Rijeci dvostruka kruna! (VIDEO)

Rijeka je po prvi put u povijesti osvojila dvostruku krunu! U Varaždinu je pred 8183 gledatelja slavila protiv Dinama rezultatom 3:1 (1:1) te je došla do četvrtog kupa u povijesti. Dinamo je s druge strane prvi put nakon 2005. godine ostao bez trofeja.

Dugo očekivano finale kupa za koje se Varaždin dugo pripremao ispunilo je svoja očekivanja u potpunosti. Iako navodno danima prije rasprodan stadion Varteksa popunilo je oko 1000 gledatelja manje od njegova puna kapaciteta.

Prvo poluvrijeme u potpunosti je pripalo momčadi Matjaža Keka koja je otišla na poluvrijeme tek s neriješenim rezultatom zahvaljujući ponajprije odlično raspoloženom vrataru Dinama Danijelu Zagorcu. Već u drugoj minuti Zagorac je najbrži i čisti loptu ispred Gavranovića kojeg je Bezjak odlično gurnuo u priliku. Minutu kasnije Vešović koji se neočekivano na lijevom boku probija svoju stranu, a Schildenfeld loptu šalje u korner umalo svladavši svog vratara.

U 9. minuti Gavranović šalje loptu iza Zagorca međutim drugi pomoćni opravdano signalizira zaleđe. Minutu kasnije opet je Gavranović u mat poziciji, ovaj puta ispriječio se Zagorac. Dominacija Riječana nije stala, pa samo četiri minuta kasnije opet Gavranović prima loptu u kaznenom prostoru Dinama, dugo kombinira, da bi na njegov udarac ili asistenciju, Andrijašević zamalo zakasnio.

Što Gavranoviću i Andrijaševiću nije uspjelo u 14. uspjelo je u 24. minuti. Krenula je rijeka u još jedan protunapad, Gavranović je izbacio u for Andrijaševića, ovaj mu vraća povratno za odličan dupli pas i veliko slavlje Armade na tribinama.

Dinamo je svoju priliku čekao čak do 32. minute kada Soudani prihvaća jednu dubinsku loptu, izlazi sam pred Prskala, ali riječka obrana čisti. Sasvim slučajno i nezasluženo Dinamo je došao do izjednačenja. Srušen je na 40 metara od Prskala Soudani, iz slobodnog udarca ubacio je Machado, a nakon pravog flipera u kaznenom prostoru Rijeke Olmo ostaje sam pred Prskalom te šalje loptu u gol.

Nisu se ni smjestili gledatelji u drugom dijelu, a Rijeka opet vodi. Ubacio je iz kornera Mišić, najviši u skoku je Gavranović i Rijeka od 49. sekunde drugog dijela vodi 2-1. Bio je to njegov sedmi gol u ovosezonskom natjecanju te je ponio titulu najboljeg strijelca.

Hladan tuš na samom početku poluvremena totalno je ohladio igrače trenera Peteva pa do 58. minute ne bilježio ozbiljnu prijetnju po Prskala da bi u 58. minuti prvo Soudani pa onda Gojak bili milimetrima od poravnanja rezultata, ali Prskalo i vratnica nisu dali lopti u gol.

Pet minuta kasnije Dinamo je trebao ostati s igračem manje – Hodžić koji udara Vešovića u glavu. Sudac Ante Vučemilović-Šimunović koji je bio nedaleko od događaja odlučio je tek popričati s obojicom igrača kao da se ništa nije dogodilo.

Rijeka je Dinamu dopustila tek 5 minuta da bude prijetnja pa u 66. minuti Hodžić ostaje neobjašnjivo sam na petercu, ali Prskalo čudesno brani, da bi tri minute kasnije Dinamo lijepo kombinirao po desnoj strani, Soudani odlično pucao s 20 metara, a lopta odlazi tik kraj desne stative Prskala.

Ako je i minute bilo dvojbe oko osvajača kupa, ona je riješena u 72. minuti – priuštio si je stoper Rijeke Dario Župarić izlet u Dinamov kazneni prostor, fino se riješio čuvara i poslao loptu u suprotni kut Zagorčeva gola.

Ovim rezultatom na otvaranju sezone nećemo gledati utakmicu Superkupa. Rijeka je danas pokazala da je bila najbolja u proteklih godinu dana te da je zasluženo došla do dvostruke titule.

Od 20:15 u Varaždinu počinje finalna utakmica Hrvatskog nogometnog kupa u kojoj se sastaju Dinamo i Rijeka. Treći je to put da će pobjednika odlučiti dvoboj ove dvije momčadi, ali prvi put da će se igrati samo jedan susret.

U sezoni 1993/94 ukupnim rezultatom 2:1 je bila bolja tadašnja Croatia, a Riječani su uzvratili u sezoni 2013/14 kad su bili bolji sa ukupnih 3:0.

Dinamo u svojoj trofejnoj dvorani ima 14 pokala za pobjednika kupa uz pet izgubljenih finala dok je Rijeka tri puta bila osvajač, a jednom je poražena korak do kraja.

U aktualnoj sezoni Plavi su do finala došli preko Velog Vrha (5:0), Bjelovara (2:1), Inter-Zaprešića (1:0) i RNK Splita (6:0 ; 0:0). Rijeka je pak na putu do Varaždina bila bolja od Croatije iz Đakova (3:0), Rudeša (nakon produžetaka 5:3), Lokomotive (3:1) te Osijeka (3:1 ; 2:0).