Rijeka s igračem više preokretom protiv Lokomotive do polufinala kupa (VIDEO)

U drugom četvrtfinalnom susretu 28. izdanja Hrvatskog nogometnog kupa Rijeka je svladala Lokomotivu rezultatom 1-2 (1-0) i tako postala drugi polufinalist. Domaći su u 45. minuti zbog isključenja Uzunija igrali s igračem manje, a strijelci na susretu bili su Radonjić za Lokomotivu, te Heber i Gorgon za Bišćanovu momčad.

Prvi pokušaj prema protivničkim vratima imao je Kvržić u 5. minuti utakmice, no s njegovim udarcem (iskosa s desne strane) Hendija nije imao ni najmanjih problema.

Tomićeva momčad imala je izraženu dominaciju u posjedu tijekom prvih dvadesetak minuta, dok se Rijeka primarno orijentirala na pokušaje brzih izlazaka u tranziciji, što uvodno i nije polučilo konkretne situacije za goste.

Lokomotiva do rezultatske prednosti stiže iz prve spomena vrijedne situacije pred vratima Sluge. Lecjaks je ubacio s lijeve strane domaćeg napada, a Dejan Radonjić pored Punčeca glavom loptu prosljeđuje u mrežu za 1-0 Lokomotive u 19. minuti utakmice.

Poslije pogotka Lokomotiva je i dalje imala dominaciju, plod pritiska bilo je nekoliko ubačaja iz kuta za domaće, no iz istih nije kreirana opasnost pred Sluginim vratima. U 24. minuti Kastrati je pao na rubu šesnaesterca nakon duela sa Zutom, no Damir Batinić samo je odmahnuo rukom.

U 41. minuti dobra situacija za Rijeku. Hendija je vrlo loše reagirao na ubačaj Zute s lijeve strane, no Krvžić nije uspio iskoristiti situaciju i odbijenu loptu uputiti u okvir vrata. Situaciju je ispred njega napucavanjem u korner čisti Datković.

U 45. minuti Myrto Uzuni je dobio izravan crveni karton zbog starta nad Stjepanom Lončarom. 23-godišnji Albanac pri uklizavanju je visoko podignuo nogu, što je Batiniću bio dovoljan razlog za isključenje iz igre.

U nastavak (brojčano nadmoćna) Rijeka ulazi izrazito odlučno, te Bišćanova momčad od prve sekunde dinamičnom igrom nastoji pritisnuti domaćina. Prvi je vratima Hendije zaprijetio Gorgon udarcem s nekih dvadesetak metara u 49. minuti, no domaći vratar dobrom reakcijom brani taj pokušaj.

Do izjednačenja Rijeka stiže uz dosta sreće. Halilović gubi loptu koju je u nastavku Pavičić pokušao stići ispred Lecjaksa, ista se sretno odbija do usamljenog Hebera na suprotnoj strani, a 27-godišnji Brazilac odlično plasiranim udarcem iz prve matira Hendiju za 1-1 u 54. minuti.

U 61. minuti Lončar je, nakon dodavanja Hebera, zapucao s nekih 17 metara no njegov udarac odlazi pored vrata Lokomotive. Hendija se odličnom obranom istaknuo u 63. minuti kada je u korner odbio vrlo dobar udarac Župarića iz daljine.

Dvije minute poslije Rijeka stiže do preokreta. Kvržić je ubacio s desne strane lijevo u šesnaesterac za usamljenog Gorgona koji udarcem iz prve šalje loptu u suprotni kut za 1-2 gostiju.

U 81. minuti velika gužva u kaznenom prostoru gostiju. Punčec je loše reagirao na jednu loptu, no domaći igrači nisu se najbolje snašli na svijeću koja im se spustila pod noge, te gosti ispucavanjem čiste opasnost ispred svojih vrata.

Minutu poslije Hendija odličnom obranom u jedan na jedan situaciji s Heberom čuva svoju mrežu i praktički ostavlja Lokomotivu još uvijek u utakmici.

Rijeka se u posljednjih desetak minuta (planski ili nesvjesno) izraženo povukla, a Lokomotiva je s igračem manje dominirala posjedom (ne i prilikama). U 84. minuti Radonjić je iz okreta pucao u okvir, Sluga brani.

Acosty (ušao minutu prije umjesto Hebera) je u 87. minuti natjerao Hendiju na još jednu odličnu obranu, domaći vratar i iz ove jedan na jedan situacije izlazi kao pobjednik.

Lokomotiva tako ni u četvrtom pokušaju nije uspjela izbjeći poraz protiv Rijeke u kup natjecanju, a Bišćanova se momčad pridružuje Interu u polufinalu.

Sutra ćemo saznati i preostala dva polufinalista 28. izdanja Hrvatskog nogometnog kupa. S početkom u 17 sati Osijek u Gradskom vrtu dočekuje Hajduk, dok će nam posljednjem polufinalista dati okršaj Dinama i Slaven Belupa na Maksimiru (19:30h).

U drugoj utakmici četvrtfinala 28. izdanja Hrvatskog nogometnog kupa, s početkom u 19 sati i 30 minuta, sastaju se Lokomotiva i Rijeka.

Današnji suparnici su se u četvrtfinalnoj fazi natjecanja domaćeg kupa (i ukupno) do sada sastajali tri puta. Nakon sezona 14/15 (prolazak Rijeke s ukupnih 8-1), 15/16 (prolazak Rijeke, pobjeda 0-1) i 16/17 (prolazak Rijeke, pobjeda 1-3), famozne HNS kuglice odlučile su malo razbiti monotoniju, pa se tako nekim čudom u prethodnoj 2017/2018 sezoni ova dva kluba nisu sastala u četvrtfinalu natjecanja.

Kao što je vidljivo iz gore napisanog, Lokomotiva u kupu nikada nije izbacila Rijeku, štoviše, zagrebački prvoligaš nije nikada ni remizirao s Rijekom u kup natjecanju.

Rijeka je svoj put do ovogodišnjeg četvrtfinala osigurala nakon uvjerljivog 0-9 svlavlja u šesnaestini protiv Radnika iz Križevaca, te poslije dramatične pobjede nad Varaždinom u osmini finala, kada je Čolak pogotkom u posljednjoj minuti utakmice donio 1-2 pobjedu Bijelima.

Lokomotiva je u šesnaestini finala s minimalnih 0-1 izbacila Primorac iz Biograda, a zatim u osmini preokretom upisala 1-3 slavlje protiv Zadra u Stanovima.

Glavni sudac današnje utakmice između Lokomotive i Rijeke je Damir Batinić iz Osijeka, s 27 odsuđenih kup utakmica na kontu jedan od redokrdera (7. ukupno) kada je ovo natjecanje u pitanju. U aktualnoj sezoni nije sudio nijednu kup utakmicu, tako da će mu današnja biti premijerna. Pomoćnici Batiniću su Tomislav Petrović iz Valpova i Miro Grgić iz Osijeka. Spomenimo i to da je delegat susreta nesuđeni HNS disciplinac i kum od Vučemilovića-Šimunovića starijeg – Darko Kolesarić.

U aktualnoj sezoni Lokomotiva i Rijeka su se sastale jednom, u 8. kolu Hrvatski Telekom Prve lige momčad Gorana Tomića upisala je domaću 2-0 pobjedu.