Pregled 36. kola – nebitni derbi i trijumfi Rijeke i mađarske prevare (VIDEO)

Pregled kola HNL
N+

Biti ili ne biti zbilja je za Split, nakon poraza od Osijeka, završilo kao ne biti (ili bez biti). Dok oni (vjerojatno u nedostatku boje/piture) poručuju „We will back“ (sic!), ostale će momčadi valjda forward. Hajduk je uz pomoć mađarske prevare nakon 25 godina dobio najboljeg strijelca lige, slavljenička Rijeka koja je očito od prošlog kola u elementu glatko je izgubila od Dinama, kojemu pak pobjeda malo znači jer su nakon 11 godina morali tron prepustiti drugoj momčadi. Istra je u nimalo bitnom srazu glatko svladala Inter, a Cibalia je protiv Lokomotive osvojla bod koji ih vodi u dodatne kvalifikacije. Momčadima koje su se izborile za svoje europske putove želimo dobre pripreme i još bolje rezultate, a ostalima da nas i u sljedećoj sezoni dočekaju još bogatiji potezima i glupostima kola kojima su nas uveseljavali u sezoni 2016/2017.

Slaven Belupo – Hajduk 1:2

U ponešto izmijenjenim sastavima zbog izostanaka i reprezentativnog nastupa protiv Meksika na koprivnički su stadion istrčale momčadi Slaven Belupa i Hajduka. Bijeli su dominirali u prvom poluvremenu, a prvu su izglednu priliku imali već u 7. minuti kad je Futacs završio u akciji jedan na jedan s Blaževićem, ali domaći je golman bio prvi na lopti. Već u sljedećoj minuti mađarska preva…, pardon, napadač, ipak zabija: Bašić je dodao, a Hajdukov se centarfor odlično snašao između dvojice obrambenih igrača i doveo goste u vodstvo. Pritisak je i u 24. minuti urodio plodom – Jovičić je srušio Ercega u svom kaznenom prostoru, a siguran izvođač udarca s bijele točke opet je bio taj neki no name kobasičar koji je, postigavši 18. zgoditak, postao prvi strijelac lige. „Veliki“ navijači Hajduka na aparatima. U nastavku je Belupo bio mnogo bolji i u nekoliko je navrata opasno zaprijetio Hajdukovom vrataru. U 48. minuti Ivanovski puca iz koraka nakon Alitijeva ubačaja, a udarac završava na stativi. Heberov je pokušaj obanio Stipica, ali nije mogao ništa kad je u 76. minuti Međimorec promijenio smjer Barićeva udarca s ruba šesnaesterca i smanjio rezultat na 1:2. Međutim, promjena na semaforu više nije bilo, što je značilo da Hajduk na trećem mjestu može mirne duše na odmor do drugog pretkola Europske lige. I da, čestitke najboljem prvoligaškom strijelcu. Šuška se u novinarskim kuloarima da mu je jedan uvaženi kolega prije tjedan dana rekao: „But don’t feel any pressure, it has been only 25 years…“ Samo presing 1950.

Split – Osijek 0:1

Split je porazom u posljednjem kolu i službeno ispao iz lige, uz zgodan dodatak da ionako nije dobio licencu ni za prvu ni za drugu ligu. Međutim, bez namjere da glumimo vidovitog Milana, da će Split propasti, trebali smo znati onoga trenutka kad je Novinarski Bard prosuo antologijsku izjavu da su Žužuli model za Hajduk. Nećemo se ni naslađivati tuđom (ne)srećom, ovdje smo samo da se rugamo (ne)igrama i (ne)rezultatima. Osijek je u utakmicu bez rezultatskog imperativa ušao sa sastavom u kojemu su priliku dobili mnogi igrači iz drugog plana. Prvo je poluvrijeme bilo na drugoligaškoj razini, a u nastavku smo vidjeli nekoliko dobro osmišljenih prilika, ali bez točne realizacije, u čemu su prednjačili Jovanović i Pavlovski. S druge je strane efektnim lobom pokušao mladi Klepač, no nedostajalo je preciznosti, kao i kod Grgića. U 90. minuti ipak pada pobjednosni zgoditak, a autor je Knežević koji je pošteno izvrtio Maglicu i precizno pucao s ruba šesnaesterca. Osijek je prvenstvo završio kao četvrtoplasirana momčad, a svoj europski put počinju u prvom pretkolu. Split je bez velikih emocija, kako to obično s nečistim računima biva, ispraćen iz prve lige. Moramo priznati, nedostajat će nam pošalice Bruna Akrapovića čiju je momčad „presjeklo“ to što je spiker javio da je Cibalia zabila gol, ne znamo koji mu je vrag bio (spikeru, ne jadnom Akrapoviću).

Cibalia – Lokomotiva 1:1

Gorespomenuta drska Cibalia u dvoboju s ispremiješanom momčadi Lokomotive izborila je bod koji im je dovoljan za odlazak u dodatne kvalifikacije. Domaći je ofenzivac Baša već u prvih deset minuta napravio mnogo nereda u Lokomotivinim redovima. U 21. minuti pada prvi pogodak, i to na drugoj strani. Çekiçi je presjekao Čuljkovu loptu, prvi udarac Matković brani, ali Doležal je bio najbrži na odbijancu i pospremio loptu u mrežu. U 27. minuti Karimi je iz slobodnog udarca pogodio gredu. U nastavku je Cibalijin trener Bartolović uveo MatijuMišića i Pervana, a potonji je u 47. snažno opalio iz daljine i pogodio vratnicu. U 75. minuti PetarMišić ubacuje loptu pred Lokomotivin gol, Majstorović nije uspio dobro očistiti, a najbolje se snašao Baša i poravnao rezultat. Remi je Vinkovčanima bio dovoljan za dodatne kvalifikacije, a Lokomotiva je završila na petom mjestu.

Inter Zaprešić – Istra 1961 0:3

Nebitna utakmica što se tiče konačnog plasmana donijela je uvjerljivu gostujuću pobjedu Istre. Roce je već u 6. minuti nakon neuspjelog čišćenja lopte u domaćem kaznenom prostoru zabio za 0:1. Inter se probudio tek u 20. minuti kad je Ottochian pogodio vratnicu. U 26. minuti Zadro je na drugoj strani s gol-linije izbacio Gržanov udarac. U 38. minuti Roce dobro izvodi slobodnjak, ali Mrmić vršcima prstiju izbacuje tu loptu. U 52. minuti Inter postiže pogodak, ali sudac se (opet) oglašava i poništava ga zvog zaleđa. U 70. Lucio lijepo ubacuje za Solomona, a on iz prve puca precizno i zabija za 0:2. Odmah u sljedećoj akciji Roce (štono bi službeni spiker rekao – Roće) zabija za konačnih 0:3. U 84. minuti Blažević pogađa gredu, što je bila Interova najbolja prilika na utakmici. Istra je ovo prvenstvo završila na 6. mjestu, a Inter je osmoplasirana momčad.

Dinamo – Rijeka 5:2

Rijeka je u prazničkom raspoloženju stigla na Maksimir, svjesna da ispisuje najsvjetljije stranice svoje klupske povijesti, a Dinamu barem nekakvu utjehu pruža činjenica da su im uzvratili za jednako bolan poraz na Rujevici iz prvog dijela sezone. Dinamo je poveo već u 4. minuti, Soudani je probio lijevu stranu riječke obrane i sam se izborio za udarac koji je plave doveo u vodstvo. U 6. minuti požutio je kapetan Pivarić, a mogao je i pocrvenjeti kakvih je startova imao. U 18. minuti Gorgonov udarac glavom završava točno u rukama Dinamova vrataraZagorca. U 34. minuti Moro dobro ubacuje u šesnaesterac, a Soudani mirno zabija za 2:0. U 45. minuti Alžirac dolazi do hat-tricka nakon što je Olmov udarac skrenuo u Prskalovu mrežu. Suci su previdjeli zaleđe, ali nije bilo strašno, samo dva metra. U prvoj minuti nadoknade Elez odlično upošljava Vešovića koji prije odlaska na poluvrijeme smanjuje na 3:1. Međutim, momčadi se po povratku nisu dobro ni zagrijale, a Soudani je petom asistirao Olmu koji je zabio za 4:1. Pet minuta kasnije Machado jednako efektno upošljava Hodžića koji zabija Dinamov peti gol. U 54. minuti Andrijašević promašuje zicer, a uskoro i jedanaesterac. Komičan dvoboj (odnosno paralelno trčanje) Pivarića i Bezjaka sudac Zebec okarakterizirao je kao kazneni udarac za Rijeku, ali najbolji strijelac Rijeke ovaj put nije bio precizan, a Zagorac je osim te imao i još nekoliko atraktivnih obrana. Andrijašević u 83. ipak uspijeva zabiti glavom nakon Martićeva ubačaja, a time je postavio i konačnih 5:2. Usprkos porazu, Rijeka je pod vodstvom trenera Kekaviše nego zasluženo stigla do svoje prve titule, a Dinamo će priliku za još jedan revanš imati u srijedu u finalu kupa.

Igrač kola: Marko Futacs (Hajduk)

Glupost kola: Bruno Akrapović (Split)