Dva pogotka Soudanija za dvadesetu prvenstvenu pobjedu Dinama u ovoj sezoni (VIDEO)

Dinamo je u susretu 29. kola Hrvatski Telekom Prve lige rezultatom 0-2 (0-0) porazio Cibaliju u Vinkovcima. Strijelac za Modre bio je Soudani u 72. i 89. minuti utakmice, čime je stigao do 15 postignutih pogodaka u ovosezonskom izdanju 1. HNL.

Prvi su na susretu zaprijetili gosti preko Ante Ćorića, koji je danas prvi put od posljednjeg okršaja Dinama i Cibalije (20. kolo) susret započeo od prve minute, no njegov udarac u 3. minuti uspješno je u korner odbio domaći vratar Zvonimir Šubarić.

Samo minutu poslije Cibalia je mogla do vodstva. Najbolji klupski strijelac Ivan Galić, izašao je sam pred Livakovića, no njegov udarac pogađa vratnicu. U nastavku se lopta odbija do Josipa Barišića koji je, usprkos tome što je mogao mirno primiti loptu i pokušati poentirati, traljavo zapucao iz prve, s čim Livaković nije imao ni najmanjih problema.

Nakon ovih događaja Dinamo je još dva puta zaprijetio, ozbiljnije u 13. preko Soudanija čiji je udarac odlično obranio Šubarić. Ujedno su ti pokušaji gostiju, koji su se zbili u periodu do 17. minute utakmice, bili i posljednje spomena vrijedno što smo vidjeli u prvih 45 minuta. Imala je i Cibalia nekoliko dobrih otvaranja, no reakcije u posljednjoj trećini bile su nedovoljne da bi se iz njih kreirala prava opasnost po vrata Livakovića.

Iz prvog dijela zato svakako vrijedi istaknuti dvije čudne odluke glavnog suca Duje Strukana, koji je prvo u 25. minuti neobjašnjivo odlučio ne sankcionirati žutim kartonom jedan oštar start Benkovića s leđa u koljeno Dabre, a u 38. je jednako neobjašnjivo zbog pada, prigovora (?!) Tomaševića negdje na sredini igrališta odlučio istome udijeliti javnu opomenu. Za što točno, vjerojatno ćemo saznati u skorašnjim analizama HRT i HNTV sudačkih eksperata.

U 49. minuti igru je zbog ozljede morao napustiti Mario Gavranović, a umjesto njega Jurčević je u igru poslao Jana Lecjaksa.

U 60. minuti prvu izmjenu napravio je i domaći strateg, u igru je umjesto Marka Dabre ušao 35-godišnji Frane Vitaić, kojem je to 16. nastup u ovoj sezoni, ukupno 187. u prvoligaškom društvu.

Prvi dio drugog poluvremena gledali smo tempom zaista siromašan susret. Cibalia je čak u ovom periodu susreta bila aktivnija i konkretnija momčad, dok je Dinamova igra bila prespora da bi se iz nje kreiralo nešto opasnije na polovici domaćina.

Dinamo negdje od 68. minute polako počinje ipak dizati tempo svoje igre, no iz iste nije bilo prijetnji po vrata Šubarića. U vodstvo lider prvenstva stiže atraktivnim pogotkom Soudanija u 72. minuti utakmice. Lecjaks je izveo ubačaj sa strane za Dinamo, loptu glavom na drugu prebacio Perić, a Soudani usamljen fenomenalnim udarcem pogodio suprotni kut Šubarićevih vrata. Četrnaesti pogodak u prvenstvu za najboljeg strijelca Dinama i drugog strijelca lige.

U 77. minuti Dinamo je mogao povećati rezultatsku prednost, no Ćorić je nečuvan na deset metara od Cibalijinih vrata traljavo zapucao.

Blizu izjednačenja Cibalia je bila u 86. minuti, Plum je ubacio iz prekida, Vitaić nečuvan u skoku glavom puca malo pored Livakovićevih vrata.

Iako je momčad Davora Rupnika (nakon prvotnog pada u igri poslije primljenog pogotka) otvorenije krenula u napada, konačnih 0-2 svojim drugim pogotkom na susretu postavlja Soudani u 88. minuti utakmice.

Fiolić je odigrao jednu dugu loptu, Alžirac je odlično primio, izvozao domaće braniče i plasirao loptu u mrežu za svoj 15. pogodak u sezoni. Soudani je sada na pogodak zaostatka za trenutno najboljim strijelcem prvenstva – Heberom.

U konačnici će Cibalia ipak imati za čim žaliti u današnjem susretu, pružili su vrlo dobar otpor lideru prvenstva, te na trenutke bili i dosta aktivnija momčad na travnjaku. Ipak, klasa koju u Soudaniju posjeduje Dinamo bila je dovoljna da Modri upišu 20. pobjedu u prvenstvu i (barem do okončanja susreta Intera i Hajduka) 11 bodova prednosti pred prvim pratiteljem. Cibalia pak nakon ovog kola pada na posljednje mjesto prvenstvene ljestvice.

U sljedećem kolu Dinamo na Maksimiru dočekuje Osijek, a Cibalia ide u goste kod Hajduka na Poljud.

Prvu utakmicu programa drugog dana 29. kola Hrvatski Telekom Prve lige u Vinkovcima će, s početkom u 17 sati, odigrati Cibalia i Dinamo.

Momčad Davora Rupnika u ovaj susret, nakon jučerašnje senzacionalne pobjede Rudeša nad Rijekom, ulazi kao posljednjeplasirana momčad prvoligaškog društva, no u dobrom ozračju, primarno zbog 3-0 slavlja nad Interom u prethodnom kolu. U slučaju da danas izbjegne poraz Cibalia će posljednje mjesto na ljestvici prepustiti Istri, koja je jučer rezultatom 2-0 poražena u Osijeku.

Dinamo je pak nakon nekoliko neuvjerljivih izdanja u posljednjem kolu u Puli uvjerljivo nadigrao i slavio nad Istrom (0-4), te će danas tražiti potvrdu povratka željene forme i razine igre kojom bi sačuvao trenutnu bodovnu prednost pred pratiteljima, primarno Hajdukom.

Ova dva kluba do sada su u 1. HNL međusobno odigrala 54 utakmice, i Dinamo je bio uvjerljivo nadmoćniji u tim okršajima. 43 pobjede Modrih, 8 neriješenih i samo tri pobjede vinkovačkog prvoligaša. Posljednji put je Cibalia protiv Dinama travnjak neporažena napustila u 17. kolu sezone 2011/2012 kada je pod vodstvom Samira Toplaka odigrala 2-2 u Vinkovcima.

Današnji okršaj Cibalije i Dinama sudit će Duje Strukan iz Splita, a pomoćnici će mu biti sugrađani Hrvoje Radić i Mario Pepur, dok je četvrti sudac Andrej Burilo iz Osijeka.

Treneri Davor Rupnik i Nikola Jurčević na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave: