Pregled 27. kola – vodeći nastavljaju dramu dok Osijek razvaljuje

Pregled kola HNL
N+

Dvadeset i sedmo kolo moglo je prelomiti pitanje pobjednika ovogodišnjeg prvenstva, ali Soudani je odlučio produžiti agoniju i grizenje noktiju navijača vodećih momčadi. Lokomotiva je ispratila fenjeraša Cibaliju s 4 pogotka u mrežu, kao i izvrsni Osijek koji je demolirao predzadnji Split i zgrabio treće mjesto ispred Hajduka. Hajduk i Slaven Belupo odstatirali su utakmicu za zaborav, a Istra je minimalnom pobjedom nad Interom zasjela na peto mjesto.

Lokomotiva – Cibalia 4:1

Cibaliju ni čvrsta ruka novoga trenera, Mladena Bartolovića, nije uspjela dovoljno prodrmati ili našamarati da se vrate u prvoligašku svijest. Lokomotiva je povela već u drugoj minuti nakon što je Čuljak skrivio prekršaj nad Grezdom koji je kažnjen udarcem s bijele točke. Siguran realizator bio je Ćorić. Osim nekoliko udaraca glavom koji su završili točno u Matkovićevim rukama, vrijedi spomenuti da je Cibalia svoju prvu (polu)priliku iz Vitaićeva slobodnjaka imala tek u 43. minuti. Nastavak je donio golijadu – prvo je gostujući ofenzivac Glavica promašio zicer, a kazna je stigla minutu kasnije kad je Doležal ostavio cijelu vinkovačku obranu na krivoj nozi i zabio za 2:0. Već je 51. minuta donijela novo povećanje prednosti nakon solo akcije Grezde, a u 63. je Bočkaj okrenuo Romića i zabio Lokomotivin četvrti zgoditak na utakmici. Cibalija se tek tada pokušala izvući iz teže katastrofe. Prvo je Mijokovićev gol poništen zbog zaleđa, zatim je Matković imao dvije fantastične parade, a naposljetku je Glavica iz okreta s 10-ak metara zabio počasni zgoditak, što gostujući igrači, s obzirom na okolnosti, nisu ni slavili. Štono bi jedna hrvatska pjevaljka rekla: „Previše za kraj, a premalo za oproštaj“, ili u Cibalijinu slučaju obratno.

Hajduk – Slaven Belupo 1:1

Ne kaže poslovica zaludu „svako zlo za neko dobro“. Nogomet bez gledatelja neizmjerno je tužan prizor, ali loš nogomet ne donosi gledateljima ništa osim nerviranja. A Hajduk i Slaven Belupo u subotu su odigrali školski primjer negledljivo loše utakmice. Prvi korektan udarac nakon pola sata igre uputio je Toma Bašić iz slobodna udarca, ali pored gola. U 33. minuti Said je malo zakasnio na ubačaj u peterac. I to je to od prvog poluvremena: jedan kakav-takav slobodnjak, jedno kašnjenje i jalova početna dominacija gostiju. Početkom nastavka Savvas je okušao svoj udarac s ruba šesnaesterca, a Vlašić iz kaznenog prostora iskosa, no bez učinka. U 52. je Belupo propustio svoju stopostotnu šansu: Melnjakovu se snažnu udarcu sa šest metara ispriječio samo Stipica. Ohandza je ušao u igru, protegnuo noge i zabio za 1:0 nakon što je zaobišao i Musu i vratara Blaževića, uputivši loptu u prazan gol. U 72. minuti Savvas je bezumno srušio Jovičića u svom šesnaestercu, a najstrožu je kaznu realizirao Ivanovski. 1:1 u utakmici koja će se zaboraviti brže od voditeljske karijere Marina Tironija.

Rijeka – Dinamo 1:1

Derbi 27. kola odigran na Rujevici mogao je prelomiti pitanje pobjednika prvenstva, no jedan je trenutak Soudanijeve inspiracije ostavio Dinamo u utrci s mnogo atraktivnijom, ali nedovoljno konkretnom Rijekom. Utakmica je počela Zebecovim opraštanjem žutog kartona Leškoviću koji je povlačio Gavranovića, a nastavila se furioznim napadima Rijeke. Prvo je pokušao Gavranović u 3. minuti, a Livaković je vršcima prstiju skrenuo loptu;Bradarić je nešto kasnije pucao malo iznad gola, a Dinamov je golman plaću za ovu utakmicu zaslužio nakon Andrijaševića udarca koji je obranio nogom. Potonjem je u 14. minuti zbog zaleđa poništen zgoditak. U 29. je Livaković obranio i Gorgonov volej iz daljine, a u 34. je u najizglednijoj prilici za Rijeku uspio Bezjaku zasmetati dovoljno da je promaši. U 35. nas je minuti Pivarićev slobodan udarac podsjetio da je Dinamo ipak izišao na teren, ali Prskalo je bio spreman. U nastavku su gosti, samo nebo zna kako, došli do većeg posjeda lopte od domaćina, ali realizacije nigdje na vidiku. Rijeka je 68. minuti povela nakon sjajna centaršuta Mišića i još sjajnija Andrijaševićeva (usamljenog) skoka. U 87. minuti Dinamo iz svog drugog poštena udarca dolazi do izjednačenja. Soudani je ostao nečuvan među dvojicom, što je iskoristio za vrhunske škarice i najefektniji zgoditak kola. U 92. minuti Lešković, koji je na samom početku utakmice trebao požutjeti, gura Andrijaševića u šesnaestercu, no nedovoljno snažno da se sudac Zebec oglasi. Dinamo je s(p)retno došao do boda koji su po prikazanome na terenu zaslužili samo Soudani i Livaković. Rijeka je ostavila bolji dojam, ali dojmovi se ne pišu u tablicu.

Istra 1961 – Inter Zaprešić 1:0

Minimalna, ali zaslužena pobjeda momčadi Marija Tota postavila ju je na za njih izvrsno peto mjesto. Prvih 25 minuta nije vrijedno spomena, a onda su Miloš i Puclin zagrijali dlanove vratara Čovića. Izgleda da je nepisano pravilo da većina momčadi odigra/odstoji prvo poluvrijeme za zaborav, a u nastavku slijedi buđenje. Prvo su Roce i Solomon u petercu zakasnili na izvrsnu loptu, a zatim je Gržan s dvojicom interovaca na leđima izborio jedanaesterac. Vrijedni Roce bio je strijelac za vodstvo domaćih igrača. U 64. minuti sudac Gabrilo nagradio je Lucija žutim kartonom za tobožnje simuliranje jedanaesterca, no snimke pokazaju da je postojao kontakt s protivničkim igračem. U 72. minuti Istrin golman Iveša pokazuje zašto je dugovječna hobotnica HNL-a, obranivši Begiću dva zicera izbliza, kao i Mamutov udarac glavom. U 83. minuti Inter ostaje s igračem manje: Solomon je sam krenuo prema vrataru Čoviću, a on ga je spriječio prekršajem koji metar izvan šesnaesterca, zaradio crveni karton i ostavio drugog vratara Mrmića na milost i nemilost Solomonovim udarcima. Međutim, rezultat se više nije mijenjao.

Osijek – Split 4:0

Ljepoticom kola pokazala se utakmica između trećeplasiranog Osijeka i pretposljednjeg Splita. Gosti su bolje ušli u utakmicu i stvorili dobre šanse preko Mikulića i Ugrine, ali bez učinka. U 12. minuti počeli su problemi za Split: Duka je srušio Peroševića koji je bio u naletu u Splitov šesnaesterac i skrivio penal, no Splitov se vratar iskupio obranivši Ejupijev udarac. U 18. minuti Osijekov Lukić nakon šetnje lopte kroz šesnaesterac pogađa jednu od nekoliko vratnica na utakmici. 20 minuta kasnije Splitov stoper Mikulić iz odična slobodnjaka također pogađa vratnicu. Na poluvrijeme se ipak nije otišlo bez pogodaka. Sudac Vidulin dao je Jurendiću drugi žuti karton zbog prekršaja nad Lopom, što je ovaj odlično iskoristio i zabio s ruba kaznenog prostora za 1:0. I u nastavku su domaći dominirali, Duka se dobrano pomučio s udarcima Ejupija i Lukića, a potonji je u 53. minuti zabio fantastičan zgoditak s 25 metara. Tri minute poslije Lopa dribla u gostujućem šesnaestercu i dodaje loptu Peroševiću koji izbliza pogađa za 3:0. Knežević je u 77. udarcem glavom zatresao gredu, a konačnih 4:0 postavio je Grgić koji je Splitovoj obranio pobjegao u peterac i ugurao loptu u mrežu.

Igrač kola: Dmitri Lopa (Osijek)

Glupost kola: Josip Jurendić (Split)