Henriquez strijelac u posljednjim sekundama za remi Dinama i Osijeka (VIDEO)

U posljednjem susretu drugog dana programa 12. kola Hrvatski Telekom Prve lige DinamoOsijek su na Maksimiru odigrali neriješenih 1-1.

Momčad Zorana Zekića je u ovaj sraz ušla oslabljena neigranjem prvotimaca Šorše i Barišića, no usprkos tome svoju su ideju igre vrlo dobro proveli u djelo. Gosti su u potpunosti prepustili posjed domaćinu, koji s istim nije bio pretjerano konkretan prema protivničkim vratima, dok je Osijek u kontrama i polukontrama stvarao dosta problema zadnjoj liniji Dinama.

Prvu opasniju situaciju na susretu imali su gosti već u 2. minuti, kada je udarac Harisa Hajradinovića otišao malo pored Livakovićevih vrata.

U 9. minuti je dosuđivanjem zaleđa glavni sudac Mario Zebec zaustavio opasno otvaranje Dinama. Dojam je da je drugi pomoćni Loparac Goran krivo procijenio situaciju.

U vodstvo Osijek stiže pogotkom Grezde u 17. minuti utakmice. Odlično je 22-godišnjak prihvatio lijepu dubinsku loptu Hajradinovića, te mirno matirao Livakovića za 0-1 slavonskog prvoligaša i svoj treći ovosezonski pogodak.

Do kraja poluvremena vidjeli smo svega tri ozbiljne situacije pred vratarima, no pokušaji Stojanovića, Mudražije i Soudanija nisu bili dovoljno kvalitetni da bi svladali Livakovića na jednoj i Malenicu na drugoj strani travnjaka.

U nastavku je Dinamo krenuo malo otvorenije prema naprijed, ostavljajući više prostora Osijeku za izlaske u kontre i polukontre. Ipak, prva opasnost u drugom dijelu utakmice bio je kazneni udarac za Dinamo u 55. minuti. Antolić je u jednom duelu prilično teatralno pao, kontakta je itekako bilo, i Zebec bez imalo razmišljanja pokazuje na bijelu točku. Soudanijev udarac s jedanaest metara bio je veoma loš, Malenica brani, a u nastavku cijeli okvir promašio je Hodžić, čiji bi eventualni pogodak bio neregularan, s obzirom na to da je utrčao u kazneni prostor prije nego je Soudani zapucao.

U 61. minuti Olmo je pokušao udarcem iz daleka, no Malenica je siguran. Općenito je Dinamo od nerealiziranog kaznenog udarca krenuo još otvorenije prema protivničkim vratima, što se pokazalo veoma opasnim, s obzirom na to da je Osijek sve kvalitetnije i opasnije izlazio u kontre, te iz istih kreirao nekoliko vrlo opasnih situacija po Livakovićeva vrata. Iz jedne takve situacije u 76. minuti susreta su blizu pogotka bili Alen Grgić, čiji je udarac fantastično obranio Livaković, te Barać iz kornera koji je uslijedio, no njegov udarac glavom otišao je malo pored vratnice.

Do pogotka Dinama nismo vidjeli puno pravih prilika. Osijek je imao jedan opasan izlazak, koji je svojim mahanjem ponovno zaustavio Loparac, no ovdje je dojam da je igrač Osijeka ipak za trunku bio u nedozvoljenoj poziciji (ako zanemarimo famozni naputak o toleranciji 10-ak centimetara u korist napadača, koji se primjenjuje kako se primjenjuje).

Poništen je i (izgleda) regularan pogodak povratnika Ademija, na mahanje Zobenice, a osim spomenutih diskutabilnih odluka, bilježimo još i nedodijeljen žuti karton Stojanoviću u posljednjoj od četiri minute produžetka, kojem bi to bila treća opomena zbog čega bi propustio derbi s Hajdukom u sljedećem kolu.

Do izjednačenja, i izbjegavanja prvog ovosezonskog poraza, Dinamo je stigao u posljednjim sekundama utakmice. Loptu je na nekih šest metara kaznenog prostora gostiju ubacio Lecjaks, obrana i vratar Osijeka reagiraju veoma loše, što iskorištava Henriquez, koji svojim trećim ovosezonskim pogotkom postavlja konačnih 1-1.

Gledajući usporenu snimku pogotka ostaje dojam da se Henriquez pri primanju lopte nenamjerno poslužio rukom. Prethodno pogotku Dinama, igrači Osijeka tražili su udarac iz kuta zbog navodnog igranja Lecjaksa loptom, no pomoćnik Loparac i glavni sudac Zebec, situaciju nisu tako vidjeli.

Naglasimo još jednom i to da se ulaskom u 56. minuti utakmice u klupska nadmetanja vratio, zbog dopinga suspendirani, Arijan Ademi, koji je po ulasku preuzeo kapetansku traku.

Dinamo je ovim remijem propustio priliku pobjeći Rijeci na sedam bodova prednosti, a Osijek je pak preskočio Hajduk, te je sada s bodom prednosti pred splitskom momčadi trećeplasirani klub prvenstva.

12. kolo će sutrašnjim susretima zaključiti Slaven Belupo i zaprešićki Inter (15 sati), te HajdukCibalia (19 sati).

Program drugog dana 12. kola Hrvatski Telekom Prve lige susretom u Maksimiru, s početkom u 19 sati, zaključit će Dinamo i Osijek.

Glavna vijest ovog okršaja svakako je povratak Arijana Ademija u kadar prve momčadi. Makedonski reprezentativac svoj službeni povratak na travnjak imao je u reprezentativnom okruženju, kada je prije pet dana u susretu s Lihtenštajnom postigao svoj drugi pogodak za Makedoniju.

Trener Mario Cvitanović pred današnji je susret najavio da se 26-godišnji veznjak može nadati minutaži, što bi u prijevodu značilo da bi, nakon uspješno odrađenih malo manje od pola sata na reprezentativnom nivou, Ademi nakon dvije godine suspenzije mogao konačno okusiti i klupsku minutažu.

Dinamo u ovaj susret ulazi kao jedina neporažena momčad u dosadašnjem dijelu prvenstva, dok su gosti iz Slavonije sljedeći na listi klubova s najmanje poraza. Momčad Zorana Zekića je do sada upisala jedan jedini poraz, i to od Cibalije u Vinkovcima.

>> Istra prvim ovosezonskim pogotkom Puclina svladala Rijeku (VIDEO)

Tijekom današnjeg gostovanja na Maksimiru Zekić će biti primoran izvesti nešto mješovitiju momčad, s obzirom na to da neće moći računati na ozlijeđene prvotimce Tomislava Šoršu i Borne Barišića.

Gosti su na Maksimiru protiv Dinama u 1. HNL  slavili samo dva puta, posljednju pobjedu upisali su u 8. kolu prošle sezone pogotkom Josipa Kneževića u drugoj minuti utakmice. Ukoliko danas ostvare pobjedu preskočiti će na ljestvici trenutno trećeplasirani Hajduk, koji sutra dočekuje Cibaliju, dok će domaći u slučaju slavlja zahvaljujući današnjem porazu Rijeke steći 7 bodova prednosti pred aktualnim prvakom.

Treneri Mario CvitanovićZoran Zekić na travnjak su se odlučili poslati sljedeće postave: