Inter preko Vinogradara uvjerljivo do prvog polufinala kupa nakon sezone 1992/1993

Screenshot: HNTV

U prvoj utakmici četvrtfinala 28. izdanja Hrvatskog nogometnog kupa Inter Zaprešić je rezultatom 3-0 (2-0) svladao trećeligaša Vinogradar i time postao prvi polufinalist ovosezonskog natjecanja. Strijelci za Toplakovu momčad bili su Andrić, Muhar i Bosec.

Toplakova momčad od prve se minute očekivano nametnula na travnjaku, no u prvih desetak minuta domaći nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti trećeligašu.

Do rezultatske prednosti Inter stiže pogotkom u 12. minuti utakmice. Nakon ubačaja Brezovca iz kuta na prvoj je vratnici najviši kapetan Komnen Andrić čiji udarac glavom u bliži kut gostujući vratar Goran Bašić nije uspio obraniti.

U 23. minuti pogodak postiže Karlo Muhar. 22-godišnji veznjak uputio je udarac s preko 25 metara, po sredini gostujućih vrata, a gostujući vratar Bašić očajnom reakcijom dozvoljava da lopta završi u mreži za 2-0 Intera.

Gosti su zaista teško izlazili u napad, te im je Inter ozbiljnim pristupom gotovo u potpunosti onemogućio izgradnju napada i samu tranziciju. U prvih pola sata samo su u dvije situacije igrači Vinogradara stigli u posljednju trećinu terena. U prvoj situaciji nisu uspjeli ni zapucati, dok su u 29. minuti, nakon što je Jasmin Čeliković na rubu šesnaesterca domaćih igrao rukom, poslije odbijanca nakon slobodnog udarca uputili i prvi udarac u okvir vrata Matkovića koji s istim nije imao ni najmanjih problema.

U 32. minuti Inter ostaje s igračem manje. Drugi žuti karton zbog prekršaja s leđa na centru igrališta dobio je Josip Brezovec, koji je kartoniran bio i u 21. minuti i to zbog pokušaja iznuđivanja kaznenog udarca u šesnaestercu gostiju.

U 44. minuti Igor Prijić je dodao visoku dugu loptu za Filipa Šćrbeca, on fino spušta za Marka Bjelanovića koji atraktivno petom odigrava za usamljenog Željka Štuleca, no 35-godišnji napadač gostiju s nekih sedam metara usamljen loptu napucava visoko preko vrata.

U 48. minuti Postonjski je na ubačaj Boseca s desne strane domaćeg napada glavom pucao malo pored vratnice.

Gosti su tek negdje oko 55. minute počeli uspostavljati kakvu takvu dominaciju na travnjaku. Bročjano inferiorniji Inter je prepustio posjed gostima, no dobrih situacija za pogodak pred vratima Mladena Matkovića, u ovoj fazi utakmice, nije bilo.

Tek u 70. minuti bilježimo Šćrbecov ubačaj s lijeve strane gostujućeg napada, na dobru loptu u petarcu domaćih Bjelanović za malo kasni na drugoj vratnici i tako propada prva dobra situacija za Vinogradar u drugom dijelu.

Tri minute poslije Marijan Grdenić je spasio siguran pogodak Intera. Komnen Andrić je u protivničkom šesnaestercu primio jednu dugu loptu, odlično poslao pored domaćeg vratara na drugu vratnicu, no Grdenić u posljednji trenutak ispucava u ubačaj iz kuta za Inter.

Bilo kakvu nadu Vinograda za povrata u utakmicu ubio je Bosec pogotkom u 76. minuti. 21-godišnji desni bek bez prekršaja je u gostujućem šesnaestercu oduzeo loptu neopreznom Marijanu Grdeniću, sjurio se prema vratima Bašića i mirno ga matirao za 0-3 Intera.

U 88. minuti Matković dobrim istračavanjem brani udarac Bjelanovića, u nastavku gostujući napadač uspijeva s travnjaka poslati loptu u okvir, no Matković se uspio vratiti i fantastičnom reakcijom čuva mrežu netaknutom.

U 90. minuti pomalo revijalna akcija Intera. Ispali su gosti vrlo jednostavno, tri na jedan s gostujućim vratarem domaći ipak nisu uspjeli materijalizirati.

Inter je tako uvjerljivom igrom osigurao prvi nastup u polufinalu Hrvatskog nogometnog kupa nakon sezone 1994/1995, te postao prvi polufinalist 28. izdanja natjecanja.

Susretom Intera i Vinogradara, s početkom u 17 sati u Zaprešiću, otvara se četvrtfinalni program 28. izdanja Hrvatskog nogometnog kupa.

Lider Treće HNL Zapad jedini je niželigaš koji je osigurao mjesto među osam najboljih u ovosezonskom izdanju kupa, a svoj put do četvrtfinala počeli su 0-4 slavljem protiv Slavije iz Pleternice u šesnaestini finala, te nastavili domaćom 4-2 pobjedom nad Jadran Luka Ploče u osmini finala natjecanja.

Klubu iz Jastrebarskog ovo će biti četvrti četvrtfinalni kup okršaj (op.a. prvi koji igraju na jednu utakmicu). Vinogradar u polufinale nije prošao nijednom, a do sada su u ovoj fazi natjecanja ispadali od Rijeke (sezona 05/06, ukupno 10-1), Cibalije (sezona 11/12, ukupno 3-2) i Hajduka (sezona 14/15, ukupno 6-0).

Div iz predgrađa, koji je osvajač prvog izdanja Hrvatskog nogometnog kupa, danas ima priliku osigurati prvi polufinalni nastup još od sezone 1992/1993, kada su s ukupnih 3-2 poraženi od tadašnje Croatije. Inter je svoj put u 28. izdanju kupa otvorio 0-3 slavljem pritv Bednje u šesnaestini finala, a do četvrtfinala stigao domaćim 2-1 slavljem protiv Istre 1961.

Inter Zaprešić i Vinogradar nikada nisu igrali međusobno u kup natjecanju, a vrijedi spomenuti da je ulaz na stadion ŠRC Zaprešić danas (odlukom klupskog vodstva) besplatan.

Glavni sudac utakmice je Ivan Vučković iz Zagreba, a pomoćnici će mu biti sugrađani Ivica Modrić i Igor Krmar. Vučkoviću će ovo biti ukupno 13. kup utakmica na kojoj dijeli nogometnu pravdu, prva u četvrtfinalnoj fazi natjecanja.

Treneri Samir Toplak i Stjepan Gomerac na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave: