Slavlje Rijeke u Koprivnici (VIDEO)

Rijeka je rezultatom 1-3 (0-2) svladala Slaven Belupo u pretposljednjoj utakmici 28. kola Hrvatski Telekom Prve lige. Strijelci za momčad Matjaža Keka bili su Acosty u 32., Čolak u 38., te Pavičić u 78. minuti, dok je za goste iz kaznenog udarca strijelac bio Ivanovski u 65. minuti utakmice.

Prvo poluvrijeme odigrano je u prilično sporom ritmu, te osim pogodaka Rijeke nismo vidjeli ozbiljnijih uzbuđenja pred vratarima.

Do vodstva je momčad Matjaža Keka stigla nakon fantastičnih poteza Hebera. Brazilac je prvo prodao Sombrero Treboriću, zatim odlično osvojio puno prostora, odložio loptu za Acostyja koji lijevom nogom s nekih 18 metara lijepo pogađa za vodstvo Rijeke u 32. minuti utakmice. Bio je ovo četvrti prvenstveni pogodak Acostyja u ovoj sezoni.

U 38. minuti Rijeka ima 0-2. Najzaslužniji za ovaj pogodak bio je Pavičić, koji je tijekom prvih 45 minuta u potpunosti izdominirao svoje čuvare (primarno Brezovca). Još jedan odličan i atraktivan prolazak Pavičić je okončao lijepim dodavanjem za Čolaka, koji je pak mirno matirao Markovića za svoj peti ovosezonski pogodak u prvenstvu i povećavanje rezultatske prednosti svoje momčadi.

Na poluvremenu je strateg domaćih Tomislav Ivković napravio dvije izmjene, te su u igru u redovima Farmaceuta umjesto Gode i Puclina ušli Arap i Kitanovski. Donio je taj potez evidentne promjene u igri domaćina, koji je drugo poluvrijeme bio dosta aktivnija momčad, a kako je susret odmicao tako je Slaven sve ozbiljnije i konkretnije dolazio pred Slugina vrata.

Nastavak je tako donio dosta više uzbuđenja, primarno zahvaljujući otvorenijoj igri Slavena zbog čega su gostujući igrači imali dosta više prostora za brze kontre i polukontre, općenito lakše razvijanje igre. U takvoj igri i jedna i druga momčad imale su kvalitetne situacije pred protivničkim vratima, no prvi do pogotka stiže Slaven iz kaznenog udarca u 65. minuti.

Grahovac je ušao u putanju Brezovcu koji pada, a Jović pokazuje na bijelu točku. Siguran izvođač za Belupo bio je Ivanovski kojem je to 11. pogodak u prvenstvu ove sezone, te se sada na ljestvici strijelaca izjednačio s Budimirom.

Nakon postignutog pogotka počeo je Slaven još otvorenije i intenzivnije tražiti drugi, a u 70. minuti pokušaj Muse uspijeva obraniti Sluga.

U ovom periodu utakmice imao je Slaven još nekoliko vrlo dobrih situacija, no ofanzivan pristup ostavljao je sve više prostora za goste koji su isti počeli sve kvalitetnije iskorištavati. U jeku Slavenovih napada Rijeka je kreirala nekoliko odličnih situacija, no vratar domaćih Marković uspješno je odrađivao svoj posao.

Kvalitetniju igru prema naprijed Rijeka uspijeva kapitalizirati u 78. minuti utakmice preko Jakova Puljića, koji je u igru ušao šest minuta ranije umjesto strijelca Čolaka. Pavičić je glavom spustio loptu za Puljića, koji pored zbunjenih obrambenih igrača Slavena matira Markovića za svoj 9. prvenstveni pogodak i konačnih 1-3 za Rijeku.

U konačnici potpuno zaslužena pobjeda Rijeke, iako je Slaven Belupo u drugom dijelu utakmice imao period igre u kojem je možda i mogao izvući nešto više, no momčad Matjaža Keka (koja je tijekom tjedna imala kup obvezu s Dinamom) ipak je utakmicu uspjela suvereno i mirno privesti kraju.

Ovom pobjedom Rijeka je na 54 osvojena boda, jedan manje od Hajduka i šest od Dinama koji još ima odraditi utakmicu protiv Istre.

Rijeka u sljedećem kolu gostuje kod Rudeša, dok će Slaven Belupo dva dana poslije na gostovanje kod Lokomotive.

Slaven Belupo i Rijeka u Koprivnici će, s početkom u 17 sati, odigrati pretposljednji susret programa 28. kola Hrvatski Telekom Prve lige.

U tri međusobna do sada odigrana susreta u ovoj sezoni Rijeka je slavila dva puta, oba na Rujevici (2-0, 2-0), dok su u susretu 10. kola odigranom u Koprivnici ova dva protivnika odigrala neriješnih 1-1.

Slaven Belupo u trećem mjesecu ima minimalan poraz od Dinama na Maksimiru (1-0), zatim domaće slavlje nad Rudešom (2-0), te gostujuće poraze od Istre (2-1) i Osijeka (3-0).

Rijeka je s druge strane u prethodnom mjesecu bila neporažena. Nakon slavlja nad Lokomotivom (3-1), Dinamom (4-1), Interom (0-3) i Cibalijom (5-1) – uslijedio je remi s Hajdukom na Poljudu (1-1). Ipak, u današnji okršaj momčad Matjaža Keka ulazi nakon poraza od Dinama u utakmici polufinala kupa (3-0) odigranoj pred četiri dana.

Današnji susret bit će ukupno 63. između ova dva suparnika u okviru 1.HNL, od toga ih je 30 odigrano u Koprivnici, u kojoj su Farmaceuti ukupno gledajući ipak i dalje uspješniji. Imaju 9 pobjeda, Rijeka 7, a čak 14 susreta okončano je bez pobjednika. Vrijedi istaknuti da Slaven za slavlje nad Rijekom ne zna još od 14. kola sezone 2011/2012, kada je pogotkom Marina Jakšinića s minimalnih 1-0 upisao pobjedu u Koprivnici.

Glavni sudac današnjeg susreta je Fran Jović iz Zagreba, a pomoćnici su mu sugrađani Ivica Modrić i Igor Krmar.

Treneri Tomislav Ivković (kojem će današnji susret biti 150. koji s klupe vodi u 1.HNL) i Matjaž Kek na travnjak su se odlučili poslati sljedeće postave: