Search
Close this search box.

Afera Godot: Mirko Barišić; ‘Modrić je sam inzistirao na potpisivanju aneksa ugovora’

Ovaj tjedan je svjedočenjem djelatnika Porezne uprave te Dragutina Šurbeka i Mirka Barišića nastavljeno suđenje braći Mamić, Damiru Vrbanoviću i Milanu Pernaru za izvlačenje novca iz GNK Dinamo.

Zoran Mamić još se uvijek nije pojavio na raspravi, a ovaj put nije bilo ni Damira Vrbanovića, dok je Zdravko Mamić za to vrijeme svojim ispadima pokušao skrenuti pažnju javnosti s iznošenja činjenica u čemu je dijelom i uspio obzirom da se većina medija više koncentrirala na njegove neprimjerene izjave nego na same činjenice iznesene u raspravi. No krenimo redom…

>> Afera Godot: Ako su to samo bile laži, lažimo se bar još malo

U ponedjeljak je zaiskrilo već prije same rasprave, na hodniku suda, kad je Zdravko Mamić verbalno napao zamjenika ravnateljice USKOK-a Svena Miškovića koji je na hodniku razgovarao sa sucem Darkom Krušlinom, odvjetnicom Jadrankom Sloković i tužiteljem Tonćijem Petkovićem. Mamić je, nakon što je neprimjerenim riječima „počastio“ Miškovića, zaključio da će odsad razgovarati samo preko novina, te je demonstrativno napustio sudnicu prije nego je sama rasprava uopće započela.

Rasprava, kojoj je od optuženih ovaj put prisustvovao samo Milan Pernar, započela je svjedočenjem poreznice Ane Štimac koja je u to vrijeme vodila porezni nadzor u Dinamu. Štimac je izjavila da ju je za vrijeme provođenja nadzora Zdravko Mamić telefonski nazvao te je pritom zatražio da više ne dolazi u klub optuživši je da prejudicira određene stvari te da ometa normalan rad djelatnika u klubu. Dodala je i da je Mamić nakon toga službenim dopisom tražio da se ona isključi iz daljnjeg poreznog nadzora kluba.

Vezano uz pozajmice kluba fizičkim i pravnim osobama, od koji je najviše puta spominjana ona Zoranu Mamiću u iznosu od 24 milijuna kuna, Štimac je rekla da je stav Porezne uprave bio da Dinamo kao udruga građana ne može davati pozajmice fizičkim osobama uz kamatu odnosno, obzirom da se iste ne vraćaju, da ih treba tretirati kao drugi dohodak od nesamostalnog rada i na njih platiti odgovarajući porez. Klub se s tim nije složio te je uložio žalbu koju je drugostupanjsko tijelo u Poreznoj upravi prihvatilo i vratilo predmet na ponovni postupak.

Načelnica Odjela za nadzor velikih poreznih obveznika zagrebačkog ureda Porezne uprave Srebrenka Pečenjak potvrdila je da je davanjem pozajmica u tako velikim iznosima klub obavljao djelatnost za koju kao udruga građana nije bio registriran. Dodala je da je se, prema Zakonu o porezu na dobit, udruga koja se počne baviti djelatnošću za koju nije registrirana, a kojom pritom ostvaruje dobit, dužna prijaviti u sustav PDV-a te da je u skladu s tim nakon ovog poreznog nadzora Dinamo stavljen u sustav poreza na dobit.

Tadašnja pomoćnica pročelnice Porezne uprave Natalija Beg-Sić potvrdila je da je praksa u provođenju poreznih nadzora bila da se pozajmice koje se ne vraćaju u ugovoreno vrijeme evidentiraju kao prividni pravni posao, odnosno da to u praksi nije pozajmica nego dohodak te da na isti treba platiti odgovarajući porez. Zanimljivo je da je većina spornih pozajmica vraćena upravo tijekom provođenja poreznog nadzora u klubu.

U utorak se Zdravko Mamić, bez obzira na najavu od prethodnog dana, ipak vratio u sudnicu te je prisustvovao novoj raspravi u kojoj je prvi svjedočio proslavljeni hrvatski stolnotenisač Dragutin Šurbek, koji je 14 godina bio član Izvršnog odbora kluba.

Šurbek je na većinu pitanja odgovorio na identičan način i po njegovom svjedočenju ispada da, usprkos 14 godina provedenih u Izvršnom odboru, ne zna gotovo ništa o poslovanju kluba. Izjavio je tako da nije upućen u činjenicu da je klub davao pozajmice fizičkim osobama, a ne zna ni detalje transfera Luke Modrića i Dejana Lovrena. Šurbek je izjavio da je većinu detalja vezanih za te transfere saznao tek iz pisanja medija te da su članovi Izvršnog odbora samo okvirno izvještavani o poslovanju kluba na svojim sjednicama.

Potvrdno je odgovorio na pitanje Zdravka Mamića o tome jesu li njih dvojica nakon tih sjednica znali razgovarati o financijskim i drugim detaljima te je dodao je Mamić „pedantno“ vodio te podatke. Međutim, izjavio je da mu Mamić u tim razgovorima nikad nije spomenuo činjenicu da određeni igrači imaju pravo na dio odštete, niti da je Zoran Mamić dobio pozajmicu od kluba.

Nakon Šurbeka, na red je došao i predsjednik Dinama Mirko Barišić koji je potvrdio da ima saznanja o detaljima transfera igrača te da je upoznat s postojanjem naknadnih aneksa ugovora. U daljnjem razgovoru objasnio je da je 2000. godine, kad je došao u klub, bilo uobičajeno da klub i igrač dijele iznos odštete od transfera, ali da se kasnije prestalo s takvom praksom te da je većina novih ugovora potpisana na način da cijeli iznos odštete pripada klubu. Međutim, postojali su igrači, među njima i Modrić i Lovren, koji su bili iznimka od te nove prakse. Barišić tako tvrdi da je upravo sam Modrić inzistirao na potpisivanju aneksa ugovora po kojem mu pripada značajan dio odštete od transfera, ali je ujedno izjavio i da ne zna koliki je točno postotak odštete pripadao Modriću po novom aneksu, te da ne zna što je Modrić kasnije napravio s tim novcem. Na pitanje odgovaraju li datumi na aneksima stvarnim datumima kad su ti aneksi sklopljeni, odgovorio je da to ne zna iz razloga što anekse nikad nije vidio (!).

Barišić je zatim trebao odgovoriti ima li saznanja o detaljima oko transfera Eduarda da Silve, Ivana Bošnjaka, Matea Kovačića, Tina Jedvaja i Alena Halilovića, odnosno je li odšteta od tih transfera također dijeljena između igrača i kluba. Međutim, prije nego što je Barišić uopće mogao odgovoriti, reagirao je Zdravko Mamić pobunivši se na činjenicu da predstavnik USKOK-a „pet puta postavlja isto pitanje“. Pritom je prozvao i svoju obranu te se požalio da ga nije zaštitila od „napada koje stalno trpi od strane tužitelja“. Predsjednik sudskog vijeća Darko Krušlin nije imao razumijevanja za još jedan njegov ispad i upozorio ga je da prestane sa upadicama u trenucima dok nema riječ jer bi u suprotnom mogao biti kažnjen novčanom kaznom u iznosu do 50 000 kuna.

Barišić je zatim izjavio da ne zna s kojim igračima je Mamić imao potpisane privatne ugovore, te je još jednom ponovio stajalište da Dinamo nije oštećen aneksima ugovora za Modrića i Lovrena. Isto tako je rekao da je upoznat sa činjenicom da je Dinamo jedno vrijeme davao pozajmice uz kamatu fizičkim i pravnim osobama, ali da su, nakon što je klub upozoren da te pozajmice nisu u skladu sa zakonom, iste vraćane zajedno s pripadajućim kamatama. Potvrdio je da je jedna od tih pozajmica bila i ona Zoranu Mamiću u iznosu od 24 milijuna kuna te da je ista vraćena klubu zajedno s pripadajućom kamatom, ali da mu nije poznato iz kojih sredstava.

Podsjećamo da USKOK optužuje Mamiće da su upravo tu pozajmicu vratili od odštete dobivene za Dejana Lovrena.

Suđenje se nastavlja 22. svibnja.

Branko Komorski

Vezane vijesti:

>> Afera Godot: Znate li uopće zašto terete Mamiće? USKOK tražio blokadu imovine braće, Modrić već ispitani, istražuje se transfer Kramarića…

>> Mamić izašao iz zatvora, kronologija Afere Godot

>> Afera Godot: Nova istraga protiv Mamića za zločinačko udruživanje

>> Afera Godot: Nestalo 3.6 milijuna eura na transferima Jedvaja i Halilovića?

>> Kako su se Lovren i Modrić upetljali u Aferu Godot

>> USKOK već godinu dana istražuje poslovanje Mamića u Hong Kongu i Ujedinjenom Kraljevstvu

>> USKOK proširio istragu u aferi Godot

>> DORH: Neistinite su informacije da je propalo proširenje istrage protiv Zdravka Mamića


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter