Rijeka se uvjerljivim slavljem nad Interom vratila na treće mjesto (VIDEO)

U posljednjoj utakmici prvog dana programa 25. kola Hrvatski Telekom Prve lige Rijeka je, pred 3 376 gledatelja na Rujevici, rezultatom 4-1 (2-0) svladala Inter i time se vratila na treće mjesto prvenstvene ljestvice.

Strijelci za Rožmanovu momčad danas su bili Antonio Mirko Čolak, Ivan Lepinjica, Nino Galović i Robert Murić, dok je pogodak za goste postigao Ivan Mamut.

Vrijedi istaknuti da je utakmica obilježena i s nekoliko pogrešnih/dvojbenih odluka suca Ivana Vučkovića i VAR mu kolege Gorana Gabrila.

Gosti su u utakmicu ušli s nešto izmijenjenim sastavom, pretpostavka je da se trener Petrović odlučio ipak čuvati neke igrače za sljedećeu utakmicu u kojoj Inter dočekuje Belupo u Zaprešiću. Vjerojatno je ovakvoj odluci trenera dosta ‘kumovala’ i činjenica da zbog kartona nije mogao danas računati na prvotimce Tsoneva, Serderova i Mlinara.

Nastavno na ovu tezu, momčad gostiju tako je i izašla na travnjaku, dosta povučeno i bez izražene želje za aktivnijim izlaskom prema naprijed. Rijeka suprotno eventualnim očekivanjima nije dugo čekala na pogodak.

U devetoj minuti Rožmanova momčad iz prve konkretne situacije pred Frelihovim vratima dolazi do rezultatske prednosti. Pavičić je odigrao za Gorgona, on s ruba šesnaesterca odložio desno za Raspopovića i utrčao na ubačaj te prelijepim udarcem glavom s nekih devet metara poslao loptu u suprotni kut za 1-0 Rijeke i svoj jubilarni deseti ligaški pogodak u aktualnoj sezoni, ukupno 28. u 61. Prva HNL nastupu.

U 18. minuti Raspopović je predibralo Barića na desnoj strani domaćeg napada i lijevom nogom pucao u suprotni kut, lopta je otišla malo pored vratnice.

Na isteku 25. minute Rijeka i drugi put trese mrežu, no sudac Ivan Vučković zbog navodnog igranja rukom ne priznaje pogodak. Ubačaj s lijeve strane napada gosti kratko odbijaju, odbijena lopta pogađa Lepinjicu i u nastakvu dolazi do Galovića koji ju posprema u mrežu. Vučković je odmah pokazao da zbog igranja rukom ne priznaje pogodak, a nakon protesta igrača Rijeke tihom provjerom s VAR sobom potvrdio svoju odluku. Na temelju čega, zaista je teško reći.

Četiri minute poslije ponovno sporna situacija. Na rubu šesnaesterca gostiju Marić, evidentno bez namjere starta na loptu, ruši Gorgona. Vučković i u ovoj situaciji dojam je donosi krivu odluku te odlučuje da nije riječ o prekršaju za najstrožu kaznu.

Dominirala je Rijeka u potpunosti utakmicom, no nije bilo velikih prijetnji po Freliha. U 40. je Pavičić ubacio, Lepinjica ostao sam na nekih sedam metara i glavom pucao ravno u gostujućeg vratara. Minutu poslije ‘repriza’ gore spomenute situacije domaćima donosi povećanje rezultatske prednosti. Pavičić je ubacio iz kuta, domaći igrači odlično kreirali situaciju za Lepinjicu koji s par metara ovaj put glavom trese mrežu za 2-0 Rijeke i svoj ovosezonski prvijenac u prvenstvu, ukupno drugi Prva HNL pogodak u karijeri.

Zaključno za prvi dio utakmice, Inter je imao nekoliko situacija u kojima je mogao biti opasniji po domaćeg vratara Pandura, no u tim rijetkim trenucima nije bilo dovoljno kvalitetne izvedbe u zadnjoj trećini tako da su gosti poluvrijeme okončali bez udarca prema vratima Rijeke.

Već u 48. minuti Rijeka je blizu pogotka. Raspopović je s nekih petnaest metara iskosa s desne strane snažnim udarcem zatresao gredu.

Od grede do grede – u 58. minuti Pavičić nakon lijepog prolaska s nekih šesnaest metara s desne strane napada pogađa okvir vrata.

Minutu poslije Čolak je zatresao mrežu, a pregledom snimke i uz asistneciju VAR suca Gorana Gabrila pogodak opravdano nije priznat zbog zaleđa Gorgona pri asistenciji Čolaku.

U 63. minuti igrači Rijeke treći put u drugom poluvremenu pogađaju okvir vrata. Čolak je nakon primanja lopte i okreta sa šesnaest metara uputio snažan udarac u bliži kut i pogodio vratnicu.

Totalnu dominaciju Rijeka je konačno pogotkom u drugom poluvremenu okrunila u 65. minuti. Murić (ušao u 51. umjesto Lončara) je ubacio iz prekida s desne strane, a usamljen na suprotnoj strani je ostao Galović i mirno s nekoliko metara poslao loptu u mrežu za 3-0 Rijeke i svoj prvijenac u dresu ‘Bijelih’.

Do smanjenja rezultatskog zaostatka gosti stižu u 70. minuti. Nizozemac Zamouri je odličnim dodavanjem proigrao Mamuta (ušao u 65. umjesto Benčića) u prostor, a napadač gostiju bježi izigranoj obrani domaćih i kvalitetnim udarcem s petnaest metara matira istrčalog Pandura za 3-1 i svoj četvrti ligaški pogodak, zanimlijvo, drugi na Rujevici u aktualnoj sezoni.

Odmah nakon izvođenja lopte s centra Rijeka je u prilici. Čolak je izbačen u dobru situaciju na lijevoj strani napada, odmah je potegao i natjerao Freliha na još jednu obranu.

U 82. minuti Andrić (ušao u 57. umjesto Bilobrka) iskosa s lijeve strane puca u bliži kut, Pandur siguran.

Dvije minute poslije Murić postiže četvrti pogodak za Rijeku danas. Nakon dužeg napada lopta je na desnoj strani došla do Murića, koji je evidentno odlučio postići pogodak te je duže vrijeme tražio prostor za udarac te na kraju precizno kroz noge van Bruggena od suprotne vratnice poslao loptu u mrežu za 4-1 Rijeke i svoj peti ligaški pogodak u sezoni.

Iako je utakmica, prema prikazanom, praktički davno riješena – do kraja (tri minute sudačke nadkonade) igralo se vrlo aktivno, ali posla za vratare nije bilo.

Rožmanova momčad tako se pobjedom vratila na treće mjesto prvenstvene ljestvice i na kontu ima 44 boda, dok je Inter sada u nizu od četiri poraza.

U sljedećem kolu Rijeka na Rujevici igra ‘Jadranski derbi’ protiv Hajduka, a Inter u vrlo važnom dvoboju za klub u Zaprešiću dokečuje Slaven Belupo.

Program 25. kola nastavlja se i zaključuje sutra kada se u Puli sastaju Istra 1961 i Osijek (15:00), zatim Varaždin i Gorica u Varažidnu (17:00), a u posljednjoj utakmici kola u Splitu će se igrati najveći derbi hrvatskog sporta u kojem Hajduk dočekuje Dinamo (19:00).

Nakon poraza od Dinama na Maksimiru Rijeka od 19 sati u sklopu 25. kola Hrvatski Telekom Prve lige dočekuje Inter-Zaprešić.

U prethodna dva ovosezonska međusobna susreta ove dvije momčadi zabilježen je remi na Rujevici (1:1) te trijumf Rijeke u Zaprešiću (1:4).

Domaćini danas ne mogu računati na kartoniranog Capana te ozlijeđene Prskala i Andrijaševića dok kod gostiju problema sa “žuticom” imaju Conev, Serderov i Mlinar, a Postonjski je u prošlom kolu pretrpio težu ozljedu.

Glavni sudac utakmice je Ivan Vučković iz Zagreba, kojem će pomagati Ivica Modrić (Zagreb), Vedran Đurak (Sisak) i Goran Pečarić (Zagreb) dok će za video tehnologiju biti zaduženi Goran Gabrilo (Split) i Igor Krmar (Zagreb): Delegat susreta je Tihomir Čalić (Marčana), a suce će kontrolirati Božo Mamić (Bjelovar).

Simon Rožman i Željko Petrović su na travnjak od prve minute odlučili poslati sljedeće igrače: