Remi Gorice i Intera, ružna ozljeda Tchuamenija (VIDEO)

U prvoj utakmici programa 19. kola Hrvatski Telekom Prve lige Gorica i Inter Zaprešić su, pred 689 gledatelja u Velikoj Gorici, odigrali neriješenih 1-1 (1-0). Gorica tako u četiri međusobne ligaške utakmice odigrane na svom travnjaku ne zna za pobjedu protiv kluba iz Zaprešića.

Domaće je u vodstvo pogotkom već u prvoj minuti utakmice doveo Lukasz Zwolinski, a gostima (koji su od 45. minute zahvaljujući crvenom kartonu Muse igrali cijelo drugo poluvrijeme s igračem više) bod je svojim trećim ligaškim pogotkom u sezoni donio Borislav Tsonev. Utakmicu je također obilježila ružna i teška ozljeda 22-godišnjeg Interovog Kamerunca Williama Tchuamenija.

Momčad Sergeja Jakirovića do rezultatske je prednosti stigla iz prvog ozbiljnijeg pokušaja izlaska u posljednju trećinu. Već u 37. sekundi utakmice brzu tranziciju gostiju pogotkom je, na odlično dodavanje Hamada u prostor, okončao Zwolinski kojem je to bio četvrti ligaški pogodak u sezoni, ukupno osamnaesti u Prvoj HNL.

Iako je Gorica imala izraženu dominaciju u posjedu nekog konstantnog pritiska na protivnička vrata i nije bilo poslije postignutog pogotka. Nekoliko opasnih situacije koje su mogle biti i opasnije sve su što je domaćin uspio kreirati. Inter je s druge strane igrao prilično otvoreno i nastojao višim presingom natjerati protivnika na grešku i kreirati si tako više prostora u posljednjoj trećini, no sve opasno što je Toplakova momčad uvodno uspjela kreirati jest dalekometna prijetnja Mamuta iz slobodnog udarca, no lopta je otišla pristojno pored okvira domaćih vrata.

U 25. minuti nakon ubačaja iz kuta je Tatomirović ostao usamljen na nekih jedanaest metara i uspio pored dosta igrača ispred sebe uputiti loptu u okvir, no ista je išla ravno u Kahlinu koji mirno upisuje prvu obranu.

Gorica drugi put konkretnije na utakmici prijeti u 35. minuti kada je Čabraja fantastičnim trkom uspio uhvatiti loptu na lijevoj strani napada i ubaciti oštro prizemno u sredinu za Zwolinskog, koji je umjesto dodavanja usamljenom Hamadu na suprotnoj vratnici, s prve pucao ravno u Matkovića, koji je danas (spomenimo i to) upisao jubilarni 200. nastup u Prvoj HNL.

Uslijedio je period od 43. do 45. minute u kojem je Musa u samo dvije minute zbog startova nad Mitrovićem dobio dva žuta kartona i zbog toga morao napustiti igru. Mladi napadač gostiju dosta je naglasio drugi okršaj i zbog toga su uslijedili veliki protesti domaćih, a sudac Jović sve je okončao žutim kartonom Suku, koji je bio najneugodniji u protestiranju zbog odluke koja je Goricu ostavila cijelo drugo poluvrijeme s igračem manje.

Nastavak utakmice otvoren je očekivano, domaći izraženo povučeno, a gosti s visoko postavljenom zadnjom linijom u pritisku. U 49. minuti Tsonev je odlično odigrao za Mamuta čiji snažan udarac s nekih sedam metara odlično brani Kahlina.

Domaći vratar u 54. minuti upisuje još jednu odličnu obranu, kvalitetan udarac Mlinara s ruba šesnaesterca odbio je u ubačaj iz kuta iz kojeg su gosti mogli doći do izjednačenja, no Grgić je zbog dodira Jovičića usamljen na drugoj vratnici promašio cijelu loptu.

Gosti iz Zaprešića do izjednačenja stižu u 69. minuti kada je nakon kratkog ispucavanju loptu u šesnaesterac glavom vratio Mlinar, a Tsonev pobjegao čuvarima i lijepim potezom mirno matirao Kahlinu za 1-1 i svoj treći ligaški pogodak u sezoni, ukupno sedmi u Prvoj HNL.

Strašnu ozljedu u 77. minuti imao je Tchuameni, koji je ušao samo pet minuta ranije umjesto Mitrovića. 22-godišnji Kamerunac na kišom je natopljenom travnjaku nezgodno stao u trku i u potpunosti izvrnuo nogu. Umjesto nesretnog Tchuamenija u igru je ušao 18-godišnji Borna Bilobrk kojem je ovo bio debitantski nastup u Prvoj HNL.

U 87. minuti Kahnlina fantastično brani loš (ali opasan) udarac usamljenog Barića s nekih četiri metra. Minutu poslije se Barić ponovno našao u dobroj situaciji pred protivničkim vratarem, no Čabraja je pravovremeno startao i otklonio opasnost.

U trećoj (od četiri) minute sudačke nadoknade Barić je ubacio s desne strane napada, Bilobrk je najviši na petercu i glavom ipak šalje loptu preko okvira vrata.

Toplakova momčad tako je nakon osvojenog boda protiv Hajduka u prethodnom kolu (1-1) uspjela ponovno stići do vrijednog plijena (iako će nakon prikazanog osvojenim u ovom susretu gosti biti razočarani) i 2019. godinu zaključuje s trinaest osvojenih bodova, dok je Gorica ovogodišnji dio sezone okončala s 29 bodova na kontu.

U 20. kolu, koje se igra 01. veljače, Inter će biti domaćin Istri u Zaprešiću, dok će Gorica u Velikoj Gorici ugostiti Osijek.

Program 19. kola nastavlja se sutra utakmicama Rijeke i Varaždina na Rujevici (15:00) te Dinama i Lokomotive na Maksimiru (17:30).

Od 18 sati u Velikoj Gorici u sklopu 18. kola Hrvatski Telekom Prve lige počinje sraz Gorice i Inter-Zaprešića. Radi se o prvoj utakmici trećeg kruga prvenstva, a ujedno i posljednjem kolu u ovoj kalendarskoj godini nakon čega će uslijediti stanka do prvih dana veljače iduće godine.

U prvoj ovosezonskoj utakmici ove dvije momčadi odigranoj u Velikoj Gorici nije bilo pobjednika (1:1) dok je u Zaprešiću slavlje upisala Gorica (0:2).

Domaćini danas ne mogu računati na suspendiranog Ndiayea te ozlijeđene Čelića, Maslowskog, Ljubisavljevića i Steenvoordena dok su gosti bez Galića, Vege, Ljubića i Serderova, a kartone ima Postonjski.

Glavni sudac utakmice je Fran Jović iz Zagreba kojem će pomagati Ivica Modrić (Zagreb), Hrvoje Radić (Split) i Ante Čuljak (Zagreb). Delegat susreta je Antun Valić iz Slavonskog Broda, a kontrolor suđenja Domagoj Vučkov iz Rijeke.

Sergej Jakirović, koji zbog kazne od mjesec dana zbog isključenja protiv Slaven Belupa neće voditi momčad s klupe, te Samir Toplak su se odlučili za sljedeće početne sastave: