Hajduk se plasirao u finale Kupa nakon jedanaesteraca protiv Lokomotive (VIDEO)

Hajduk je u prvom polufinalnom srazu pobjedom nad Lokomotivom nakon jedanaesteraca (1-1, jedanaesterci 2-4) osigurao nastup u finalu Hrvatskog nogometnog kupa. Strijelci su tijekom 120 minuta igre bili Majstorović u 54. i Barry u 59. minuti. Udarce s bijele točke za Lokomotivu su promašili Majer i Musa, dok je Bašiću udarac obranio Šemper. Pogodak vrijedan finala postigao je kapetan Hajduka Josip Radošević u 5. seriji.

Prvo ozbiljnije uzbuđenje, na do tada nekonkretnom susretu, vidjeli smo u 10. minuti utakmice kada je Said s loptom ušao u šesnaesterac Lokomotive, tamo ga evidentno ruši Majstorović no za glavnog suca sureta Ivana Bebeka to nije bio start za kazneni udarac.

U 20. minuti Hajduk je ugurao loptu u mrežu, no na signalizaciju prvog pomoćnika Petrovića opravdano je dosuđeno zaleđe Mije Caktaša. Četiri minute poslije Borja Lopez pogodio je gredu Šemperovih vrata nakon njegove nesigurne reakcije na udarac Bašića. I ovdje je Bebek zakazao, dojam je da je trebao suditi prekršaj Saida na vrataru Lokmotive prethodno udarcu Lopeza.

Hajduk je u ovom periodu bio izrazito konkretnija i dominantnija momčad, no Lokomotiva se uz nekoliko opasnih ispadanja ipak prilično kvalitetno branila i odbijala veću opasnost po svoja vrata.

Dominacija gostiju nastavljena je i dalje, u 40. minuti Šemper odlično brani udarac Gyurscoa nakon vrlo dobre akcije Juranovića, Saida i Mađara. U 43. još jedna velika prilika za Hajduk. Juranović se odlično izborio za loptu na desnoj strani gostujućeg napada, dobro ubacio, no Saidov neometan udarac glavom odlazi pored okvira domaćih.

Koliko je podređena bila Lokomotiva u prvih 45 minuta susreta dovoljno govori podatak da nijednom igrači Gorana Tomića nisu zapucali prema vratima Karla Letice. Hajduk je s druge strane uputio 8 udaraca, od toga četiri u okvir domaćih vrata. Posjed lopte bio je 70:30 u korist gostiju.

U drugom dijelu Lokomotiva je malo ‘došla do zraka’, te nakon nekoliko pokušaja izlaska u kontru i polukontru stiže u vodstvo iz prvog udarca u okvir. Majer je izveo jedan slobodan udarac na desnoj strani Lokomotivinog napada, a na drugoj vratnici najviši je bio Majstorović i pospremio loptu u 54. minuti u mrežu za 1-0 domaćina.

Do izjednačenja Hajduk stiže već u 59. minuti. Lijepa akcija Fomitschowa, Gyurscoa i Hamze okončana je mirnom realizacijom Gambijca.

U 72. minuti Šemper je očajno reagirao na ubačaj Juranovića, Kovačević je ostao sam na pet metara i reagirao još očajnije od vratara domaćih te promašio cijeli okvir Šemeprovih vrata. Šest minuta poslije još jedna velika prilika za Hajduk. Bašić je ubacio na drugu vratnicu iz kornera, lopta se odbila na peterac do Saida, no njegov udarac u posljednji trenutak uspijeva blokirati Majstorović.

U 87. Lokomotiva je vrlo dobro izašla u kontru, Musa je ostao u dobroj situaciji no njegov udarac bio je traljav i odlazi pored vrata. U istoj minuti Kovačević je opravdano požutio zbog simuliranja u kaznenom prostoru Lokomotive. Vrijedi notirati da je glavni sudac Bebek u 52. minuti propustio sankcionirati jednak nesportski potez Kastratija, koji je također evidentno pokušao iznuditi kazneni udarac na suprotnoj strani terena.

U 4. minuti prvog produžetka Bašić je bio blizu pogotka za Hajduk no njegov udarac s nekih 12 metara odlazi malo pored desne vratnice Šemperovih vrata. Ovaj period igre također je u potpunosti pripao gostima koji su osim vrlo aktivne igre s loptom u nogama prezentirali i veoma kvalitetan presing po izgubljenoj lopti, te tako  u potpunosti spriječili Lokomotivu da razvije bilo kakvu igru prema naprijed.

U drugom produžetku gledali smo ravnopravno nadmetanje, bez izrazitih prilika za pogodak, te se nakon 120+ minuta bez pobjednika pristupilo izvođenju udaraca s bijele točke.

Prvi su udarce s bijele točke izvodili igrači Hajduka, a završni čin ovog polufinalnog susreta odvio se na sljedeći način:

Radošević (Haj) – pogodak

Dinamo i Rijeka svoj će put do finala tražiti u okršaju 04. travnja u 17 sati na Maksimiru. Finalni okršaj za Rabuzinovo sunce na rasporedu je 23. svibnja (20 sati) u Vinkovcima.

Danas je na stadionu u Kranjčevićevoj ulici s početkom u 17 sati i 30 minuta na rasporedu prva polufinalna utakmica Hrvatskog nogometnog kupa između Lokomotive i Hajduka. Drugi polufinalni par, Dinamo – Rijeka, svoj će polufinalni okršaj odraditi 04. travnja na Maksimiru (17h).

Na putu do polufinala Lokomotiva je u šesnaestini faze natjecanja rezultatom 0-3 svladala Bedem Ivankovo, u osmini finala Zagreb 0-1, a u četvrtfinalu u konačnici bila bolja od nezgodnog Rudeša koji je izbačen s konačnih 1-2.

>> KUP: Lokomotiva u polufinalu (VIDEO)

Hajduk je pak u svojoj prvoj kup obavezi također rezultatom 0-3 svladao Oriolik Oriovac, a zatim teškom mukom zahvaljujući prvijencu Andrea Fomitschowa izbacio Šibenik na Šubićevcu. U četvrtfinalu je splitski klub pod vodstvom Željka Kopića izbacio Osijek u Osijeku, slavivši rezultatom 1-3.

>> Hajduk slavljem u Gradskom vrtu izborio polufinale Kupa (VIDEO)

U kupu su se Lokomotiva i Hajduk do sada sreli samo jednom. Bila je to sezona 2012/2013, finale 22. izdanja Hrvatskog nogometnog kupa u kojem je Hajduk u dvije utakmice slavio s ukupnih 5-4. U prvoj utakmici na Poljudu Lokomotiva je povela pogotkom Domagoja Antolića u 53., a Bijeli su do preokreta i 2-1 pobjede stigli zahvaljujući golovima Maglice u 66. i Kouassija u 69. minuti. U uzvratu u Zagrebu vidjeli smo čak šest pogodaka (3-3), u dvomeču ukupno njih 9 čime je ovaj finalni okršaj ušao u povijest natjecanja kao treći najefikasniji u povijesti, iza finala 2010/2011 u kojem je Dinamo s ukupnih 8-2 (5-1, 3-1) porazio Varaždin. Deset pogodaka u dva finalna susreta državnog kup natjecanja vidjeli smo i u sezoni 2005/2006 kada su Rijeka i Varteks odigrali 4-0 na Kantridi i 1-5 u Varaždinu.

U ovoj su sezoni današnja dva suparnika odigrala tri ligaška susreta, Hajduk je slavio u gostima u 1. (1-3) i 19. kolu (0-2), a na Poljudu su ove dvije momčadi u 10. kolu HT Prve lige odigrale neriješenih 2-2. Što se forme u nastavku sezone tiče, Lokomotiva je odigrala četiri utakmice u kojima je upisala remi s Rudešom (2-2), gostujuće poraze od Istre (1-0) i Rijeke (3-1), te nestvarnu pobjedu nad Dinamom u Maksimiru (1-4).

Hajduk je pak od povratka s pauze odigrao pet susreta u kojima je upisao pobjede nad Cibalijom (0-5) i Dinamom (0-1) u gostima, poraz od Farmaceuta (0-1) na Poljudu, te u posljednja dva kola domaćeg prvenstva pobjede nad Rudešom (1-0) i Istrom (3-2).

Glavni sudac današnjeg okršaja je Ivan Bebek iz Rijeke, a pomoćnici su mu Tomislav Petrović iz Valpova i Miro Grgić iz Osijeka. Četvrti sudac je Marko Matoc iz Zaprešića, a delegat susreta nesuđeni HNS-ov disciplinac Darko Kolesarić.

Treneri Goran Tomić i Željko Kopić na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave: