Osijek boljom igrom u drugom poluvremenu stigao do zasluženog slavlja nad Istrom (VIDEO)

Pred 1337 gledatelja na stadionu Gradski vrt u Osijeku u prvom susretu 29. kola Hrvatski Telekom Prve lige Osijek je rezultatom 2-0 (0-0) porazio Istru 1961. Strijelci za domaćina bili su Hajradinović u 66. i Boban u 88. minuti utakmice.

Prvih 45 minuta gosti su, usprkos činjenici da nisu dovoljno kvalitetno iskoristili svoju nadmoć, bili uvjerljivo bolja momčad na travnjaku. Momčad Zorana Zekića uputila je svega dva udarca prema vratima Marijana Ćorića, od toga nijedan nije išao u okvir. Istra je s druge strane prvih pola sata u potpunosti kontrolirala događanja na travnjaku. Nisu dozvoljavali Osijeku da brzo odradi tranziciju iz obrane u napad, a prema naprijed su vrlo dobro probijali domaći blok, što kroz sredinu, što preko bokova.

Iz takve igre dvije najveće prilike Istre zbile su se u 15. i 19. minuta, a oba puta prijetio je Brazilac Renato Escobar.

S obzirom na stanje na travnjaku Zekić se već u 26. minuti utakmice odlučio za izmjenu, u igru je umjesto Mudražije ušao Hajradinović. S odmakom je ta izmjena donijela evidentnu stabilnost Osijeku, koji je nakon 30. minute napokon počeo nešto konkretnije igrati. Ipak, jedina prilika koju su domaći nogometaši kreirali bila je ona nakon kornera u 41. minuti kada je udarac Bobana otišao pored vrata gostiju.

Da u drugom dijelu utakmice nemaju ni najmanju namjeru ponoviti izdanje iz prvih 45 minuta, nogometaši Osijeka pokazali su već u 46. minuti. Ejupi je ostao sam na lijevoj strani gostujuće obrane, vrlo dobro ubacio na prvu vratnicu gdje Boban stiže prvi do lopte, no njegov udarac lijepo brani Marijan Ćorić.

Prvi pokušaj Istre u drugom dijelu bio je ponovno preko Escobara, no s njegovim udarcem u 57. minuti Krševan Santini nije imao nikakvih problema. U 58. minuti Zekić radi drugu izmjenu, Mirko Marić ušao je u igru umjesto Muzafera Ejupija.

U 61. minuti jedan ubačaj Barišića odsjeo je na gredi gostujućih vrata, a prethodno tome je Bočkaj bio u odličnoj situaciji, no njegov prvi dodir lopte bio je loš i gosti su stigli spriječiti veću opasnost po svoja vrata.

U 65. minuti prvu izmjenu radi Raić Sudar, u igru je umjesto Kristijana Jakića ušao Dejan Maksimović.

Izrazito bolja igra Osijeka u nastavku kapitalizirana je nakon lijepe akcije u 67. minuti utakmice. Grgić je dodao za Marića koji petom proigrava Bobana, čiju snažnu prizemnu loptu lijepim potezom u mrežu proslijeđuje Hajradinović. Najbolji strijelac Osijeka ovim je pogotkom na osam ligaških golova u aktualnoj sezoni.

U 70. minuti Zekić je napravio posljednju izmjenu, umjesto Lope ušao je Nikola Jambor, dok je šest minuta poslije redove Istre napustio Ottochian umjesto kojeg je ušao Ivan Antunović.

Istra je nastojala pritisnuti Osijek u nastavku, no nisu više imali mirnoću i dominaciju kakvu su uspostavili u prvom dijelu utakmice, a u obrani su ostavljali sve više prostora što je Osijek iskorištavao za brze izlaske u kontre. Iz jedne takve situacije u 78. minuti je momčad Zorana Zekića mogla do povećanja vodstva, no udarac Bočkaja otišao je pored desne vratnice Ćorićevih vrata.

Posljednju izmjenu Raić Sudar napravio je u 82. minuti kada je iz igre izašao najopasniji igrač gostiju Escobar, a umjesto njega ušao Andrej Kerić.

Do 2-0 Osijek je stigao u 88. minuti nakon brzog izlaska u kontru, Marić je uputio odličnu loptu prema Bobanu koji svojim četvrtim pogotkom u ovoj sezoni postavlja konačan rezultat.

U konačnici zaslužena pobjeda Osijeka, koji je u drugom dijelu odigrao puno kvalitetniju utakmicu, dok gosti mogu žaliti za neuspjelom materijalizacijom nadmoći u igri koju su imali tijekom gotovo svih 45 minuta prvog poluvremena.

Osijek je ovim rezultatom došao do 12. ovosezonske pobjede u ligi i 49. boda na kontu, dok Istra ostaje na 24 boda, koliko s utakmicom manje ima i Cibalia. U sljedećem kolu Osijek gostuje kod Dinama na Maksimiru, dok će Istra na Aldo Drosini ugostiti Rijeku.

Danas su na rasporedu dvije utakmice programa 29. kola Hrvatski Telekom Prve lige, a prvi će na travnjak Osijek i Istra 1961 koji svoj susret započinju u 16 sati u Gradskom vrtu.

Osijek je u osam ligaških utakmica nastavka sezone upisao samo dvije pobjede, nad Rijekom (2-1) i Belupom (3-0), četiri puta remizirao, te uz to upisao poraze od Dinama (2-4) i u prethodnom kolu od Rudeša (1-0).

Bilo je poslije poraza od posljednjeplasirane momčadi raznih relevantnih i nerelevantnih najava o rastanku kluba s trenerom Zekićem, no nekako je dojam da je današnja utakmica za stratega Osijeka ‘biti ili ne biti’, u smislu da je pobjeda jedino što može zaustaviti rastuće nezadovoljstvo izvedbama momčadi, za što u pravilu uvijek glavom plati trener. Zekiću će ovo biti 93. ligaška utakmica koju vodi s klupe slavonskog prvoligaša, 112. ukupno.

Istra je s druge strane u nastavku sezone, baš kao i Osijek, upisala dvije pobjede (Lokomotiva 1-0, Belupo 2-1), no uz taj učinak ima samo jedan remi (Cibalia 0-0) i pet poraza. Stanje na ljestvici je takvo da je Puležanima svaka utakmica ‘kvalifikacijska’. U ovoj sezoni, u tri odigrana susreta, Osijek je slavio u 11. kolu rezultatom 2-1 na domaćem travnjaku, dok su susreti 2. i 20. kola, odigrani na Aldo Drosini okončani bez pobjednika rezultatima 1-1.

Biti će ovo 19. put da Osijek na svom stadionu dočekuje Istru, a do sada su Bijelo-plavi upisali devet pobjeda, šest puta remizirali, te tri puta bili poraženi kao domaćin. Posljednja pobjeda Istre u Gradskom vrtu ostvarena je u 24. kolu sezone 2013/2014, kada je pulski prvoligaš slavio pogotkom Dejana Radonjića.

Glavni sudac današnjeg susreta je Goran Gabrilo iz Splita, a pomoćnici su mu Vedran Đurak iz Siska i Davor Kožarec iz Domaslovca.

Treneri Zoran Zekić i Darko Raić Sudar na travnjak su se odlučili poslati sljedeće početne postave: