Remi Dinama i Rijeke na Maksimiru (VIDEO)

U posljednjem (derbi) susretu programa 6. kola Hrvatski Telekom Prve lige Dinamo i Rijeka odigrali su neriješenih 1-1 (1-1) na Maksimiru. Strijelac za Dinamo bio je Mario Gavranović, dok je za goste mrežu zatresao Momčilo Raspopović, kojem je to bio i prvijenac u dresu Rijeke.

Prvu odličnu situaciju pred protivničkim vratima imao je Dinamo u 8. minuti. Ubacio je Hajrović za zaboravljenog Gavranovića, koji s nekih sedam metara nečuvan napucava loptu visoko preko vrata Sluge.

U 28. minuti je Acosty izašao sam pred Livakovića, no njegov udarac nije bio dovoljno kvalitetan i obrana Dinama stiže očistiti taj pokušaj. Ovoj situaciji prethodila je žustra reakcija pomoćnog suca Petrovića koji je podigao zastavicu odmah u trenutku upućivanja lopte prema Lončaru, koji je njome zbog nedozvoljene pozicije odlučio ne igrati, u nastavku do lopte stiže Acosty i ne uspijeva realizirati dobru priliku.

Do vodstva Dinamo dolazi sretno/spretno u 32. minuti utakmice. Kadzior je ubacio, Escoval glavom loptu proslijedio u vlastitu vratnicu, u nastavku se lopta odbija do Gavranovića koji usamljen istu proslijeđuje u mrežu za 1-0 Dinama i svoj treći ligaški pogodak u ovoj sezoni.

Izjednačenje gostima donosi Momčilo Raspopović, također sretnim/spretnim raspletom, zapucao je desni bek Rijeke, u blok mu je ušao Leovac te od njegovog bloka lopta u visokom luku završava u mreži Livakovića za 1-1 u 37. minuti. Bio je ovo prvi pogodak za 24-godišnjeg Crnogorca u dresu Rijeke.

U 44. velika prilika za Dinamo, no gostujuća obrana uspijeva očistiti pokušaje Gavranovića i Olma, a u istoj minuti na drugoj strani udarcem s nekih 20 metara prijeti Lončar, Livaković brani i odbija u korner iz kojeg momčad Matjaža Keka nije uspjela ugroziti vrata Dinama.

Prvu spomena vrijednu situaciju u drugom dijelu bilježimo u 56. minuti kada je ubacio Kadzior s desne strane na drugu vratnicu gdje je pokraj Raspopovića u skoku viši Dilaver, čiji udarac glavom odlično brani Sluga i čuva svoju mrežu. Minutu poslije je Perić (ušao u 46. umjesto Leovca) zakuhao probleme obrani Dinama, na kraju lopta stiže do Kadziora koji upućuje udarac po sredini gola, Sluga uz dosta problema uspijeva uhvatiti loptu i upisati još jednu obranu.

Prvi posao u nastavku Livaković je imao u 62. minuti kada je Gorgon iz slobodnog udarca iz velike udaljenosti pokušao ugroziti njegova vrata no 23-godišnjak je mirno i kvalitetno reagirao.

U 67. minuti Livaković je ispucao loptu sve do usamljenog Gavranovića koji pored loše reakcije Punčeca skoro stiže do lopte prije istrčalog Sluge, korner za Dinamo iz kojeg nije bilo opasnosti po gostujuća vrata.

Dvije minute poslije Olmo ubacuje iz kornera, Perić je najviši u skoku, a njegov udarac glavom s crte izbacuje Raspopović. U ovom periodu utakmice Rijeka je osjetno pala u igri, u 72. minuti Stojanović je ubacio prizemno za Gavranovića, koji izgleda nije stigao staviti nogu te lopta odlazi malo pored desne vratnice Sluginih vrata.

U 90. minuti utakmice drugi žuti karton zaradio je Raspopović zbog starta s leđa na Gavranoviću, te je Rijeka u 5 minuta sudačke nadoknade ušla s igračem manje.

Do kraja susreta Rijeka se uspješno obranila, te će za dva neuhvaćena boda zasigurno više žaliti Dinamo koji je bio uvjerljivo konkretniji protivnik danas.

U sljedećem kolu Dinamo gostuje kod Gorice, a Rijeka na Rujevici dočekuje Osijek.

Dinamo i Rijeka, s početkom u 21 sat, na Maksimiru igraju posljednji susret, ujedno i derbi, 6. kola Hrvatski Telekom Prve lige. Obje momčadi u pet do sada odigranih kola ne znaju za poraz, a bodovno je malo uspješniji Dinamo koji na kontu ima dva boda više od svog današnjeg suparnika.

U prethodnom kolu momčad Nenada Bjelice porazila je Lokomotivu rezultatom 1-0, dok je Rijeka na Rujevici odigrala neriješenih 3-3 s Istrom. Dinamo je tijekom tjedna odigrao i posljednju kvalifikacijsku utakmicu za ulazak u Ligu prvaka, u kojoj se prvak države od elitnog europskog klupskog natjecanja oprostio 1-2 porazom od švicarskog predstavnika Young Boysa.

U četiri međuosbna ligaška susreta odigrana u prošloj sezoni Dinamo i Rijeka upisali su po dvije pobjede, a današnji sraz bit će im ukupno 76. pod okriljem 1.HNL – 40. na Maksimiru, gdje je Dinamo od riječkog prvoligaša poražen samo pet puta (četiri remija i 30 pobjeda Plavih), posljednji put baš u prethodnoj sezoni kada je Rijeka u 32. kolu slavila pogotkom Maxwella Acostyja.

Glavni sudac današnjeg susreta je Duje Strukan iz Splita, a pomoćnici će mu biti Tomislav Petrović iz Valpova i Hrvoje Radić, također iz Splita. Prvi dodatni pomoćni sudac na današnjem derbiju je Damir Batinić iz Osijeka, a drugi dodatni njegov sugrađanin Dario Bel.

Treneri Nenad Bjelica i Matjaž Kek na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave: