Rijeka pogotkom Čolaka svladala Dinamo i plasirala se u polufinale kupa (VIDEO)

Branitelj naslova Rijeka je posljednji polufinalist Hrvatskog nogometnog kupa. Po izrazito vjetrovitim uvjetima koji su ometali tečnu igru izabranici Simona Rožmana su pred 4.257 gledatelja na Rujevici golom Antonija Čolaka u 15. minuti bili bolji od Dinama.

Rijeka će u polufinalu odmjeriti snage s Osijekom, a iako je kao termin susreta određen 12. veljače izgledno je da će dogovorom klubova doći do odgode susreta za proljeće. U drugom polufinalu 8. travnja Slaven Belupo dočekuje Lokomotivu, a finale je na rasporedu 13. svibnja u Šibeniku.

Rijeka do vodstva dolazi u 15. minuti kada je s lijeve strane nakon kombinacije s Lončarom ubacio Štefulj, a Čolak sa sedam metara udarcem glavom šalje loptu u mrežu gostiju.

Dinamo je mogao uzvratiti samo dvije minute kasnije kada na ubačaj Kadziora Pandur i Smolčič nespretnom reakcijom prebacuju loptu na drugu stativu, a tamo Petković iz blizine nije uspio pogoditi okvir gola.

Domaćini su u 28. minuti odigrali kontru u kojoj je Lončar tražio Čolaka, ali do lopte u posljednji trenutak prvi dolazi Stojanović koji je tako otklonio opasnost.

U posljednjoj minutu prvog poluvremena Andrijašević je nakon prodora po desnoj strani opasno zaprijetio sa 16 metara, no udarac prolazi kraj stative.

Nastavak utakmice je otvoren udarcem Halilovića s dvadesetak metara u 52. minuti kojeg je ukrotio Livaković.

Veliku priliku za izjednačenja imao je Petković u 56. minuti. Nakon ubačaja Oršića iz kuta Pandur ne uspijeva izbaciti loptu koja dolazi do napadača Plavih na drugoj stativi, on je tek iz drugog pokušaja uspio pucati, ali loptu s gol linije izbacuje Velkovski.

U 62. je sa 17 metara udarac uputio Oršić, ali na pravom mjestu je Pandur koji je uz male poteškoće uspio svladati loptu. Dvije minute kasnije nakon slobodnog udarca Escoval odbija loptu na rub kaznenog prostora na nogu Kadziora koji je iz dobre situacije bio neprecizan.

Rijeka je opasnu kontru odigrala u 71. minuti. Loptu je nakon kornera Plavih povukao Halilović koji je uposlio Čolaka, a on dodaje za Štefulja koji je snažno pucao malo pored gola Livakovića.

Do konca susreta Dinamo je imao terensku inicijativu, ali nije uspio kreirati izglednu prilikom te doći do izjednačenja.

Slaven Belupo – Lokomotiva 8.4.2020.

Finale se igra 13. svibnja na Šubićevcu u Šibeniku.

Od 17 sati na Rujevici u sklopu četvrtfinala Hrvatskog nogometnog kupa počinje sraz Rijeke i Dinama. Igra se samo jedan susret, a ako nakon 90 minuta ne bude pobjednika uslijedit će prdužeci (2×15 minuta), a po potrebi pobjednik će se potom odlučiti boljim izvođenjem udarca s 11 metara.

Utakmica je prvotno trebala biti igrana u prosincu, ali je dogovorom klubova prebačena za veljaču. Pobjednik dvoboja će u polufinalu biti domaćin Osijeku, a u drugom dvoboju se 8. travnja sastaju Slaven Belupo i Lokomotiva. Finalna utakmica je na rasporedu 13. svibnja u Šibeniku.

Ove dvije momčadi su prošle sezone snage odmjerili u finalu koje je odigrano u Puli, a u kojem su slavili Riječani (3:1).

U aktualnoj prvenstvenoj sezoni su se pak sastali tri puta i u sva tri navrata su slavili Plavi. Prvo je u Superkupu odigranom u Zagrebu Dinamo pobijedio s 1:0, a potom su u prvenstvu bili bolji na Rujevici s 0:5, a u Maksimiru s 3:0.

Rijeka je do osam najboljih stigla tako što je svladala Buje (0:11) i Varaždin (1:2) dok je Dinamo bio bolji od Karlovca 1919 (0:7) i Opatije (0:3).

Domaćini danas ne mogu računati na ozlijeđene Prskala, Galovića, Pavičića, Capana i viroznog Gorgona. Gosti su pak lišeni usluga Ademija, Atiemwena, Kulenovića, Ivanušeca, Gvardiola i Marina koji imaju problema s ozljedama.

Glavni sudac utakmice je Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline kojem će pomgati Goran Pataki (Đakovo), Bojan Zobenica (Velika Gorica) i Marin Vidulin (Kanfanar) dok su za VAR zaduženi Goran Gabrilo (Split) i Tomislav Petrović (Valpovo). Delegat dvoboja je Ante Vučemilović iz Osijeka, a kontrolor suđenja Vlado Svilokos iz Siska dok će za sigurnost ispred HNS-a brinuti Vlado Dominić.