Search
Close this search box.

Dva lica Hajduka – definirani obrambeno, u začecima napadački

Joan Carrillo
Foto: Robert Matić / HNK Hajduk

Gdje početi?

Pa recimo s tim da običan gledatelj utakmice LokomotivaHajduk mora biti “malo” lud da istu nakon svega 20-ak minuta nastavi gledati s obzirom da draž nogometu daju napad i stvaranje šansi.

Krenimo nekim redom.

U fazi obrane Hajduk je igrao sjajan presing. Bilo da je riječ o visokom (rijetko igran) ili poluvisokom uz aut liniju (što je protiv Rijeke izvanredno odrađeno). Ali, pošto je ovo analiza Hajduka onda se sljedeće pitanje nameće samo po sebi – što je sa stvaranjem malo prilika i mučenjem sa dolaskom u opasnu zonu?

Recimo da postoje treneri koji misle da je najprije potrebno stabilizirati određene faze igre za koje smatraju da nisu bile dobre kod prethodnika, a nakon toga idu na intenzivnu interpretaciju svoje ideje.

Ukoliko je ovo faza stabilizacije, onda ok. Ukoliko je ideja igrati kao protiv Istre ili Osijeka sa 30% posjeda –onda nisam baš najsretniji.

Da bi razvio ili pokušao razviti igru, istu ne smiješ preskakati. Jer to onda nije igra, nego preskakanje iste, zar ne?

Od dolaska Carrilla vidjela se namjera da se igra po podu (za razliku od njegovog prethodnika Pušnika), međutim i dalje to nije to. Pojedini igrači iskaču iz kolosjeka. Kvesić ponajprije. U prvom poluvremenu šest nabijanja. Stipica kao netko od koga bi trebao kretati napad je svaki put slao dugu loptu naprijed. Ako gospodin Joan u razgovoru za jedan portal kaže da želi kontrolu, onda 20-ak dugih lopti na utakmici nije najpametniji izbor za uspostavljanje kontrole u napadačkom dijelu. Ne možeš kontrolirati nešto što putuje 20-30 metara i što će na kraju krajeva tvoji suigrači morati primirit u zraku, sa igračem na leđima. To nije kontrola nego metoda pokušaja i promašaja (metoda napada u kojoj ekipa u posjedu pokušava veliki broj pasova male vjerojatnosti za uspjeh – pasovi između mnogo suparničkih igrača, dodavanja prema napadaču kojeg markira velik broj braniča ili duge lopte koje su teške za primiti i kontrolirati).

Mehanizam presinga uz aut liniju je već dotjeran do razine automatizma i to je za pohvalu. Moram reći kako sam uživao gledati taj segment na snimci. Isto kao i općenito strukturiranje igrača u fazi obrane.

Evo primjera gdje Hajduk stvara brojčanu superiornost 3:2 u zoni, odnosno 2:1 kod igrača sa loptom. Posljedica je tjeranje suparnika dalje od gola te vraćanje lopte unatrag.

Općenito su igrači u fazi obrane solidno brojčano strukturirani i evidentno znaju svoje uloge.

U samom početku Hajduk je izašao u visoki presing, što je dosta komplicirano za odigrati kontra ekipa sa tri stopera kako je Lokomotiva bila postavljena. Ali je to solidno odigrano tj. reakcija na akciju suigrača je bila dobra. Evo primjera.

Stoper Lokomotive daje loptu na bok. Bašić izlazi u presing, ali logično je da pri tome mora ostaviti igrača kojeg je do tada čuvao (Šunjića). Erceg to vidi i trči pokriti njegovog igrača. Dakle reakcija Ercega na akciju Bašića je bila dobra.

Hamza osigurava koridor, Erceg i Vlašić striktno markiraju čovjeka i Rožman nema rješenja nego vratiti loptu Rrahmaniju.

Lopta se vraća stoperu, Hamza prelazi u aktivnu ulogu (pokrivanje Ercegovog igrača – Ivanušeca), Erceg ide u presing, Vlašić je i dalje tu i blokira pas na bok.

Lokomotiva nema rješenja nego ispucati dugu loptu. Dakle reakcija Hamze na akciju Ercega je dobra.

Ponovno presing uz aut liniju i stvaranje brojčane superiornosti kod igrača s loptom te uzimanje lopte istom igraču.

Hajduk kornere brani u zonskim linijama 5-2-2 s jednim igračem na prvoj stativi. To nije ništa novo kod Carrilla s obzirom da od prve utakmice prakticira istu stvar.

Nadalje. Ako podijelimo obranu na tranzicijsku i postavljenu onda je stabilizacija postavljene obrane u odnosu na prethodnog trenera vrlo uspješna. Štoviše izvrsna. U tranzicijskoj obrani pak Hajduk napreduje. Međutim, što je sa onim esencijalnim za klub kao što je Hajduk – faza napada.

Ajmo podijeliti to na tranzicijski napad i napad na postavljenu obranu. U tranzicijskom napadu određeni napredak je vidljiv, iako je to daleko od automatiziranih radnji. Dakle treba još vremena, s obzirom da se Carrillo opredijelio prvo za rješavanje faze obrane. Za probijanje postavljene obrane će trebati još više vremena nego za postavljanje tranzicijske prepoznatljivosti odnosno jasnih linija kretanja.

Problem? Pa problem je “samo” u tome što protiv takvih ekipa Hajduk najčešće igra na Poljudu. Samim time pitanje je hoće li Carrillo dobit to vrijeme s obzirom da se traži igra prema naprijed, a on se prvo odlučio udarit temelje u fazi obrane (iako je jasno da se na treninzima jako puno radi na fazi napada). Mislim da mu se isplati dati vrijeme jer njegova ideja nije Hajduk koji protiv Osijeka i Istre ima 25-30% posjeda. Pritom ne mislim da Hajduk mora toliko dominirati u tom segmentu pa da to prelazi u dosadu, ali 30-ak % posjeda je zbilja mizerno za klub koji pretendira bilo čemu.

Iako je i protiv Rijeke Hajduk imao manji posjed, to nije bilo toliko vidljivo i značajno s obzirom da se radi o odličnoj momčadi kojoj je stvorio nekoliko izglednih prilika te su Carrillovi izabranici taktički dominirali utakmicom. To je značajnija utakmica i tu principi mogu bit drugačiji. Ali ako protiv katastrofalnog Splita, kvalitetom vrlo ograničene Istre (bez obzira na rezultat) i Lokomotive kojoj vezni red čini talentarani, ali vrtićki trolist ne možeš barem u dijelovima dominirat, onda nastaju pitanja. Protiv Lokomotive je taj faktor dignut na 50-ak% posjeda u prvom dijelu, ali je isti bio jako jalov. U pripremnim utakmicama Hajduk je svim protivnicima pustio priličnu inicijativu. Dolazim do zaključka da onda Carrillo zbilja ide najprije na stabilizaciju obrane, uz neke sitne šeme u napadu.

Idemo sad konkretnije na fazu napada.

Postoji jedan uigrani napadački mehanizam spuštanja Futacsa na okomitu loptu (bilo dugu po zraku ili po podu) i prolaska Ercega u prostor koji je otvorio Mađar. Hajduk to radi od početka drugog dijela sezone i ponavlja tijekom utakmice 10-ak puta.

Stipica ispucava dugu loptu…

Futacs na skoku, Erceg iza leđa.

Ponovno spuštanje Futacsa, trk Ercega u prostor iza Mađara i ovog puta Vlašić u half spaceu kao opcija Futacsu pa samim time i opcija prijenosnika lopte do Ercega.

Bašić u fazi napada ima iskristaliziranu i jasnu ulogu, s obzirom da je istu stvar radio i protiv Rijeke.

Traži širinu i daje širinu.

Hajduk je par puta dobro kombinirao u začecima organizacije napada i gle čuda u tim situacijama niti jednom igrač nije imao više od dva dodira s loptom.

Jedna od takvih akcija je bila i jedina prava prilika Hajduka na utakmici. Niz od osam dodavanja, sve iz druge ili prve i velika šansa Ercega nakon dodavanja Hamze.

Vlašić daje širinu desno (kao i cijelu utakmicu, osim ako Tudor ode visoko, onda Vlašić traži half space), Tudor odigrava na njega, ovaj mu vraća, a Fran odmah šalje dubinsku loptu za Hamzu koji prepoznaje da se iza leđa Vlašića otvara prostor i upućuje povratnu na Ercega koji puca malo pored gola.

Po mom mišljenju ima dosta krivih rješenja Carrillovih igrača tijekom same igre, dosta se žuri kad se probije prva linija suparničke obrane, što dovodi do više grešaka, više neiskorištenih napada. U tome najviše prednjači Kvesić koji skoro svaki put kad primi loptu daje dugu ili poludugu uz aut liniju (najčešće traži Futacsa). Primjer gdje se usprkos ponuđenom rješenju za kratki pas u vidu Tome Bašića, igrač (Kvesić) odlučuje na dugu loptu.

Kao što i sami primjećujete, a pokušao sam to i analizom pokazati – Hajduk u fazi obrane je više ili manje stabiliziran. A što je s napadom? Za Carrilla i njegove igrače ne preostaje ništa drugo nego da do kraja sezone intenzivno rade na tome. Neki mehanizmi su usađeni, ali previše forsiranja je prisutno. Forsiranje okomitosti, forsiranje soliranja, forsiranje težeg puta.

Ante Kranjčević


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter