Dva pogotka odličnog Miereza za prvu prvenstvenu pobjedu Istre (VIDEO)

Arhiva/Mierez

U prvom susretu programa 7. kola Hrvatski Telekom Prve lige Istra 1961 je rezultatom 1-2 (0-1) svladala Inter u Zaprešiću i tako stigla do prve pobjede u aktualnoj sezoni.

Junak gostiju bio je 23-godišnji Argentinac Ramon Mierez koji je nakon dva pogotka na Rujevici protiv Rijeke, danas ponovno dva puta tresao mrežu. Momčad Samira Toplaka odigrala je apsolutno dominantniju utakmicu, Istra je bila gotovo svih 90 minuta bila u potpunosti podređena momčad, no krenimo redom.

Uvodno je Inter bio dosta konkretnija momčad i domaći su nogometaši u prvih 15 minuta kvalitetno pritisnuli Istru koja je imala velikih problema s izlaskom prema naprijed, a ni u obrani si gostujući igrači nisu baš olakšavali posao.

Prvu priliku bilježimo u 13. minuti utakmice, zapucao je Burzanović s nekih dvadeset metara, Landeta brani, a na odbijenoj lopti je Vukčević koji je bio u nedozvoljenoj poziciji te je označeno zaleđe domaćeg nogometaša. Minutu poslije nespretan ubačaj Valentića odlazi malo ispod grede gostujućih vrata, Landeta i to uspijeva iščupati i sačuvati svoju mrežu.

U 17. je Postonjski pokušao s nekih 18 metara iskosa iz slobodnog udarca, no Landeta kvalitetno čuva bliži kut svojih vrata i odbija loptu van igre. Minutu poslije Burzanović odigrava vrlo dobru loptu za Komnena Andrića u prostor, gostujući napadač izvrtio je Oneta i kvalitetno zapucao, no Landeta i to brani.

Usred pritiska Inter Istra stiže do vodstva iz svog drugog udarca tijekom susreta. Duga lopta Rubića iz vlastite polovice prema Ramonu Mierezu u 20. minuti utakmice, Prenga se od argentinskog napdača odbija i ne uspijeva ga zadržati, te 21-godišnjak ulazi u sredinu i mirno matira Kelavu za 0-1 gostiju i svoj treći prvenstveni pogodak.

Istra je u sljedećih desetak minuta imala nekoliko dobrih izlazaka (jednom su prilikom gostujući nogometaši tražili i kazneni udarac nakon ubačaja iz kuta), no nakon toga utakmica se ponovno vraća u odnose kakve smo gledali gotovo cijelo prvo poluvrijeme. Inter je ponovno snažno pritisnuo, imao nekoliko dobrih prilika, a najveću nije realizirao Nikola Rak koji je u 35. minuti nečuvan s 5 metara pogodio gredu.

U konačnici vodstvo Istre na poluvremenu, iako podatak da je Inter uputio 11 udaraca (7 u okvir), u odnosu na 4(3) gostujuća, možda i najbolje dočarava koliku smo zapravo dominaciju Toplakove momčadi gledali tijekom prvih 45 minuta.

U 50. minuti Postonjski je ubacio iz prekida, Čeliković nečuvan glavom loptu šalje malo pored lijeve vratnice Landetinih vrata. Četiri minute poslije Rak je odlično probio lijevu stranu gostujuće obrane no njegov ubačaj/udarac odbijen je u još jedan korner za goste. Minutu poslije ponovno ubačaj Raka s lijeve strane, Postonjski traljavo puca, lopta dolazi do nečuvanog Andrića na sedam metara, no njegovo preusmjeravanje lopte također odlazi malo iznad vrata.

U 63. minuti još jedna velika prilika za Inter. Vukčević je prošao po desnoj strani, ubacio na drugu vratnicu gdje je usamljen ostao Rak čiji udarac glavom gotovo s crte odbija Oneto. Šest minuta poslije vrlo dobra kontra Istre, Mierez je odlično vidio Sanea koji stiže do lopte i odlučuje se na povratnu loptu prema Cardozu, on u duelu s Komnenom Andrićem na nekih 18 metara pada i glavni sudac Gabrilo svira prekršaj za goste. Iz slobodnog je udarca zapucao Cardozo, no udarac odlazi pristojno iznad Kelavinih vrata.

U 78. minuti Rak je uputio loptu prema Mamutu (ušao u 75. umjesto Burzanovića) koji u dvoboju za loptu s Onetom pada u kaznenom prostoru i glavni sudac Gabrilo odmah pokazuje na bijelu točku za Inter. Vrlo dvojben kazneni udarac sigurno u 79. minuti realizira Komnen Andrić. 23-godišnjem srpskom napadaču to je 5. pogodak u aktualnoj sezoni, te se sada izjednačio s Poljakom Zwolinskim (Gorica) na ljestvici trenutno najboljih strijelaca lige.

U 83. Mamut je zaprijetio dalekometnim udarcem, Landeta brani i odbija van igre. Tri minute poslije Istra je mogla do pogotka, no Grujević je zaksnio na ubačaj s lijeve strane gostujućeg napada.

Do novog vodstva Istra stiže u 87. minuti, Zulimu je loptu u pokušaju iznošenja iz obrane oduzeo odlični Mierez, koji fantastičnom mirnoćom plasira loptu u suprotni kut Kelavinih vrata i svojim četvrtim pogotkom u petom nastupu za Istru donosi 1-2 svojoj momčadi.

U tri minute sudačke nadoknade momčad Samira Toplaka nije uspjela kreirati nijednu ozbiljnu situaciju pred gostujućim vratima, te tako Istra, primarno zahvaljujući odličnim solo akcijama Miereza stiže do prve pobjede u sezoni 2018/2019.

U sljedećem kolu Inter gostuje kod Dinama na Maksimiru, Istra u Puli dočekuje Hajduk. Program 7. kola nastavlja se sutra kada se u 16 sati i 30 minuta sastaju Gorica i Dinamo, a u 19 sati Hajduk na Poljudu dočekuje Rudeš.

Prvi susret programa 7. kola Hrvatski Telekom Prve lige igra se s početkom u 18 sati u Zaprešiću, gdje će domaćin Inter dočekati Istru 1961.

Gosti iz Pule nakon šest odigranih kola još uvijek ne znaju za prvenstvenu pobjedu u novoj sezoni, baš kao ni Rudeš i Hajduk. Momčad Manuela Marqueza u 5. je kolu odigrala odličnu utakmicu protiv Rijeke na Rujevici (3-3), no umjesto očekivane potvrde uzlazne putanje Istra je u prošlom kolu na Aldo Drosini poražena (0-2) od Gorice, koja je ponovno pokazala da s trenutnim napadačkim arsenalom i kada nema veliku igru može napraviti puno problema protivnicima.

Inter je pak uz pobjede nad upravo Goricom (2-3) i Rudešom (3-0), upisao i domaći (2-2) remi s Hajdukom, te ukupno na kontu ima 7 bodova. Momčadi Samira Toplaka pobjeda u ovom susretu bila bi svojevsrna potvrda da se ovosezonski Inter ipak može lako nositi s momčadima s dna ljestvice, iako treba istaknuti da je gostujuće slavlje nad Goricom bilo dosta dramatično i sretno/spretno.

Sudačka trojka za ovu utakmicu stiže iz Splita, glavni sudac je Goran Gabrilo, prvi pomoćnik Hrvoje Radić, a drugi Mario Pepur.

Treneri Samir Toplak i Manuel Marquez na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave: