Search
Close this search box.

Japanci u Hrvatskoj

Nakon maratonskog članka o igračima iz Južne Koreje mislio sam možda osvrnuti se na Brazilce. Nije nepoznato da jako velik broj igra u niželigašima sa sjevera Hrvatske, čekajući mogući transfer u neke veće klubove. Međutim, na obzoru se pojavila slična, ništa manje bizarna pojava. U istom su se kraju pojavili – Japanci.

Uzrok ove pojave ne bi trebali tražiti u Kazuyoshiu Miuri i Masahiku Inohi koji su imali svoje kratke epizode u Dinamu i Hajduku, premda su svakako, uz popularnost hrvatske nogometne reprezentacije, unijeli svijest o postojanju Hrvatske i postojanju Hrvatske kao nogometne zemlje u umove japanskih sportaša i ljubitelja sporta. Pojava svoje korijene zapravo može naći u dvojcu koji se pojavio u Čukovcu 77, članu Prve međimurske lige, početkom 2014. godine.

https://nogometplus.net/index.php/naslovna/korejci-u-hrvatskoj/

Prvi je bio Kenta Sato. Veznjak rođen 16.6.1992. došao je iz niželigaša HBO Tokyo, ostao do ljeta i otišao u Crnu GoruRadnički Berane ili Rudar iz Pljevalja, ovisno o izvoru. Pola godine kasnije seli se na sjever Njemačke, u okolicu Berlina. Prvo pola sezone igra u FC Stahl Brandenburgu (6. liga), seli u Brandenburger SC Süd 05 (5. liga), gdje, čini se, ne igra. Vraća se u 6. rang igrati prvo za RSV Waltersdorf 1909 i na kraju se od ljeta skrašava u TuS Makkabiju iz Berlina.

Shun Takano je bio mlađi. Minijaturno (1.67m) krilo. Rođen 4.4.1995. u Chibi. Nakon što je igrao za momčad svoje srednej škole u Kashiwi (pod patronatom privatnog Ryutsu Keizai sveučilišta) otisnuo se u Europu. Prvo je trebao završiti u crnogorskom Arsenalu iz Tivta (opet i tu neka crnogorska veza), ali navodno je imao problema s papirima. Slijedio je onda Čukovec, da bi nešto kasnije otišao u niželigaša Hachimantai Touresor. Ipak, brzo se vraća u Europu prvo, spominje u kontekstu opet crnogorskog OFK Grblja i rumunjskog Viitorula iz Constante (upitno je je li igrao) i na kraju seli u Kanadu. Tamo igra za momčad Vancouver Island Universityja – i to uspješno za tu razinu, izabran u prvu momčad pacifičke konferencije za 2016. Opisuju ga kao brzog igrača i nadarenog tehničara (nimalo iznenađujuće).

Realno, Japnci su ostavili više medijskog nego igračkog traga, jer su svi skočili na novelty vrijednost i egzotiku – naravno, uz dužno poštovanje valjda prema njihovoj igri za taj rang nogometa. Za primjetiti je, također, da su za razliku od Korejaca, ostali u nogometu i nakon izleta u Europu, dapače, da su tražili angažmane dalje po svijetu. Korejcima je to, podsjetimo, u ogromnoj većini slučajeva samo bildanje CV-a, pa makar ni ne zaigrali za ekipu.
Zanimljivo, prvi japanski igrač u Međimurju trebao se pojaviti čak 6 godina ranije. NK Međimurje je imalo tako na probi Naokija Imayu (’80), koji je odrastao u Australiji, igrao tamo, u Švicarskoj i na Novom Zelandu, te u njemačkoj 3. ligi za Lübeck. Bio je na probi početkom 2008., ali transfer se nije ostvario. Ostavio se tada igranja nogometa i otišao u Japan raditi kao trener.

Odvojeno od ostalih ukazala se još jedna zanimljiva pojava. Takeshi Miki, Japanac iz Tokya rođen 8.4.1986. Također omaleni (1.71m) lijevi bek / krilo. Njegov je nogometni put poprilično čudan. Počeo je trenirati u nekakvim manjim klubovima, Hanesawa Wings, Bady FC, ekipa srednje škole Mitaka… da bi seniorski nogomet počeo igrati za šest-sedmoligaški Ome FC. S 22 godine odlazi potom na kratko u sedmoligaški engleski Boreham Wood, ali uskoro se seli u singapursku ekipu japanskog Albirexa iz Niigate u 2009. Tamo nastupa 4 puta pa već početkom 2010 odlazi u Tajland. Prvo igra do ljeta za trećeligaški Lopburi FC, pa odlazi na ljeto u prvoligaški Suphanburi FC, gdje igra i za rezerve. Nije mu dugo trajala ta avantura, pa početkom 2011 ide nazad u Ome FC. Preko nekakve njemačke agencije potom dolazi na probu u Slobodu iz Tuzle. Navodno prolazi probu, treba potpisati… ali za Slobodu nije zaigrao u Premijer ligi. Završava već u ožujku u prvoligašu Unisu iz Vogošće. Uskoro i zabija, ali nema puno informacija o njemu iz tog doba. Već u svibnju odlazi iz kluba, a do kraja 2012. seniorska ekipa Unisa prestaje postojati. I tu nestaje. 2 godine bio je bez kluba, čini se. Pojavljuje se opet u 2014. u trećeligašu Stupniku. Naravno, ne nameće se. Jednom starta, uglavnom grije klupu, ali u drugom nastupu, ušavši sa klupe protiv Španskogzabija i gol. Nije više igrao ipak kasnije. U 2015. prelazi u Val iz Kaštel Starog, ali ni tamo ne igra, potpuno van kadra, tek krajem sezone 15/16 ulazi u trash timeu s klupe na jednoj utakmici. 3 nastupa u 2 godine u Hrvatskoj… Pola sezone opet ne igra, ali ga sada uzima slovenski drugoligaš Krka iz Novog Mesta. Lako za rugati se, ali opet, čovjek je proputovao pola svijeta u nogometu, ne mičući se s niske razine. Kad ste vi zadnji put bili na Tajlandu i u Singapuru?

Vratimo se ipak na glavnu liniju dolazaka igrača. Crnogorsko-međimurska je veza opet proradila. NK Međimurec Dunjkovec-Pretetinec se pojačao s dva japanska igrača. Prvi je bio Tomoki Kai. Obrambeni igrač (sve pozicije iza) visok 1.79m, rođen u Kanagawi. I on je došao već iskusan (12.3.1989), nakon što je već bio duže vrijeme u inozemstvu, držeći se nižih liga. Mada je jako teško potvrditi išta od toga, karijera mu je izgledala ovako. Zuyoh srednja škola, igranje u peto/šestoligaškim japanskim klubovima, odlazak u 2012 na nogometnu obuku u Internacional de Limeira, prijelaz u 2013. u Guaçuano (treća liga São Paula), godinu kasnije onda prijelaz u Indepediente de Limeira iz iste razine nogometa. Sredinom 2014. ukazuje se u Crnoj Gori i tu se razlikuju informacije. Izgleda da je igrao za drugoligaško FK Jezero iz Plava, čini se na posudbi iz, nimalo iznenađujuće, Rudara iz Pljevalja. U Međimurju je izgleda igrao na 16 utakmica uz 2 gola. U svakom slučaju, potpisuje početkom ove godine za trećeligaški tajlandski Singburi Bangrajun F.C.

S njim je došao i nešto mlađi napadač Daigo Ogino, rođen 20.8.1993 u Shizuoki, visok tek 1.68m. On je u Europu došao s 20 godina, skupa s još hordom Japanaca koja je nahrlila u niželigaške njemačke klubove preko određenih zastupnika. Igrao je sezonu za šestoligaške rezerve SV Darmstadta, pa prelazi u crnogorski FK Dečić Tuzi. U Međimurcu se zadržao realno tek pola godine i zabio je izgleda 3 gola u 6 nastupa. Vjerojatno se potom vratio u Japan.

Ogino je otišao, a umjesto njega je došao Rei Arimitsu. Također napadač, rođen 22.4.1992. Naravno, i on je bio član Rudara iz Pljevalja, koji ga je odmah posudio u trećeligaški FK Brskovo. Tamo čak i zabija u kupu protiv prvoligaša Zete. Dolazi dakle u Međimurec početkom 2016., a u 7 nastupa zabija dvaput. Te je zime došao i Shota Oi, obrambeni rođen 6.7.1995. Mladić je nastupio tek 6 puta do kraja sezone. Naravno, ni za njega se ne zna baš gdje je igrao prije, ali zadnji klub mu je bio… crnogorski FK Berane.

Na ljeto u Međimurcu nije više bilo Japanaca, Kai, Oi i Arimitsu nisu više igrali za klub. Činilo se možda da je suradnja zapela. Nije. Nedavno je u klub došao igrač koji bi trebao biti sigurno pojačanje. Shohei Yokoyama, veznjak visok 1.72m nije baš totalni anonimac. Rođen 9.8.1993 u Gunmi, prošao je školu nekakve Gunma Ikuei akademije i skrasio se u drugoligašu Thespakusatsu Gunma. U 2012. se već nameće i u 2013. postaje apsolutno standardan u ekipi. Skuplja 50 nastupa i 4 gola do tada. Izabran je u U22 ekipu J lige koja, bizarno, igra na trećeligaškoj razini, a za nju igra na posudbi 4 puta. U 2014. i 2015. skuplja tek 18 nastupa za klub, koji ga potom posuđuje u Machida Zelviu, također drugoligaša, gdje ne igra baš. Konkretne je razloge teško naći, ali ta putanja put dolje objašnjava transfer u Europu i registraciju za niželigaša. Vjerojatno tek čeka transfer u neku višu ligu, što bi i mogao ostvariti ako se baš dokaže u Međimurcu.

Mada se ne radi o poplavi kao što je slučaj s Korejcima, trend je jasan. Što će se izroditi iz njega, ne znamo – dovoljan je da se jedan igrač dokaže pa da otvori vrata hrpi svojih zemljaka. Veza je uspostavljena, a hoće li to biti Yokoyama ili neko deseti, treba tek vidjeti.

MODD


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter