Pregled 23. kola MAXtv Prve lige – Malo magle dobro dođe (VIDEO)

Pregled kola HNL
N+

Remi Istre i Slaven Belupa nije posebno dirnuo ni njihove trenere, pa neće ni gledatelje. Dinamo je pobijedio zaprešićki Inter i dalje se, kao i svaka maliciozna prva pratilja, nada da će Rijeka negdje kiksati, svojom ili tuđom zaslugom. Rijeka se sabrala nakon gostujućeg vodstva Lokomotive i okrenula utakmicu u svoju korist, što nije pošlo za rukom Hajduku koji je s posljednjim sudačkim zviždukom u Osijeku izborio tek počasni gol protiv izravnog konkurenta za treće mjesto. Kad smo već kod izravnih konkurenata, Cibalia je porazom protiv pretposljednjeg Splita nastavila svoj samoubilački pohod na začelju ljestvice. Igra u ovome kolu za zaborav spremna. Gusta magla koja je prekrila prvu utakmicu dobra je metafora za divote koje (ni)smo vidjeli na terenima.

Istra 1961 – Slaven Belupo 0:0

Najneomiljeniji rezultat za navijače često je rezultat najneomiljenijeg načina igre – 0:0. Ipak, ne može se reći da momčadi u prvome poluvremenu nisu pokušavale: prvo je Istrin Mitrevski spasio situaciju kad je Tadić bio u naletu, a na drugoj je strani mesijansko spašavanje prazna gola izveo Katić nakon Rocina udarca koji je već bio prošao Belupova vratara Blaževića. Domaćin je bio malo opasniji, no u drugome se poluvremenu igra uljuljala u negledljivu bezidejnost, do te mjere da se spustila magluština na granici regularnosti odigravanja i prekrila jalove pokušaje pomaka obiju momčadi s mrtve točke. Možda i bolje.

Dinamo – Inter Zaprešić 2:0

Iako je Dinamo u svoj ogled sa zaprešićkim Interom ušao bolje i Fiolićevim i Sammirovim pokušajima dobrano protegnuo ruke gostujućeg vratara Čovića, zicer poluvremena na drugoj je strani promašio Zulim koji je s osam metara, sam kao duh, promašio gol. Antolić i Guilherme također su pokazivali znakove života u Dinamovim kobinacijama na sredini terena, no prvi je pogodak djelo Pivarićeva trenutka inspiracije iz slobodnjaka s 25 metara. O tome je li bilo prekršaja za taj slobodan udarac na snimkama ni traga, među sucima ni riječi. Drugo je poluvrijeme bilo uspavanka, s nekoliko iznimki u obliku Hodžićevih i Blaževićevih udaraca. U 89. je Dinamo ipak povećao svoju pobjedu nakon dobre Gojakove asistencije i Hodžićeva bijega gostujućim čuvarima. Na papiru lijep rezultat, na terenu trećerazredna predstava.

Rijeka – Lokomotiva 2:1

Početak utakmice na Rujevici slutio je na nastavak blijedih i bijednih predstava iz prethodne dvije utakmice ovoga kola, no nakon 20-ak minuta ipak smo vidjeli i igru i dramu. Po već uigranom običaju, prvi su zaprijetili Gavranović i Andrijašević, a onda je Lokomotiva šokirala vodeću momčad lige i zabila nakon školske akcije asistenta Capana i koncentriranog Ćorića. Taj se rezultat, međutim, nije održao ni do kraja poluvremena. U 41. je minuti Ristovski odmjereno ubacio loptu Bradariću koji glavom izvrsno pogađa Šemperov drugi kut i poravnava rezultat. U 57. je minuti vrijedni Ristovski opet asistent, ovaj put za Gorgona. 2:1 ostao je konačan rezultat, a kao i kod Dinama, nitko nije umirao od ljepote igre i božanskog nadahnuća obrane nakon vodstva, no novi su bodovi tu.

Osijek – Hajduk 2:1

U pobjedi Osijeka nad Hajdukom u derbiju 23. kola nema ništa sporno, osim činjenice da je Hajdukov trener apostrofirao samo „jednu greškicu“ koja je okrenula vodu na domaći mlin. Statistika je kurva, zato bismo valjda trebali ne spomenuti da je Osijek u nekim trenucima imao preko 70% posjeda lopte. Čestitke montažerima sažetaka utakmica što su u nezavidnoj situaciji uspjeli izdvojiti mnogo udaraca i „udaraca“. Dvije najveće prilike prvoga poluvremena djelo su akcija Barišić-Knežević (Kvesić blokirao zicer) i Said-Futacs, ali pogodaka nije bilo. Početkom drugoga dijela Futacsev je udarac s ruba šesnaesterca liznuo stativu, no pogodak je ipak prvi okusio Osijek nakon što je Ismajli skrivio kazneni udarac na Ejupiju, a isti je igrač lakoćom zabio za 1:0. Jedno od Savvasovih majstorskih primanja lopte rezultiralo je Lopinom asistencijom za Ejupija koji je pored istrčaloga Stipice prošao kao pored turskoga groblja. U 4. minuti sudačke nadoknade Tudor visoku loptu prebacuje na Futasca koji zabija barem počasni zgoditak za konačnih 2:1, a Osijek time skače na identičan broj bodova kao i Hajduk na trećem mjestu.

Split – Cibalia 1:0

Momčadi Splita i Cibalije u ovome prvenstvu nikako ne mogu zakopati ratne sjekire jer stalno plešu oko nezavidnog posljednjeg mjesta ljestvice, a Cibalia ju je ovim porazom zakopala u svoj vrat. Domaći su, naime, poveli već u 9. minuti, a taj će se rezultat pokazati i konačnim. Cibalia nije uspjela izbiti loptu iz svoga šesnaesterca, a Tomičić je iskoristio opći nered za povratnu loptu na strijelca Jovanovića. Žderić je bezuspješno pokušao izbiti taj udarac s crte. Cibalia je mogla izjednačiti u 18. minuti kad je Glavica oštro pucao iskosa, a Kukić odbio i ostavio nečuvan gol, no na odbijancu ni žive duše. Matković je obranio nekoliko dobrih udaraca domaćih Pešića i Pavlovskoga, a u drugome je poluvremenu, kad se Split sasma splitovski očekivano povukao, Kukić održao svoju mrežu netaknutom pred naletima Muženjaka i Romića. Split je tako Cibaliji pobjegao šest bodova i ostavio je samu na začelju ljestvice.

Igrač kola: Muzafer Ejupi (Osijek)

Glupost kola: svi pomalo