Makedonski internacionalac novi igrač Rudeša (VIDEO)

U posljednjim danim prijelaznog roka Rudeš je doveo tri nova igrača, osim Marija Budimira i Boyuan Fenga ugovor s novim prvoligašem je potpisao i Samir Fazli.

Radi se o Albancu iz Makedonije, rođenom u Skopju 22. travnja 1991. godine. Primarno je centralna špica, koja može igrati i krilne pozicije, visok je 1.85m. Trenirati je počeo u Makedoniji GjP, i rano je došao pod povećalo struke – u 2006. godini ga je Nogometna federacija Makedonije čak i izabrala za najboljeg mladog igrača te godine u državi. Kratko je vrijeme, prema nepotvrđenim izvorima, pohađao srednju školu Jasper Place u kanadskom Edmontonu, ali se odmah u 2007. godine vratio u Makedoniju GjP. Na ljeto 2008. odlazi na probu u nizozemski Heerenveen i prolazi – hvalili su njegovu eksplozivnost i tehniku – ali kako nema 18, vraća se u Skopje, gdje sudjeluje u naslovu prvaka svog kluba s 3 gola u 28 nastupa, vjerojatno, zbog dobi, kao zamjena.

Naravno, na ljeto 2009. godine kao etablirani U21 reprezentativac s tek navršenih 18 godina, prelazi u nizozemski klub i potpisuje ugovor. Kako je bio juniorske dobi, dobija jako malo šansi u velikoj konkurenciji koju su činili i Bas Dost te Gerald Sibon. Ipak, zabija već u drugom nastupu, iako je ušao praktički u trash timeu. Status mu se tada donekle poboljšao – počeo je stalno ulaziti u zadnjih nekoliko minuta pred kraj sezone. I u sezoni 10/11, svoju prvu pravu seniorsku, ulazi u tom statusu, iza Dosta, ali i Oussame Assaidia i Luciana Narsingha, mladi Samir nije imao ikakve šanse da se probije. 11/12 je bila sezona reprezentativnog proboja – debitira u A reprezentaciji i prikuplja 5 nastupa, bez golova, ali u klubu pada u drugi plan. Kako nije posuđen, igra za rezerve, i tamo bez previše uspjeha. Sjetili su ga se tek pred kraj i svoj jedini seniorski nastup ostvaruje u sigurnoj gostujućoj pobjedi protiv Heraclesa kad je ušao zadnjoj minuti.

Novi igrači Rudeša Barbarić, Fazli, Budimir i Feng / Foto: NK Rudeš

U 2012/13 Fazli, sad iza Filipa Đuričića, debitira i u kvalifikacijama EL. U iživljavanju nad Rapidom iz Bukurešta ulazi u 86. minuti i već tri minute kasnije zabija. Jasno, povremeni, rijetki ulasci u samom finišu utakmica bili su obilježje i početka njegove četvrte sezone u Nizozemskoj. Klub ga srećom napokon šalje na posudbu, u drugoligaški Helmond Sport, gdje u 13 nastupa zabija 5 golova i 5 puta asistira – pristojan povratak u redovni nogomet, naročito jer je igrao i krilne i povučenije pozicije. Nagrađen je s još dva nastupa za reprezentaciju Makedonije – njegova zadnja dva. Iduće sezone, poslijednje na ugovoru, sad već 22-godišnji Fazli ne doživljava probitak. Nije se nazabijao u rezervama, a sezonu mu je presjekla i ozljeda koljena. Napokon, krajem veljače, u svojem zadnjem nastupu za Heerenveen, dobija priliku početi od prve minute. 27 nastupa od kojih čak 26 u zadnjim minutama utakmica i 1 gol u četiri i pol sezone epilog je njegovog ugovora u Heerenveenu. Šanse za produžetak nije bilo.

Na ljeto 2014. godine Fazli je bio u procesu traženja novog kluba. Tetovska Shkëndija je bila zainteresirana, ali nije se vratio u Makedoniju. Potpisuje za švicarskog drugoligaša FC Wil. Tamo napokon dobija priliku igrati stalno i standardno i to vraća s 4 gola u prvih 5 nastupa. Ipak, nije uspio zadržati golgetersku formu i sezonu završava s, i dalje solidnih, 10 golova u 27 nastupa. U klubu su bili svakako zadovoljni s njim, jer već iduće sezone postaje i kapetan. Prvu kapetansku utakmicu ipak kruni s drugim žutim kartonom, ali neko vrijeme još drži traku. U prvih 12 utakmica zabija triput, koliko i asistira… i pucaju mu križni ligamenti. Gubi ostatak sezone. Vraća se u zadnjoj utakmici sezone, ulazi protiv prve Lausanne, dok mu je ekipa (druga na tablici) gubila 1-3 kući – i zabija iz jedanaesterca da ublaži poraz. Nakon ozljede to više nije bilo to. Prošle sezone sve više starta i sa klupe – nimalo čudno kad je, kroz sezonu, u 29 nastupa, skupio žutih kartona jednako koliko i golova – 4, uz jednu asistenciju. Opet, nije bilo veliko iznenađenje što je postao slobodan igrač.

Što on može donijeti Rudešu? Fazli je danas daleko od makedonskog wunderkinda kakav je bio. Klupa, tribina i ozljeda su svakako imali utjecaja na njega. Ono što se da pogledati o njemu daje naslutiti solidnu snalažljivost u šesnaestercu, sposobnost zabijanja i s distance i asistiranja, čak i sposobnost izboriti se fizički / ne bježati od kontakta. Međutim, to je sve bilo prije ozljede i prije ne naročito inspirativne prošle sezone. Njegovo stanje je nepoznanica. Može biti pogodak, može biti flop.