) prilikom izvođenja udarca iz kuta te nije priznao pogodak Gorice, a njegovu odluku potvrdio je i VAR sudac.

U 78. minuti igrač Gorice (Muhammed) izveo je ubacivanje sa strane 7-8 metara od mjesta gdje je lopta izašla van.

U 82. minuti igrač Gorice (Atiemwen) prilikom zamjene ne izlazi na najbližem mogućem mjestu, već lagano šeta od ruba kaznenog prostora do sredine terena.

Dakle, osim što je novinare zahvatio “virus marljivosti”, kako smo ga nazvali, ili Štef-19, nekakva epidemija poharala je i suce. Nazovimo je, priče radi, Bebek-19. Njegov virus najviše je maha uzeo na kolegi sucu Strukanu pa se ovaj u prošlom kolu naobjašnjavao svega i svačega. Po uzoru na najboljeg hrvatskog djelitelja pravde… No, suđenje je okarakterizirano kao dobro i poželjno od strane stručnjaka pa nećemo kvariti idilu.

Sad samo čekamo da svi krenu pokazivati ‘respect’ na svojim odorama. To je sljedeći korak, iznad toga nema ništa. Kao kad Elvis pjeva u Madison Square Gardenu. Koooonsert.

Ne znamo koji je, pak, virus zahvatio gospodina Batinića, ali ne sluti na dobro. Koliko se moglo vidjeti iz prijenosa, sljepilo na crveno-plavu boju u svim aspektima. Za te simptome još nismo čuli, ali opreza nikad dosta.
Ne insinuiramo ništa, da se razumijemo, ali kako je ono bivši nogometaš Aljoša Vojnović rekao u jednom podcastu… “Imaš one druge, koji te uvjeravaju da su oni pošteni. Ne da mi centar prijeći! To mi se gadi. Gadi mi se način na koji su stvar posložene, gadi mi se autonomija koju imaju, koju su si stvorili s godinama. Ne odgovaraju nikom nego sami sebi i kao takvi mogu raditi što hoće. Ne vidim mehanizam koji bi napravio nešto da ih ograniči u moći koju su generirali kroz godine… Najbolji suci tako i kradu, kradu te perfidno. Dođe utakmica… Dobar sudac te iskida na centru s 2-3 prekršaja, iskida te s dva zaleđa i s pet ubacivanja sa strane…”

Inače, damo se kladiti da, kad ne bi bilo VAR-a na hrvatskim terenima, da bi za onaj start na Mariću u šesnaestercu rekli nešto u stilu “nema dovoljno intenziteta, igrač nije bio ni blizu lopte, kontakt je bio lagan i Marić ga je potencirao, nogomet je kontakt igra…” i ostali proljevi kojima nas mjesecima pa i godinama zasipaju. Nešto slično što se komentator Magić usudio reći. No, VAR je odradio posao i nije preostalo ništa drugo nego klimnuti glavom i uz samodopadan smiješak izjaviti – dobra odluka. Nešto što najviše vole reći naši analitičari.

Baš kao što jedan klub i dalje ne igra isti sport kao i ostali sudionici Prve HNL stoga ne čudi da prolaze lagani laktovi, simuliranja, startovi za drugi žuti, pobune na očite prekršaje… Ljudi nisu navikli da im se bilo što svira. Pa bolje nemojte. Jer onda trener poludi i bezveze dobije kaznu. Nakon što se “ekspresno” sastane nadležna komisija. Nakon što golub pismonoša dostavi pismo i potrebne dokumente… Bolje mir.