Pregled 28. kola: Jeste li ikada čuli za kaznenu mjeru naziva „respect“?

Pregled kola HNL
N+

Znanost kaže da posljedice incesta ili rodoskvrnuća mogu biti degenerativa oboljenja, mentalna retardacija, duševne bolesti i tjelesne anomalije. Ne znamo je li zakržljalost muda kod sudaca i nijemih promatrača incesta uključena u te tjelesne anomalije, ali svakako zaslužuje barem fusnotu. Speaking of incest, Dinamo je okrenuo vodstvo Lokomotive i uzeo sva tri boda (čestitamo kladioničarima!). Hajduk je s 3:0 svladao Cibaliju, utopljenika prvenstva, a vodeća je Rijeka slavila protiv Splita. Inter i Slaven Belupo remizirali su s 1:1, a Osijek je na krilima sjajnog Lope navijačima za rođendan poklonio pobjedu protiv Istre 1961.

Hajduk – Cibalia 3:0

Oni koji su po zadatku ili urođenoj ludosti u petak umjesto križnog puta pratili križni kružni tok nogometnog puta Hajduka i Cibalije u prvom su se poluvremenu nagledali muka kakve samo HNL može priuštiti. Posljednja momčad lige bez ijedne akcije prema Hajdukovu golu, a domaćini spali na tri udarca Vlašića i Tome Bašića i isto toliko obrana vinkovačkog golmana. Iako je sve mirisalo da bi do kraja moglo ostati na nuli od realizacije, u 62. je minuti slavljenik Jefferson nonšalantno pored četvorice Cibalijinih obrambenih igrača gurnuo Nižićevu povratnu loptu prema golu, a gostujući je stoper Zgrablić još i požrtvovno ugurao u mrežu. U 85. minuti Hajduk je povećao prednost na 2:0. Pola zasluge ide Kožulju koji je dobro izveo slobodnjak, a pola krivice snosi „čuda branim, gluposti primam“ vratar Matković. Samo dvije minute kasnije Vlašić glavom zakucava Memollin centrašut i postavlja konačnih 3:0. Dodajmo još i da se Futacs dvaput u nadoknadi mogao upisati u strijelce, ali jednom je Tomašević izbio loptu s crte, a drugi je udarac prošao pored gola. Tako je Carrillova momčad nastavila s dosljednom šablonom oscilacija: jedno kolo ajme – jedno kolo solidno. Kamo sreće da nas demantiraju u nadolazećem srazu s Dinamom.

Lokomotiva – Dinamo 1:2

Utakmica svih utakmica, što bi Šitum rekao, kao da je finale Lige prvaka. Nitko se ne bi drznuo ni našaliti s prijelazom 1/2. A ovako je to izgledalo na terenu. Lokomotivin prvi i jedini zgoditak počeo je Livakovićevim lošim ispucavanjem koje nije uspio ispraviti obranom Majerova udarca jer je Grezda došao do odbijene lopte i zabio. Mlada se filijala tako osokolila da je minutu kasnije Rožman junački opalio s dvadesetak metara, a lopta je prošla malo iznad gola. Srećom, jer da je ušla, bilo bi dosta nezgodno izmisliti tri gola za Dinamo u nastavku. A onda pedagoška bravura prvenstva: sudac Tihomir Pejin sudi prekršaj Capana, a Soudani s trave kopačkom nabada Capanovu nogu, sve dok ga nije pošteno udario po butnom mišiću. Kaže Ivica Blažičko: „Pomalo (!!!) nesportska reakcija“. Pejin u maniri neiskusne tete jasličarke odmahuje rukama i umjesto crvenog kartona pokazuje „respect“ na rukavu, kao da klaun koji protiv Cibalije iznuđuje jedan od najsramotnijih penala u povijesti HNL-a zna što respekt znači. Da je to bio, recimo, Franko Andrijašević, a ne Soudani, sad bi ga novinarski bardovi okretali na ražnju, a sljedeću bi utakmicu odigrao najesen. U 26. minuti suci zaustavljaju Lokomotivin napad zbog nepostojećeg zaleđa. U 28. Karačić kao ptica u letu zaustavlja ubačaj pred svojim golom, a Hodžić iz toga jedanaesterca poravnava rezultat. Da mater na plače, a Tatta ne viče, u 66. je drugi penal za Dinamo riješio sve. Kolinger je poklonio Hodžiću još jedan pogodak na utakmici. Do kraja smo vidjeli još samo kako agilni Moro puca i proigrava kao da je na drugoj strani protivnik, ali nema veze, mlad je, naučit će.

Rijeka – Split 2:0

Ogled vodeće Rijeke i predzadnjeg Splita, koji za zgoditak i pobjedu ne zna već više od mjesec dana, počeo je dvama zicerima na objema stranama. Prvo je Duka uz malu nesigurnost ukrotio Župarićev udarac, a zatim je Splitov Tomičić gurnuo loptu kroz noge vrataru Prskalu, ali Elez je korigirao tu grešku. Duka je zatim obranio Gavranovićev udarac, a Ugrinin je prošao malo iznad riječkoga gola. U 36. minuti Gorgon dobro primiruje Martićevu dugu loptu i zabija za 1:0. U 59. minuti asistirao je Vešoviću za 2:0, što će se pokazati konačnim rezultatom. Pokušavali su još i Andrijašević i Bradarić, no Duka je branio što se moglo obraniti. Split je u prvome poluvremenu imalo nekoliko dobrih šansi, ali u nastavku su nestali s radara, a Rijeka zgrabila vrijedna tri boda koja je ostavljaju na +4 ispred Dinama.

Inter Zaprešić – Slaven Belupo 1:1

Ni Inter ni Slaven nisu se nauživali bodova i pobjeda u nastavku sezone, a njihov je međusobni okršaj također donio skroman utržak. Inter je poveo već u 7. minuti, i to eurogolom Puljića s 20-ak metara. Belupov vratar Blažević mogao je samo pogledom ispratiti let lopte u rašlje. Gostujuća se momčad probudila tek u drugom poluvremenu, a Hebera je u 57. minuti od pogotka dijelila samo vratnica. Rezultat dosade na terenu i nešto većeg Belupova posjeda u nastavku bio je pogodak za izjednačenje u 82. minuti. Bouadla je uputio dobru loptu na drugu vratnicu gdje se najbolje snašao Burić i uspio je ugurati u gol. Inter je i u ovoj utakmici imao jedan ekscentrični put vratara u nepoznato. Mrmić je, kao i Čović u prošloj utakmici, nakon prekršaja nad Ivanovskim na rubu šesnaesterca zaradio crveni karton i ostavio momčad s igračem manje. Da treći gostujući napadač ne dobije traume od neočekivana ulaska, Inter se pobrinuo udarcima preko gola, a i Blažević je do kraja pošteđen većih intervencija.

Osijek – Istra 1961

Osijek neće bez borbe prepustiti treće mjesto na ljestvici, što je dokazao i nakon susreta s Istrom. Sjajni Ukrajinac Lopa u 8. je minuti prevario Puclina, Gojkovića i Ivešu i poentirao za rano vodstvo Osijeka. Uskoro je Barišić projurio lijevom stranom, ali Ejupijev udarac glavom nakon toga ubačaja nije bio precizan. U 17. minuti sudac Marić pokazuje da se igra dalje nakon što se lopta u šesnaestercu odbila u Miloševu ruku. U 25. minuti Perošević šalje izvrsnu loptu prema Lopi, koji i ovaj put ostavlja kompletnu Istrinu obranu na koljenima i zabija za 2:0, uz veliki pljesak slavljeničke Kohorte. Istra se u nastavku probudila, a volej Parackog iz 51. minute prvi je njihov potez vrijedan spomena. U 62. minuti Škorić je zamalo zabio autogol svome vrataru Malenici. Osijek se ipak sabrao i pohvatao konce igre, ali ni Lukić ni Matas nisu uspjeli dobre akcije završiti pogotkom. U 85. minuti Pavić je kreirao najbolju Istrinu priliku nakon svoga solo-prodora, ali Malenica je uspio skrenuti udarac izvan okvira gola. U jednom od sljedećih gostujućih pokušaja pomogla mu je i vratnica. Osijek je tako uspio zadržati svoja tri boda i treće mjesto na ljestvici te na najljepši način čestitati 29. rođendan svojoj navijačkoj skupini.

Igrač kola: Dmitri Lopa (Osijek)

Glupost kola: El Arbi Hillel Soudani (Dinamo)