Prva HNL juniora: Lokomotiva preuzela vodstvo na prvenstvenoj ljestvici, Hajduk nadigrao Rijeku u derbiju kola

Odigrani su dvoboji 12. kola Prve HNL juniora. U sedam odigranih susreta postignuta su 22 pogotka, od toga 3,14 po utakmici. Iz ovog kola vrijedi izdvojiti pobjede Intera, Lokomotive, Dinama i Slaven Belupa protiv Dugopolja, Rudeša, Hrvatskog dragovoljca odnosno Osijeka.

Inter je na igralištu Hrvatskih vitezova s igračem manje pobijedio Dugopolje 3:2. Zaprešićani su u prvih pola sata imali vodstvo od 2:0 pogocima Mihaela Šinka i Nikole Solde. U 60. minuti Juraj Ljubić postigao je pogodak za 3:0 i činilo se da je pitanje pobjednika riješeno. Međutim, Dugopoljci su uspjeli smanjiti rezultat preko Ivana Šušnjare u 78. minuti i Tomislava Dadića u drugoj minuti sudačke nadoknade. U trećoj minuti sudačke nadoknade Mihael Benčić dobio je drugi žuti i isključujući crveni karton. Međutim, Dugopolju to nije pomoglo da dođe do pozitivnog rezultata tako da su bodovi otišli put Zaprešića.

Lokomotiva je na Kajzerici pobijedila Rudeš 2:0. Oba pogotka za tri boda Lokosa postigao je Vedran Puntar u 49. i 83. minuti.

Dinamo je na Maksimiru bio bolji od Hrvatskog dragovoljca s 3:2. Već u šestoj minuti Dino Kapitanović doveo je domaćina u vodstvo od 1:0. Dvije minute kasnije Luka Pavlak povećao je prednost domaćeg sastava na 2:0. U 23. minuti Nikola Šprajcer smanjio je prednost Modrih na 2:1. U 47. minuti Kapitanović je postigao svoj drugi pogodak na utakmici za novo povećanje prednosti domaće momčadi na 3:1. Konačnih 3:2 postavio je Adrijano Roček u 78. minuti.

Slaven Belupo je na igralištu ŠRC Ante Gotovina pobijedio Osijek 2:0. Pogotke za tri boda Koprivničana postigli su Davor Sinjaković u 35. i Luka Liklin u 81. minuti.

Hajduku derbi kola

U ključnoj utakmici 12. kola trećeplasirani Hajduk je gostovao kod drugoplasirane Rijeke. U slučaju pobjede, Rijeka bi se priključila Lokomotivi na vrhu tablice, dok su Hajduku, nakon poraza od Lokomotive u prethodnom kolu, nužno trebala sva 3 boda za održati priključak za vodećom ekipom. Rijeka je u utakmicu ušla agresivnije i opasnije, pritiskom ofenzivaca Mitrovića, Matulje i Bušnje, međutim, obrana Hajduka je igrala poprilično koncentrirano, od vratara Baždarića nadalje, i rješavala svaki problem, mahom točnim i brzim dodavanjima umjesto ispucavanja, popravljajući i vlastite greške. Riječani su tako mogli priprijetiti samo jalovim šutevima iz daljine. Hajduk je nakon desetak minuta ipak preuzeo inicijativu, počeo igrati atraktivnije, te počeo ozbiljnije prijetiti Rijeci, međutim također bez kvalitetnog zadnjeg pasa. Hajduk je tako i poveo, u 19. minuti, kao plod fantastične akcije Kosića, Blagaića i Tolaja koji su spojili 6 dodavanja međusobno, prije nego što je Blagaić petom izbacio Iličića na krilo. Njegov centaršut je promašio suigrače, ali Rijekini stoperi Zrilić i Smolčić su se spetljali i lopta se od njih odbila do Tolaja koji ju je spremno zakucao u mrežu. Hajduk je nastavio s inicijativom i 10 minuta kasnije već je bilo 0-2 za Splićane. Blagaić, lucidno propušta dodavanje prema sebi, navukavši Svetića, te lopta dolazi do Čuića, što Zrilić ne očekuje i pušta ga da ide okomito. Zadnji blok Rijeke neshvatljivo nije stisnuo mladog reprezentativca Hrvatske, kao ni Liber koji ga je pratio, što Čuić iskorištava na najbolji način, fenomenalnim golom s distance, kod kojeg je inače sigurni vratar Pandur bio nemoćan. Do poluvremena potom nije bilo prevrata.

Rijeka u drugi dio izlazi s visokim presingom gdje su po trojica pritiskala stalno zadnju liniju Hajduka, gotovo do peterca, i trud im se gotovo isplatio u 49. minuti, kada, nakon kornera, Smolčić koristi nepažnju Tolaja i Radića i puca glavom, ali pogađa vratnicu. Hajduk je igrao dosta nonšalantnije potom, prepustivši presing Rijeci, ali i s nepotrebnim kompliciranjem, pa i sebičnosti u napadu, te nije bilo većih prijetnji s druge strane, dok Rijeka nije uspijevala smisleno probiti defenzivni blok Hajduka. Trener Despotović zadnjih 20-30 minuta potom mijenja kompletnu ofenzivu Hajduka, koja počinje ozbiljnije prijetiti vratima Pandura. Rijeka je do zadnjeg trenutka pokušavala barem smanjiti vodstvo Hajduka, ali, u sudačkoj nadoknadi, pada i treći gol. Rončević iz sredine servira loptu brzom Brniću lijevo koji od mogućih opcija izabire šut s distance. Pandur odbija, ali samo do Hajdukovog Matea Nikla, koji smireno zabija prvi gol sezone. Radilo se o dobroj, borbenoj utakmici, koja je mogla posramiti i brojne seniorske, gdje su obje ekipe pokazale zube i borile se do zadnje minute.

Pogodak Čuića:

Rezultati 12. kola Prve HNL juniora:

Dugopolje – Inter Zaprešić 2:3 (Šušnjara 78, Dadić 90+2/Šinko 24, Soldo 28, Ljubić 60)

Lokomotiva – Rudeš 2:0 (Puntar 49, 83)

Dinamo – Hrvatski dragovoljac 3:2 (Kapitanović 6, 47, Pavlak 8/Šprajcer 23, Roček 78)

Zagreb – Varaždin 0:3 (Golub 56, Petrinec 66, Crnčec 72)

Osijek – Slaven Belupo 0:2 (Sinjaković 35, Liklin 81)

Istra 1961 – Sesvete 1:1 (Dujmović 44/Brigić 90)

Rijeka – Hajduk 0:3 (Tolaj 19, Čuić 29, Nikl 90+3)