Dva pogotka Caktaša u pobjedi Hajduka nad Interom (VIDEO)

Hajduk je u pretposljednjem susretu programa 29. kola Hrvatski Telekom Prve lige rezultatom 0-3 (0-0) svladao Inter u Zaprešiću, te se tako ponovno vratio na osam bodova zaostatka za vodećim Dinamom. Strijelci za momčad Željka Kopića bili su Gyurcso u 59., Caktaš iz kaznenog udarca u 69., te isti igrač u 79. minuti utakmice.

Iako su gosti imali nekoliko dobrih situacija pred domaćim vratima, prva prava prilika bila je ona Tome Bašića u 12. minuti utakmice, kada je s nekih 20ak metara uputio udarac kojeg je odlično obranio Ante Mrmić. Minutu poslije dalekometnim udarcem zaprijetio je i Gyurcso, no njegov pokušaj odlazi pored lijeve vratnice Mrmićevih vrata.

U 20. minuti Hamza Barry je (dojam je opravdano) zaradio žuti karton zbog simuliranja u kaznenom prostoru Intera. Devet minuta kasnije Interu (također opravdano) zbog zaleđa nije priznat pogodak Ivora Ljubanovića na odličan ubačaj Igora Postonjskog iz prekida.

Nakon uvodnog dojma da će Hajduk prilično jednostavno iskorištavati prostor na bokovima, Inter je s odmakom susreta uspostavio ravnotežu na travnjaku, te početno visokim pritiskom na gostujuće igrače vrlo kvalitetno spriječavao učinkovitije izlaske Kopićeve momčadi, ujedno igravši vrlo dobro u tranziciji. Poslije su se Toplakovi igrači malo povukli i kvalitetno posloženi držali dupli blok do svojih 30 metara, prepustivši posjed Hajduku koji sporom igrom i slabim kretanjem (primarno Saida) nije imao ideje i znanja probiti isti. Bio je to odličan recept za zaista siromašnih prvih 45 minuta ovog susreta.

U drugom dijelu Inter je iznenađujuće zaigrao prilično otvorenije, a to je rezultiralo izrazito dinamičnijom utakmicom u nastavku. Konačno su češće obje momčadi dolazile konkretnije pred protivnička vrata, a osim nekoliko dobrih situacija Hajduka, najizgledniju je u prvih 15ak minuta drugog poluvremena imao Inter nakon pogreške Juranovića, no Letica je pravovremenim istrčavanjem spriječio veliku opasnost.

U 58. minuti Kopić u igru umjesto Barryja uvodi Futacsa, a samo minutu poslije Hajduk stiže do rezultatske prednosti. Izgubio je Postonjski u duelu s Caktašem loptu na centru igrališta, Radošević dugim dodvanjem odlično otvara Gyurcsa, čiji se udarac izgleda odbija od Haramusteka i lopta ulazi u mrežu Intera za 0-1 gostiju.

Treći je to prvenstveni pogodak za mađarskog igrača u 1. HNL, koji je ujedno bio i najbolji igrač Hajduka u današnjem susretu. Protestirali su domaći igrači nakon pogotka kod glavnog suca Jovića zbog, prema njihovom mišljenju prekršaja Caktaša nad Postonjskim prethodno pogotku gostiju, no dojam je da su ti prigovori bili u potpunosti neutemeljeni. U konačnici je sve što su Interovi igrači iz tog protesta uspjeli izvući bio žuti karton Postonjskom zbog prigovora sucu.

U 69. minuti dosuđen je kazneni udarac za goste nakon što je Haramustek startao na Gyrucsa. Siguran izvođak (riskantnim udarcem) s bijele točke bio je Mijo Caktaš.

U 73. minuti je Inter imao priliku smanjiti rezultat nakon greške kapetana gostiju Nižića, no poslije fliper raspleta lopta ipak završava u rukama koncentriranog Letice.

U 79. Hajdukov postavlja konačnih 0-3 nakon odlične kontre koju je svojim drugim pogotkom na utakmici okončao Caktaš. Peti je to gol za Caktaša u prvenstvu od povratka u Hajduk.

U 92. minuti Inter je ostao s igračem manje nakon što je Mato Grgić zaradio izravni crveni karton zbog starta nad Kožuljem koji je išao ‘jedan na jedan’ s Mrmićem.

U konačnici zaslužena pobjeda Hajduka koji je, nakon lošeg prvog poluvremena, odigrao dosta kvalitetnije drugo, dok Inter nije uspio (ili imao namjeru) ponoviti izdanje iz prvih 45 minuta, što je u konačnici platio s tri primljena pogotka. Splitski prvoligaš tako je ponovno na osam bodova zaostatka za Dinamom, dok Interu, u slučaju sutrašnjeg slavlja Slavena nad Lokomotivom, prijeti dolazak Farmaceuta na samo bod zaostatka.

Inter u sljedećem kolu gostuje upravo kod Slaven Belupa u Koprivnici, dok Hajduk na Poljudu dočekuje posljednjeplasiranu momčad prvenstva Cibaliju.

Program 29. kola zaključit će Lokomotiva i Slaven Belupo koji sutra, s početkom u 17 sati na stadionu u Kranjčevićevoj ulici, imaju odraditi posljednji međusobni okršaj u ovoj sezoni.

Pretposljednji susret 29. kola Hrvatski Telekom Prve lige, s početkom u 19 sati, u Zaprešiću će odigrati Inter i Hajduk.

Susret drugoplasiranog i petoplasiranog kluba na prvenstvenoj ljestvici bit će njihov 47. ukupno u 1.HNL, 24. u Zaprešiću, gdje Inter ima upisanu jednu jedinu pobjedu, onu iz sezone 2011/2012, kada je Div iz predgrađa slavio pogotkom Mislava Oršića. Deset puta u Zaprešiću nije bilo pobjednika u međusobnim okršajima ova dva kluba, a Hajduk je kao pobjednik travnjak napušato u 12 utakmica.

U aktualnoj sezoni u tri do sada odigrana susreta Hajduk je upisao dvije domaće pobjede (2-0, 5-0), dok je susret 2. kola odigran u Zaprešiću završio bez pobjednika rezultatom 2-2.

Inter u današnji susret ulazi s četiri boda prednosti pred Farmaceutima koji će sutra u gostima kod Lokomotive zaključiti program 29. prvenstvenog kola. Momčad Samira Toplaka u prošlom je pak kolu poražena od Cibalije u Vinkovcima (3-0) i time prekinula niz dobrih rezultata – remi u Osijeku (1-1), slavlja nad Lokomotivom (2-3) i Istrom (1-0), te domaći remi protiv Dinama (0-0).

Hajduk je s druge strane neporažen još od 24. veljače i slavlja Belupa na Poljudu (0-1), u tom periodu momčad Željka Kopića nanizala je pobjede nad Rudešom (1-0) i Istrom (3-2), remije protiv Osijeka (3-3) i Rijeke (1-1), te domaću pobjedu nad Lokomotivom u prethodnom kolu (1-0). Danas će splitski prvoligaš tražiti pobjedu kojom bi, zahvaljujući jučerašnjoj senzacionalnoj pobjedi Rudeša nad aktualnim prvakom, pobjegao Rijeci na četiri boda prednosti.

Susret u Zaprešići sudit će zagrebačka trojka, u ulozi glavnog suca je Fran Jović, prvi pomoćnik biti će mu Ivica Modrić, a drugi Igor Krmar. Četvrti sudac je Dalibor Mlakar, također iz Zagreba.

Treneri Samir Topak i Željko Kopić na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave: