Remi Hajduka i Rijeke na ‘praznom’ Poljudu (VIDEO)

U pretposljednjem susretu programa 12. kola Hrvatski Telekom Prve lige Hajduk i Rijeka odigrali su neriješnih 1-1 (1-0) na Poljudu. Strijelac za Hajduk bio je Said, a za goste Gorgon. Oba pogotka postignuta su iz opravdano dosuđenih kaznenih udaraca.

Podsjetimo, zbog kazne od četiri utakmice bez gledatelja, povodom događaja na utakmici Hajduk – Dinamo, susret je odigran pred praznim tribinama.

U uvodnim minutama utakmice gledali smo negledljiv nogomet. Iako je Hajduk tijekom prvih 20 minuta imao određenu terensku inicijativu (4-0 u kornerima), nijedna momčad nije uspjela kreirati bilo što spomena vrijedno. Prvi pokušaj na susretu bilježimo u 17. minuti kada je Juranović poslije ubačaja iz kuta (iz daljine) lošim udarcem pokušao ugroziti sigurnog Slugu.

Isti igrač pokušao je iz velike udaljenosti i u 26. minuti, no kao i s prvim pokušajem Juranovića Sluga nije imao ni najmanjih problema.

Minutu poslije Tihomir Pejin pokazuje na bijelu točku za Hajduk. Jradi je pokušao ubaciti u sredinu šesnaesterca no Zuta je loptu dirao rukom, što je Pejinu bilo dovoljno za kazneni udarac. Siguran izvođač s bijele točke bio je Ahmed Said Said, kojem je to ovosezonski prvijenac u ligi.

Na usporenoj snimci poslije pogotka vidljivo je da je sudac Pejin donio ispravnu odluku.

U 31. minuti Hajduk je odigrao vrlo dobru kontru, Jradi je izašao sam na Slugu, lopta se odbija do Saida koji snažnim udarcem pogađa gredu gostujućih vrata.

Bilo je to sve vrijedno isticanja iz prvih 45+ minuta, Hajduk je bio konkretnija momčad, no ne pretjerano opasna, dok Rijeka nijednom nije niti pokušala udarcem ugroziti vrata Gorana Blaževića.

Prije početka drugog dijela Bišćan je umjesto Srđana Grahovca u igru uveo Maxwella Acostyja.

U 49. minuti kazneni udarac za Rijeku. Zuta je pokušao proći u šesnaesterac domaćina, na putanju mu je dotrčao Fran Tudor, Pejin je (dojam je u potpunosti opravdano) trenutak okarakterizirao dovoljnim za pokazivanje na bijelu točku za Rijeku. Siguran izvođač za goste bio je Alexander Gorgon kojem je to treći ligaški pogodak u aktualnoj sezoni. Bio je to i prvi udarac Bišćanove momčadi na susretu.

Nakon pogotka Rijeke utakmica se malo otvorila, no i dalje je kod obje momčadi nedostajalo konkretnosti i kvalitetnog napada. Je li tome kumovala sve snažnija kiša koja je padala na Poljudu, nezahvalno je komentirati…

U 69. i 70. minuti strateg domaćih Vulić napravio je dvije zamjene, umjesto Gyurcsa ušao je Palaversa, a umjesto strijelca Saida Ivanovski. Četiri minute poslije Bišćan radi drugu izmjenu, umjesto Čolaka ušao je Jakov Puljić.

U istoj minutu odličnu je priliku za pogodak imao Hajduk, no u vrlo dobroj situaciji koju je odličnim prodorom kreirao Jradi, vrlo su loše reagirali Ivanovski, čiji je udarac u ‘jedan na jedan’ situaciji skinuo Sluga, te Palaversa, do kojeg se lopta odbila, a on ju napucao preko vrata.

U 83. minuti Bišćan je iz igre povukao Hebera, a na travnjak poslao Zorana Kvržića. U ovom periodu susreta Hajduk je ponovno bio izraženije konkretna momčad, no kao i u većem dijelu susreta, ta konkretnost nije se očitovala u kvalitetnim prijetnjama po vrata Sluge. Gosti su nakon dobrog perioda poslije postignutog pogotka, ponovno većinom bili u podređenom položaju.

U 84. minuti Tudor je bio u vrlo dobroj situaciji za pogodak, no njegov udarac s vrha šesnaesterca na vrijeme je blokirao Escoval. Bila je ovo faza u kojoj je Hajduk snažno pritisnuo Rijeku, no iz dva udarca iz kuta koje su Bili izborili, najopasniji je bio pokušaj glavom Ivanovskog na ubačaj Bradarića u 85. minuti, no i to je otišlo malo preko vrata gostiju.

Bassel Jradi igru je napustio u 89. minuti, umjesto njega na travnjak je ušao bivši član Rijeke, 19-godišnji Franko Kovačević.

U tri minute sudačke nadoknade nijedna momčad nije kreirala ni najmanju opasnost pred protivničkim vratima, te je derbi kola okončan bez pobjednika.

Rijeka u sljedećem kolu na Rujevici dočekuje Rudeš, dok će Hajduk gostovati kod Gorice. Prethodno spomenutim prvenstvenim obvezama Rijeka će u srijedu u sklopu kup natjecanja gostovati kod Varaždina u Varaždinu (19h), dok će Hajduk isti dan biti gost Šibeniku (16h).

Na Poljudu se danas, s početkom u 15 sati, igra pretposljednji susret programa 12. kola Hrvatski Telekom Prve lige u kojem se sastaju Hajduk i Rijeka.

Današnji dvoboj trenutno sedmoplasirane i petoplasirane momčadi na prvenstvenoj ljestvici bit će ukupno njihov 79. ligaški okršaj, 39. na Poljudu, na kojem je Hajduk u prethodnim susretima slavio 17 puta, Rijeka 10, a 11 utakmica okončano je bez pobjednika. Za domaću ligašku pobjedu nad Rijekom Hajduk ne zna još od 2-1 pobjede u okviru 3. kola sezone 2011/2012 i ere Krasimira Balakova.

U prvom ovosezonskom susretu, odigranom na Rujevici, nije bilo pobjednika (1-1). Od tog sraza oba su kluba promijenila trenere, te će današnji Jadranski derbi biti premijeran za stratega gostiju Igora Bišćana, dok će 57-godišnjem Vuliću ovo biti jubilarni 10., u dosadašnjih 9 (sezone 00/01, 02/03, 03/04, 06/07) Hajdukov trener ima učinak od 8 pobjeda i jednog remija. Iako je u sezoni 2009/2010 Vulić odradio i šest prvoligaških utakmica na klupi Rijeke, tijekom istih nije se susreo s Hajdukom.

Današnji derbi igra se pred praznim tribinama, posljedica je to događaja na utakmici Hajduk – Dinamo zbog kojih je Hajduk kažnjen s četiri utakmice bez prisutnosti gledatelja.

Vulić danas neće moći računati na usluge kartoniranog Caktaša i ozlijeđene Posavca, Barryja, Duku i Beširovića, dok je Bišćan bio primoran složiti kadar bez Lončara i Prskala.

Glavni sudac današnje utakmice je 35-godišnji Tihomir Pejin kojem će ovo biti tek drugi Jadranski derbi u karijeri (sudio u 1-2 slavlju Rijeke u sezoni 12/13). Prvi pomoćnik danas će biti Goran Pataki, drugi Dejan Berger, dok su dodatni suci Fran Jović i Ivan Vučković.

Treneri Zoran Vulić i Igor Bišćan na travnjak Poljuda odlučili su poslati sljedeće sastave: