Hrvatska uvjerljivim slavljem nad Mađarskom ‘proslavila’ povratak na Poljud (VIDEO)

Twitter/HNS

U utakmici šestog kola skupine E kvalifikacija za odlazak na EURO 2020 Hrvatska je, pred 32 110 gledatelja na Poljudu, rezultatom 3-0 (3-0) svladala Mađarsku i tako stigla do četvrte pobjede u grupi i trinaestog boda na kontu.

Slavlje ‘Vatrenima’ donijeli su Bruno Petković s dva pogotka i Luka Modrić koji je u 5. minuti i ‘načeo’ goste. Mogla je Hrvatska slaviti i rezultatski uvjerljivije, no Ivan Perišić nije realizirao kazneni udarac u 55. minuti, otkada su gosti zbog drugog žutog kartona i isključenja Laszle Kleinheislera ostali s deset igrača.

Ova natjecateljska utakmica, koja se igrala pred gledateljima, bila je tek šesta takva na Poljudu u povijesti Hrvatske.

U sam susret izbornici Zlatko Dalić i Marco Rossi ušli su u vrlo različim ozračjima kada je riječ o kadru na raspolaganju. Dalić tako za današnju utakmicu nije mogao računati na ozlijeđene Kramarića, Mitrovića i Badelja dok se Pjaca, Vrsaljko i Pivarić još uvijek oporavljaju nakon operativnih zahvata. Gosti, koji ionako imaju skroman reprezentativni kadar, su pak u Split doputovali bez nekoliko vrlo bitnih igrača poput Szoboszlaija, Tamasa, Besea i Patkaija koji imaju problema s ozljedama dok Nagy i Barath nisu bili na dispoziciji zbog kartona.

Prvu ozbiljnu situaciju ‘Vatreni’ su kreirali u trećoj minuti kada je Modrić odlično proigrao Perišića desno u prostor, njegov ubačaj u peterac gosti su loše ispratili no Petković nije uspio bolje reagirati u toj situaciji.

Već minutu poslije Hrvatska ponovno prijeti, ovaj put Perišić je uputio dalekometni udarac u bliži kut Gulascijevih vrata, no

U petoj minuti odličan početak Dalićevi izabranici su kapitalizirali pogotkom Modrića. Kapetan reprezentacije je oduzeo loptu Kadaru i sjurio se prema gostujućim vratima i mirno matirao Gulascija za 1-0 Hrvatske i veliko slavlje na Poljudu. 34-godišnjem veznjaku to je bio šesnaesti pogodak u dresu reprezentacije.

Potpuno bezidejni Mađari do prve i jedine dobre situacije u prvom poluvremenu dolaze u 23. minuti kada je nakon ubačaja iz kuta Vida opasno pucao glavom, no lopta se od Rebića odbija u korner.

Mađarske nade u nešto ozbiljniji ulazak u utakmicu ubio je Petković koji je samo minutu poslije atraktivnim potezom, na ubačaj Rebića s lijeve strane napada, zatresao mrežu za 2-0 Hrvatske.

Nakon drugog primljenog pogotka gosti su se ipak uspjeli malo stabilizirati i u manjim periodima utakmice čak posjedovno i dominirati, no sve je to bilo kratkog vijeka jer je u 42. minuti već 3-0 za ‘Vatrene’. Rebić se s lijeve strane napada zavukao u sredinu i odigrao kvalitetno desno za Perišića, a njegov ubačaj očajno procjenjuje Kadar te lopta dolazi do Petkovića koji uz dosta spretnosti i sreće trese mrežu za svoj drugi pogodak na utakmici.

Također treba spomenuti da je dvije minute prije trećeg pogotka Petković imao još jednu odličnu priliku za pogodak, no njegov udarac s nekih sedam metara bio je nedovoljno snažan i precizan te je Gulacsi uspio nogom zaustaviti loptu.

S tri pogotka prednosti otišlo se i na poluvrijeme u kojem je Hrvatska apsolutno dominirala, ali i kapitalizirala greške Mađara.

Nešto su konkretnije u nastavak ušli gosti, no bez konkretnih situacija pred vratima Livakovića, a prvi su najbliže pogotku bili hrvatski reprezentativci.

U 53. minuti Rebića je u kaznenom prostoru srušio Osijekov Laszlo Kleinsheisler, a talijanski sudac Daniele Orsato bez oklijevanja pokazuje na bijelu točku. Najstrožu kaznu izveo je Perišić, no njegov snažan i prilično precizan udarac odličnom reakcijom brani gostujući vratar te odbija u korner. Prije tog ubačaja iz kuta Kleinsheisler je vjerojatno nešto prigovorio sucu koji mu je zbog toga pokazao drugi žuti i isključujući crveni karton te je Mađarska od 55. minute igrala s deset igrača.

U 68. minuti Livaković upisuje prvu obranu. Nakon vrlo dobre akcije Mađarske, s nekih šesnaest metara, udarac je uputio Sallai, a vratar reprezentacije i Dinama pri reakciji nije imao ni najmanjih problema.

Prilikama siromašno drugo poluvrijeme sljedeću spomena vrijednu situaciju donijelo nam je u 82. minuti kada je Brekalo (ušao u 60. umjesto Perišića) uputio snažan udarac s nekih dvadesetak metara, no mađarski vratar upisuje dobru obranu.

Rebić je u 86. minuti ostao usamljen na mnogo prostora desno, utrčao je u šesnaesterac i uputio udarac nakon kojeg je lopta otišla malo pored suprotne vratnice. Dvije minute poslije Rebić se ponovno našao u dobroj situaciji za udarac, no ovaj pokušaj s nekih sedamnaest metara otišao je pristojno iznad okvira gostujućih vrata.

Treću spomena vrijednu situaciju na utakmici Mađari su imali u 90. minuti utakmice kada je Szalai uputio opasan udarac nakon kojeg je lopta otišla malo pored vratnice.

U drugoj (od tri) minute sudačke nadoknade Vlašić (ušao u 74. umjesto Rakitića) je uputio udarac koji je blokiran i odbijen u korner.

Do kraja susreta nismo vidjeli nikakvih konkretnijih događanja, te je Hrvatska u potpunosti zasluženo stigla do pobjede nad Mađarskom.

Dalić i njegovi izabranici za tri dana gostuju u Walesu, koji je danas odigrao neriješenih 1-1 na gostovanju kod Slovaka, a Mađarska će biti domaćin posljednjeplasiranom Azerbajdžanu.

Od 20:45 u sklopu skupine E kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2020. godine Hrvatska na rasprodanom Poljudu dočekuje Mađarsku. Bit će to prvi službeni susret Vatrenih u Splitu nakon više od četiri godine.

Izabranici Zlatka Dalića su nakon pet odigranih utakmica trenutno lideri ljestvice sa deset osvojenih bodova dok Slovačka i Mađarska imaju bod manje.

U prvom međusobnom susretu u skupini Mađarska je u Budimpešti slavila nakon preokreta rezultatom 2:1.

Domaćini danas ne mogu računati na ozlijeđene Kramarića, Mitrovića i Badelja dok se Pjaca, Vrsaljko i Pivarić još uvijek oporavljaju nakon operativnih zahvata. Gosti su pak u Split doputovali bez Szoboszlaija, Tamasa, Besea i Patkaija koji imaju problema s ozljedama dok Nagy i Barath nisu na dispoziciji zbog kartona.

Glavni sudac utakmice je Talijan Daniele Orsato kojem će pomagati sunarodnjaci Lorenzo Manganelli, Fabiano Preti i Davide Massa. Delegat utakmice je Dennis Cruise iz Irske, a kontrolor suđenja Alain Hamer iz Luksemburga.

Zlatko Dalić i Marco Rossi su se odlučili za sljedeće početne sastave:

U drugom večerašnjem susretu skupine E Slovačka, također od 20:45, u Trnavi dočekuje Wales.