Rijeka s igračem više preokretom nanijela težak poraz Dinamu (VIDEO)

Pred 4572 gledatelja, u odgođenom susretu 23. kola Hrvatski Telekom Prve lige, Rijeka je na Rujevici u uzbudljivom i žestokom okršaju svladala Dinamo rezultatom 4-1 (1-1), te tako nanijela drugi prvenstveni poraz aktualnom lideru prvenstva. Junak dana za domaće je ponovno bio Heber, koji je s dva pogotka stigao do 11. golova ove sezone, te je sada samo pogodak udaljen od najboljeg strijelca lige – Soudanija.

Nakon žustrog početka Rijeke, koja je izvršila snažan pritisak na goste, Dinamo je negdje oko desete minute počeo uspostavljati razvnotežu na travnjaku, a u tom uvodnom periodu vidjeli smo čak dva žuta kartona. Lešković je zbog laktarenja zasluženo požutio u 2., a u 11. minuti je zbog starta s leđa jednako zasluženo požutio i Kvržić kod Rijeke.

U vodstvo momčad Marija Cvitanovića stiže u 16. minuti nakon što je Olmo odlično probio lijevu stranu domaće obrane i ubacio u šesnaesterac gdje se bivši napadač Rijeke Mario Gavranović odlično snalazi i iz teške situacije glavom pogađa za 0-1. (Pretjerano?) euforično slavlje Gavranovića, kojem je to drugi pogodak u dresu Dinama (9. u sezoni), nije naravno naišlo na razumijevanje domaće publike.

Rijeka do izjednačenja stiže već u 19. minuti, a najviše zasluga za to pripada Dinamovom tandemu Livaković-Lešković koji se nije dobro sporazumio. Pogrešku u komunikaciji iskoristio je Čolak presjekavši loptu, Livaković je pokušao spriječiti pogodak no u nastavku do lopte stiže Heber, te i on poput Gavranovića na drugoj strani, postiže pogodak drugo kolo za redom (ili neredom, kako vam drago). Brazilcu je to bio 10. pogodak u prvenstvu, te je sada na dva pogotka manje od Soudanija.

Međusobno šikanaranje, koje je glavni sudac Batinić pokušao spriječiti žutim kartonima u praktički uvodnim minutama susreta, nastavilo se i u nastavku. Žute kartone tako su (prema postavljenom kriteriju suca Batinića) zasluženo dobili Gavranović u 20. i Punčec u 33., a zahvaljujući još jednom neopreznom laktarenju zasluženi drugi žuti karton već u 26. minuti dobio je Lešković i tako ostavio svoju momčad s igračem manje. Seriju žutih kartona u prvom poluvremenu, kojih je bilo čak šest, zaključio je Heber startom u 43. minuti utakmice.

Što se igre od trenutka kada je Dinamo ostao s igračem manje tiče, gledali smo izjednačen dvoboj bez velikih prilika pred protivničkim vratima. Dapače, na trenutke je čak opasnije izgledao Dinamo s Gavranovićem koji je dubokim povratkom po loptu i brzim razigravanjima za suigrače znao stvarati dosta problema zadnjoj liniji riječke obrane. Najbliže pogotku bio je Nikola Moro koji je, nakon što mu se lopta odbila od živog zida, iz drugog pokušaja snažnim udarcem po sredini Sluginih vrata opasno zaprijetio, no domaći vratar uspio je dobro reagirati.

U drugom dijelu Rijeka je počela kao i u prvom, snažan pritisak plodom je urodio već u 48. minuti kada je prvo Doumbija loše reagirao pod pritiskom Čolaka, nakon čijeg je udarca i obrane Livakovića Benković pokušao škaricama očistiti opasnost. U nastavku je lopta došla do Domagoja Pavičića koji je lijepo zakucao loptu u mrežu za 2-1 Rijeke. Bivšem igaču Dinama to je drugi ovosezonski pogodak u prvenstvu.

Nakon primljenog pogotka Dinamo je ‘malo došao do zraka’, no podizanje u igri s igračem manje i konkretnije izdanje u tom periodu susreta prekinuo je katastrofalnom greškom Nikola Moro. Poklonjenu loptu odlično je Heberu proslijedio Čolak, a Brazilac fantastično smireno i spretno matira Livakovića za 3-1 i svoj 11. ovosezonski pogodak.

Konačnih 4-1 postavio je prelijepim pogotkom iz slobodnog udarca Jakov Puljić u 87. minuti. Puljiću je to 7. ovosezonski ligaški pogodak.

Naravno, ni u drugom dijelu nije nedostajalo žutih kartona, Batinić je teške startove sankcionirao još pet puta, a redom su se u njegovu bilježnicu upisivali Ademi (64.), Božinov (66.), Sosa (68.), Zuta (72.) i Župarić (74.). Ukupno 12 žutih kartona pokazao je danas Batinić.

Ovom pobjedom Rijeka je stigla na tri boda zaostatka za Hajdukom, ispred kojeg je zahvaljujući današnjem porazu Dinamo ostao na 9 bodova prednosti.

U sljedećem kolu Rijeka gostuje kod Intera u Zaprešiću, a Dinamo će nastupati u predstavi s Lokomotivom na Maksimiru.

Na Rujevici se s počektom u 17 sati igra odgođeni derbi susret 23. kola Hrvatski Telekom Prve lige između Rijeke i Dinama.

>> Zapisnik delegata: Dinamo je htio odigrati utakmicu, predstavnici se nisu složili da se susret igra u srijedu

U posljednje odigranim susretima Rijeka je na svom travnjaku rezultatom 3-1 u uzbudljivoj utakmici slavila nad Lokomotivom, dok je Dinamo, također kao domaćin, s minimalnih 1-0 svladao Farmaceute.

>> Rijeka u uzbudljivom susretu rezultatom 3-1 svladala Lokomotivu na Rujevici (VIDEO)

>> Prvijenac Gavranovića u dresu Dinama za minimalno slavlje nad ‘Farmaceutima’ (VIDEO)

U ovoj sezoni današnja su se dva suparnika susrela dva puta, a u oba navrata kao pobjednik je izašao Dinamo. Momčad Marija Cvitanovića upisala je pobjede u 5. (0-2 na Rujevici) i 14. kolu (3-1 na Maksimiru). Ukupno će ovo biti 74. ligaški okršaj Rijeke i Dinama, Modri imaju 43 pobjede, Rijeka 14, a 16 je utakmica okončano bez pobjednika.

Dinamo je uspješniji suparnik i u Rijeci, gdje je u 35 do sada odigranih ligaških susreta slavio 13, a 12 puta otišao neporažen, dok je Rijeka slavila u 10 riječkih okršaja ova dva suparnika.

Pobjedom danas Rijeka bi stigla na tri boda zaostatka za drugoplasiranim Hajdukom i stekla pet bodova prednosti pred Osijekom, koji ima odigrati još dva odgođena susreta. Dinamo bi pak s druge strane u slučaju današnjeg slavlja svom prvom pratitelju Hajduku ponovno otišao na velikih 12 bodova prednosti.

Glavni sudac današnje utakmice je Damir Batinić iz Osijeka, a pomoćnici će mu biti Borut Križarić iz Čakovca i Goran Pataki iz Đakova. Prvi dodatni pomoćni sudac je Igor Križarić, a drugi Dario Bel.

Treneri Matjaž KekMario Cvitanović na travnjak Rujevice odlučili su se poslati sljedeće postave: