Pregled 24. kola – Nećete vjerovati, kolo se odigralo! Na terenu! Imamo snimke! (VIDEO)

Pregled kola HNL
N+

Prati li tko od vas nogomet? Znate ono, travnati teren, lopta, 11 igrača s obje strane, cilj je postići gol? Ima vas nekoliko? Fino. Jesmo se naspavali, prošla euforija? Budući da su mediji po običaju dali najviše prostora nenogometu i počeli ulaziti u površne povijesno-nacističko-rasističko-psihološkoprofilne analize svakoga anonimusa koji u njihovim mokrim snovima vodi neku svetu borbu, mi ćemo se osvrnuti na 5 x 22 idiota koji valjda naganjaju tu napuhanu mješinu samo za sebe. Inter i Lokomotiva skromnu su predstavu za malobrojnu publiku završili bez golova, Dinamo je pomeo teren Splitom sa (samo) četiri postignuta gola, Hajduk i Rijeka u derbiju kola podijelili su bodove uz rezultat 1:1, Istra je dvama golovima počela zakucavati čavao u Cibalijin prvoligaški lijes, a Osijek je preokrenuo početno vodstvo Slaven Belupa i slavio s 2:1.

Inter Zaprešić – Lokomotiva 0:0
Ne opravdavamo blijedu igru momčadi koje su otvorile 24. kolo, al pošteno je reći – hladnoća i jak vjetar nisu im išli u prilog. Najveće uzbuđenje na utakmici bio je Mazalovićev udarac glavom koji je završio na vratnici, a s druge su strane svoje udarce okušali Bočkaj i Rrahmani. Za dodatan propuh na utakmici i u Interovoj obrani pobrinuo se Mesfin koji je u 49. minuti zaslužio drugi žuti karton. Loša utakmica, shit happens, pohvalno je to što je Samir Toplak pošteno rekao da njegovi Zaprešićani mogu biti prezadovoljni bodom jer su odigrali napadački najgoru utakmicu ove sezone. Nekima su obično krive podzemne vode, zavjere i položaj zvijezda – tim više pozdravljamo iskrenost i realno razmišljanje.

Dinamo – Split 4:0
Na trenutke bolno za gledanje, kao kad se prvašići nesretnim slučajem na školskome terenu nađu nasuprot petašima pa ostanu trajno traumatizirani rezultatom. Split će se valjda sabrati, ako ni zbog čega, onda barem zbog Cibalijina kiksa u Vinkovcima. Nakon što je Pešić nekako došetao na ubačaj u Dinamov peterac, Split je nestao s maksimirskog radara. Već je u 12. minuti Hodžić s 18 metara zabio fantastičan zgoditak u rašlje. Guliherme je zakasnio na jednu povratnu loptu dok je Splitov gol zjapio prazan, a Perić je u 31. nakon kornera pogodio i gredu. Četiri minute kasnije Sammir zabija glavom nakon Stojanovićeva odmjerena ubačaja, Mikulićev autogol za 3:0 biva poništen zbog zaleđa, a u posljednjim minutama prvoga dijela i Sammir pogađa vratnicu. Nastavak u istome ritmu: Stojanovićev niski ubačaj Hodžić gura u mrežu u 61. minuti, a u 70. Moro asistira Ćoriću koji se lijepo snašao u protivničkom šesnaestercu i postavio konačnih 4:0. Fun fact: Splitov je vratar Kukić sasvim solidno branio tijekom čitave utakmice.

Hajduk – Rijeka 1:1
Jadranski je derbi na terenu opravdao svoj naziv. Oko 15 000 gledatelja s nestrpljenjem je iščekivalo dvoboj koji bi pobjedniku donio sigurnost u odnosu na prvoga pratitelja. Hajduk je krenuo mnogo bolje u prvo poluvrijeme, akcije su imale glavu i rep, a htijenja nije nedostajalo. Prskalo je u nekoliko navrata zaslužio svoju plaću u opasnim srazovima s Futacsem, a bijela je obrana Andrijaševićeve nalete držala pod kontrolom. Hajdukova je agresivnost urodila plodom u 31. minuti: Hamza je dodao Futacsu, u bloku se Prskalo sudario s Martićem, a Gambijac je taj pad iskoristio za mirnu završnicu i pogodak za vodstvo. U drugome se poluvremenu Rijeka probudila i odigrala nekoliko lijepih akcija, a najefektiniji je bio odličan Gavranovićev udarac u 55. minuti, no Stipica je bio na visini zadatka. U 63. minuti vrijedni se Futacs otresao dvojice čuvara kao peruti s ramena, no riječki je golman pravovremenim izletom s gola spasio zicer. U 72. minuti Bašić i Zuta padaju u riječom šesnaestercu, a Zebec pokazuje da se igra dalje, što nije bio slučaj osam minuta kasnije nakon pada Nižića i Andrijaševića u trku, koji je okarakteriziran kao jedanaesterac za goste. Bezjak u jednu stranu, Stipica u drugu za konačnih 1:1. Bod koji objema momčadima dobro dođe da ne potonu pri pomisli da im protivnici već dahću u vratove. Pohvale gospodskim izjavama trenera Carrilla i Keka nakon utakmice koja je zadovoljila igrom i igračkim pristupom. Situacija na tribinama i atletskoj stazi na objema je stranama priča koja zahtijeva dugogodišnje studije stručnjaka iz raznih područja pa ćemo si dati vremena da to ostavimo za neke nenogometnije recenzije.

Cibalia – Istra 1961 0:2
Novost – Istra je nakon četiri mjeseca zabila iz igre. Stara priča – Cibalia se muči i grči u borbi za ostanak u ligi. Gosti su prelomili utakmicu već u 6. minuti: Solomon je prošao Tipurića kao da je kameni spavač i provukao loptu kroz noge vratara Matkovića za vodstvo Istre. Ivušić je uskoro morao spašavati ispred Cibalijinih Glavice i Brekala (koji je pokušao lob iz daljine, ali prebacio je i golmana i gol), ali posao mu je dodatno olakšao u sljedećoj akciji bezglavi Glavica opasnim prekršajem nad Puclinom koji mu je priskrbio crveni karton i igrača manje za Cibaliju. Istra je to brzo kaznila: u 38. minuti Solomon dodaje Paviću koji tuče snažno iskosa i zabija drugi zgoditak za goste. Matković je imao dvije lijepe refleksne obrane u bliskom susretu s Rocom i Mitrevskim. Drugo je poluvrijeme počelo Gržanovim slalomom kroz nebeskoplave dresove, ali Cibaliji se ne može osporiti trud s igračem manje. Tomašević je imao dobru priliku za zgoditak, bila je tu i (ne)ruka Gojkovića u šesnaestercu, ali ništa nije bilo dovoljno da sa semafora nestane zasluženih 0:2.

Slaven Belupo – Osijek 1:2
Iako je prvo poluvrijeme sugeriralo da će domaćin ugrabiti sva tri boda na svome terenu, ni posjed lopte ni udarci za dlaku nisu obeshrabrili Osijek koji se u nastavku sabrao i kući odnio puni plijen. Gosti su dobro blokirali prve pokušaje Hebera, a onda je Burićev slobodnjak u 28. minuti odsjeo na gredi. Jedino uzbuđenje na drugoj strani bilo je krivo dosuđeno zaleđe pri Ejupijevu naletu, no zatim su opet domaćini zaredali s promašajima zicera, prvo nakon ubačaja Ivanovskoga, poslije i nakon Heberova promašaja s 3 metra. Zgoditak smo čekali do 66. minute: Melnjak je pucao s 15 metara, lopta je dotaknula Matasa i Baraća i pronašla svoj put do gola. Belupovo je vodstvo bilo kratkoga vijeka: već u 71. minuti Pušić i Barać vraćaju odbijanac Lesjaku koji na petercu nonšalantno zaobilazi i matira golmana Blaževića. Farmaceuti u 84. minuti skupo plaćaju dekoncentraciju: Pušić im krade loptu, gura je u dug for za Grgića, on prosljeđuje Ejupiju na 11 metara, a najbolji strijelac lige zabija za preokret – 1:2. Iako je gostujući golman Mikulić u sudačkoj nadoknadi imao dvije teške intervencije, Osijek je uspio sačuvati rezultat i skočiti na treće mjesto prvoligaške ljestvice.

Igrač kola: Armin Hodžić (Dinamo)
Glupost kola: Dejan Glavica (Cibalia)